Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do FinlandiiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Zwiedzanie Finlandii

Zobacz także:

Finlandia to kraina 60 tys. jezior, które znajdują się głównie w południowo-wschodniej części kraju, na Pojezierzu Fińskim. Jeziora te powstały na skutek lodowca, który istniał na tych terenach ponad 10 tys. lat temu. Największe jezioro Finlandii to Saimaa - 4400 km2. Duża część turystów odwiedzających Finlandię udaje się właśnie w jej okolice gdzie uprawiać można żeglarstwo, wędkarstwo czy tradycyjnie wypocząć na łonie natury i spędzić na jej łonie wymarzone wakacje.

Rovaniemi
Fot. sxc.hu

Dzięki mentalności fińskiej oraz wspaniałej czystej przyrodzie, która jest obecna wszędzie: na wsi i w mieście, a nawet w miejscu pracy, spędzenie w niej wolnego czasu czy wakacji staje się coraz bardziej popularne. Kraje skandynawskie stają się coraz to popularniejsze dla Polskiego turysty uwielbiającego czynny wypoczynek. Chodzenie na grzyby, wędkowanie, polowanie czy chociażby wspólny rodzinny wyjazd wypoczynkowy do Finlandii staje się coraz to bardziej popularny.

Suomenlinna

Do głównych atrakcji Finlandii zaliczyć można Suomenlinnę - twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach. Ma ona duże znaczenie kulturowe i jest znana każdemu mieszkańcowi Finlandii. W 1991 roku Suomenlinna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz twierdzy na wyspach znajdują się również, szkoła Marynarki Wojennej liczne restauracje oraz kawiarnie dla turystów. Dotarcie do niej to żaden problem gdyż kursuje tam prom, który zabierze nas z rynku głównego Helsinek.

Helsinki

Helsinki to stolica Finlandii w której, znajduje się wiele zabytków z XIX wieku, ale można znaleźć tutaj i starsze, chociażby w dzielnicy Kruununhaka, gdzie stoją domy pochodzące z XVI-XVII wieku. Główną atrakcję stanowi tu; Plac Senacki "Senaatintori", Uniwersytet Yliopisto, parlament z końca XIX wieku (siedziba rządu Finlandii), Pałac Prezydencki z końca XIX w., Most Pitkasilta z 1878 roku oraz największy i najstarszy park Kaivopuisto.

Turku

Częstym celem podróżujących po Finlandii turystów jest również miasto Turku. Leży ono w południowo-zachodniej części Finlandii i jest jej dawną stolicą. Turku jest także ważnym portem morskim, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet założony w 1640 roku. Znajduje się tutaj najstarszy Zamek Finlandii Turunlinna, z 1150 roku będący, byłą siedzibą gubernatorów i książąt. Warto również zobaczyć tu katedrę z 1250, bazylikę z 1285, klasztorr z 1443 oraz pozostałości średniowiecznego miasta.

"Białe Noce" Finlandii

Do jedynych i niepowtarzalnych atrakcji Finlandii należy tak zwana "Zorza Polarna". Zjawisko to występuje w zależności od aktywności magnetycznej słońca zaś w Laponii można je obserwować przez całą zimę. Efekt tak zwanych "białych nocy" pozostawia niepowtarzalne wrażenie z pobytu w tym pięknym kraju.

Naantali

Jedno z najsłynniejszych miast portowych Finlandii, usytuowane po obu stronach kanału Naantalinsalmi. Znajduje się zaledwie 17 km od Turku, dlatego jest miejscem częstych wycieczek jednodniowych. Słynie z niezwykle zabawnego święta, obchodzonego już ponad 100 lat, Dnia Śpiocha (27 VII), podczas którego mieszkańcy wybierają Śpiocha Roku, którego wczesnym rankiem wyciąga się z łóżka i wrzuca do morza. Potem następuje zabawa z muzyką i tańcami. Trudno nie lubić Naantali, pomimo dużego tłoku latem (głównie z powodu fińskich rodzin przyjeżdżających do parków tematycznych). Główną atrakcją dla wszystkich rodzin jest Świat Muminków, z postaciami z książek Tove Jansson. W Dolinie znajduje się domek Muminków, fort piratów, dom Mamy Muminka, Szepczący Las, gdzie można spotkać żywe postacie z bajek, ale także strzeżona plaża, czy mini-pole golfowe.

Wyspy Alandzkie

Najbardziej szwedzka część Finlandii ( językiem szwedzkim posługuje się ponad 90% ogólnej liczby ludności), którą tworzy 6,5 tys. małych wysepek. Łączna liczba ludności wynosi ponad 27 000 osób, z czego aż 92% zamieszkuje główną wyspę Fasta Åland. Posiadają własny parlament i flagę. Swoją popularność zawdzięczają łagodnemu klimatowi oraz zabytkom, będącym pozostałością przeszłości historycznej archipelagu.

Tampere

Jednym z z najsłynniejszych miast współczesnej Finlandii jest Tampere. Miasto to rozsławione zostało tym iż znajduje się tu siedziba główna firmy Nokia oraz średniowieczny kościół z 1440 roku jak i ratusz miejski pochodzący z 1890 roku. Miasto powstałe w 1779 roku pomiędzy jeziorami Nasi i Pyha, nad wodospadem Tammerkosken. Znajduje się tu Muzeum Lenina, chyba jedyny obiekt tego rodzaju poza terenem byłego Związku Radzieckiego. Kilka sal wypełnionych jest pamiątkami z czasów pobytu Lenina w mieście. W budynku znajduje się także sklepik, gdzie można kupić, np. koszulki z podobizną wodza.

Lahti

Stolica sportów zimowych Finlandii, miejsce częstych międzynarodowych zawodów narciarskich, prawa miejskie uzyskało w 1905 roku. Nad miastem wznoszą się trzy olbrzymie skocznie narciarskie, mieści się tu również stadion narciarski i łyżwiarski, 150 km oznakowanych tras zjazdowych, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Do większych atrakcji należą także wycieczki po jeziorach Paijanne i Vesi.

Savonlinna

Jakąkolwiek by obrać trasę przez Pojezierze Fińskie, nie wolno pominąć Savonlinny, położonej na dwóch wyspach pomiędzy Haapavesi i Pihlajavesi. Nad miastem majaczy posępna sylweta średniowiecznego zamczyska, najpiękniejszego w całej Finlandii, a dookoła ciągną się cudowne wodne krajobrazy.

Oulu

Największe i najważniejsze miasto Północnej Finlandii, założone w 1605 roku. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a do tego w fabryce mieści się muzeum nauki. Fantastycznych wrażeń każdemu turyście dostarcza morskie nabrzeże, mnogość ulicznych barów, sieć ścieżek rowerowych, zimą natomiast stoki narciarskie oraz liczne trasy biegowe.

Laponia

Ta śnieżna kraina rozciąga się na terenie Finlandii, Norwegii i Szwecji, a częściowo także Rosji. Laponia jest przepięknym, mroźnym miejscem idealnym dla każdego, kto chce spędzić urlop w nietypowym otoczeniu. Nie bez powodu bywa nazywana „krainą reniferów” - według szacunkowych obliczeń w całej Laponii żyje ich ponad 350 tysięcy, a ludzi jest tu zaledwie 200 tysięcy. Podczas wakacji w Laponii można podreperować kondycję. Na chętnych czekają doskonale przygotowane stoki narciarskie i wiele tras turystycznych. Jeśli więc nie narty, włóżmy na nogi rakiety śnieżne. Niezwykle popularnym środkiem transportu w Laponii są psie zaprzęgi. Przejażdżki saniami zaprzężonymi w psy husky, samojedy i malamuty to obok podróży saniami ciągniętymi przez renifery największa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych. Do tego rowery i  wędkarstwo. Wybierając się do Laponii koniecznie trzeba pamiętać, że zimą temperatura może spaść nawet poniżej 50 stopni. W okresie pomiędzy lutym i marcem oraz wrześniem i październikiem w okolicy występuje zjawisko zorzy polarnej. Przez całą zimę można obserwować w Laponii „białe noce”.

Rovaniemi

Rovaniemi jest stolicą Laponii. Miasto leży zaledwie kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. Jest również domem Świętego Mikołaja, i to właśnie dzięki temu przyciąga całe rzesze turystów spragnionych choćby zdjęcia z brodatym, siwym panem w czerwonym płaszczu. W związku z tym cały grudzień jest przepełniony atrakcjami, festiwalami i festynami świątecznymi. W innych miesiącach także warto odwiedzić oddalony od miasta o 9 kilometrów Santa Park, czyli tutejszy park rozrywki. Zbudowano go w 1998 roku, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,7 mln euro. W parku można zwiedzić warsztat elfów i Św. Mikołaja, świąteczną pocztę, kuchnię, w której wypieka się pyszne pierniczki. Poza tym istnieje możliwość przejechania się saniami zaprzężonymi w renifery czy psy rasy siberian husky. Do tego dochodzi piękny o każdej porze roku krajobraz Laponii. Jeżeli już wyrośliśmy z wiary w Świętego Mikołaja możemy poczekać do lutego. Właśnie wtedy rozpoczyna się festiwal Zorzy Polarnej. Okres występowania zjawiska zorzy polarnej, to tzw. białe noce, które trwają w okresie zimowym i są niezwykle atrakcyjne. W czerwcu organizowany jest folkowy festiwal Jutajaiset, dzięki któremu zapoznamy się z lapońskimi tradycjami i wierzeniami. Do najpiękniejszych zabytków Rovaniemi należy most Jätkänkynttilä oraz ratusz i sala koncertowa.  Zimą Rovaniemi stanowi wygodną bazę, skąd można podejmować różne, skądinąd drogie wyprawy – saniami zaprzężonymi w psy lub renifery, na nartach lub na skuterach śnieżnych. W Rovaniemi znajduje się Napapiiri, linia, która znajduje się na kole podbiegunowym i wyznacza granicę zasięgu zorzy polarnej. Na północ od niej słońce przez pewien okres na początku lata nie zachodzi w nocy za horyzont, w zimie na odwrót – nie wschodzi.

Wioska Świętego Mikołaja (Rovaniemi)

Niezwykle widowiskowe miejsce, siedziba Świętego Mikołaja, do której dzieci z całego świata, przez cały rok, przesyłają miliony listów. Jest to możliwe dzięki działającej w Wiosce poczcie (Santa Claus Main Post Office, FIN-96930 Arctic Circle), z której można również przesłać kartkę do domu z oficjalnym znaczkiem Świętego Mikołaja. Każdy może zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, kupić pamiątkę w jednym z licznych sklepików, wypić i zjeść w tutejszych kawiarniach, czy zasięgnąć informacji o parkach narodowych i terenach pieszych wędrówek w centrum informacji Etiainen.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa