Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do MiluzaOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Zwiedzanie Bazylei

Bazylea
Bazylea nocą
Fot. sxc.hu

Münster

Sławna bazylejska katedra. Konsekrowana w 1019 roku, jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Wznosi się nad miejskim krajobrazem, przykuwając uwagę strzelistymi wieżami i specyficzną zabudową – jest zrobiona z czerwonego piaskowca. Pierwotnie była świątynią katolicką, aktualnie jest kościołem protestanckim. Wzgórze, na którym została postawiona, już wieki temu było ważnym miejscem kultu – niegdyś dla Celtów, później dla Rzymian. Katedrę rozkazał wznieść biskup Adalbert II, początkowo była przykładem stylu romańskiego. Później niestety została zniszczona w wyniku pożaru i trzęsienia ziemi. Bardzo ważne są wieże - jedna z nich to wieża Jerzego, druga – wieża Marcina. Zostały tak nazwane dla upamiętnienia świętych – rycerzy, których wizerunki znajdują się także wewnątrz katedry. Wieże mają ponad 60 m wysokości.

Pfalz

Nazwa wywodzi się od słowa „pałac”. Jest to taras wznoszący się nad Renem, usytuowany z tyłu katedry. Bardzo wielu przewoźników oferuje możliwość przepłynięcia się promem, z czego turyści z chęcią korzystają.

Rynek

Od razu zauważyć można piękny ratusz, do tej pory służący jako siedziba rady miasta. Ratusz jest otwarty dla zwiedzających. Najbardziej warte obejrzenia są komnaty Rady, wewnętrzny dziedziniec, arkady i okazała wieża. Już od XIV wieku w tym miejscu znajdowała się siedziba władz miejskich, w oddaleniu od rezydencji księcia – biskupa. Był to symbol rozdzielenia religii od polityki. Na początku XVII wieku ratusz odnowiono i powiększono, a fasadę ozdobił Hans Bock. W 1900 roku ratusz poddano dalszym pracom mającym na celu jego udoskonalenie. Dodano wysunięte na lewo skrzydło i położoną na prawo wieżę. Wszystkiemu nadano cechy stylu art nouveau. Na rynku każdego dnia, poza niedzielą, można kupić od lokalnych kupców świeże warzywa, owoce i kwiaty.

Mężczyzna z młotem

Zbudowany w sierpniu 1989 roku posąg mężczyzny waży 8 ton i mierzy 13,5 m wysokości. Od czasu powstania macha młotem w rytm oddechu ludzkiego. Uznawany jest za symbol wszystkich ludzi, którzy walczą o przyrodę i środowisko bez zanieczyszczeń.

Spalentor

Jedna z trzech bram należących do fortyfikacji miejskich, której udało się przetrwać do dzisiejszych czasów. Została zbudowana prawdopodobnie w 1400 roku! Przewożono przez nią dobra dla zaopatrzenia miasta. Udekorowana jest trzema posągami - Matki Boskiej oraz dwóch proroków. Niedaleko znajdują się ogród botaniczny i uniwersytet.

Most Środkowy

Pierwszy most nad Renem, otwarty w 1226 roku. Został zaprojektowany przez księcia – biskupa Henryka von Thun. Na początku służył tylko do lokalnych przepraw, z czasem stał się bardzo ważnym elementem węzłów komunikacyjnych.

Muzea

Bazylea to miasto bogate w muzea – jest ich tu ponad 24! Najważniejsze jest Muzeum Sztuki, w którym znajdują się prace Picassa oraz innych twórców z przełomu XIX i XX wieku, a także artystów średniowiecza i renesansu. Muzeum Etnograficzne przedstawia nam eksponaty z różnych kultur świata, przede wszystkim plemion Południowej Ameryki, Afryki i Oceanii. Jego zbiory są bardzo wysoko cenione wśród znawców. Inne ciekawe muzea to muzeum lalek, muzeum przedstawiające ciekawostki architektoniczne oraz muzeum antyków.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa