Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do AmsterdamuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Treść główna

Zwiedzanie Amsterdamu

amsterdam_panorama
Miasto najlepiej zwiedzać spacerując
Fot. sxc.hu

Dam

Centralny plac Amsterdamu wiąże się z powstaniem nazwy miasta – w XIII w. zbudowano tamę (dam) na rzece Amstel, a rybacką osadę obok tamy zaczęto nazywać „Amstelredamem”. Na Placu Dam zbudowano na początku XV w. Nieuwe Kerk, główny kościół w Amsterdamie, a później ratusz (obecny Pałac Królewski). Na placu wznosi się najważniejszy w mieście Pomnik Pamięci Narodowej – w formie kła, z postaciami historycznymi i herbami wszystkich prowincji kraju oraz Indonezji, dawnej kolonii holenderskiej. Zainteresowani mogą obejrzeć wystawę figur woskowych Madame Tussaud.

Pałac Królewski

Nazwa Pałac Królewski nie jest ścisła. Ten olbrzymi gmach z piaskowca wzniesiono w połowie XVII w. jako Stadhuis (ratusz). Rada miejska w złotych czasach Holandii chciała mieć siedzibę stosowną do pozycji miasta. Prace rozpoczęły się w 1648 r. Powstał największy wówczas w Europie ratusz – budowla wspiera się na 13 659 drewnianych palach wbitych w piaszczystą glebę. Ratusz awansował do pozycji siedziby królewskiej w 1808 r., kiedy niedawno osadzony na tronie Ludwik Bonaparte, brat Napoleona, wybrał go na swoją rezydencję.

Nowy Kościół

W sąsiedztwie pałacu stoi piękny gotycki kościół z XV w. Smukła budowla zmieniała się na przestrzeni lat. Masywne filary wspierają eleganckie drewniane sklepienie, ale wnętrze, i tak zniszczone po kilku pożarach, zostało ogołocone z większości dekoracji przez kalwinów – zgodnie z ich wiarą.

Dzielnica czerwonych latarni

Nazywana przez mieszkańców miasta Małe Mury, gdyż właśnie tam biegły dawne mury miejskie, wyjątkowa dzielnica rozrywki, obejmuje dwa kanały, które wyznaczały wschodni skraj średniowiecznego Amsterdamu. Dzielnica czerwonych latarni potwierdza tylko, jak wyzwolony jest to kraj - zalegalizowana prostytucja w Amsterdamie cieszy się światową sławą i od dawna należy do głównych atrakcji miasta. Uliczki nad obydwoma kanałami, połączone wąskimi przejściami, żarzą się czerwonymi światłami okien, w których wysiadują prostytutki.

Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii

Kolejna rzecz, z której słynie Holandia i Amsterdam, doczekała się nawet swojego muzeum. W budynku oprócz prezentacji różnych rodzajów miękkich narkotyków i metod ich używania, znajduje się ogródek do palenia marihuany.

Westerkerk

Kościół, druga świątynia w Amsterdamie zbudowana dla protestantów, został ukończony w 1631 r. w ramach ogólnej rozbudowy miasta. Jego 85-metrowa wieża, jest bez wątpienia najpiękniejszą w Amsterdamie. Wierzchołek zdobi korona cesarza Maksymiliana, często spotykany symbol miasta. Mimo że na zewnątrz budowla uderza wystudiowaną elegancją, to wnętrze – zgodnie z wymaganiami kalwinów – nie ma żadnych dekoracji. Podobno właśnie w tym kościele pochowano Rembrandta, jednak nikt nie wie na pewno, gdzie naprawdę jest jego grób.

Browar Heineken

Heineken Experience mieści się w starym browarze Heinekena. Browarnik warzył w nim piwo w latach 1864–1988, ale potem firmę zrestrukturyzowano i produkcję przeniesiono za miasto. Od tego czasu Heineken utrzymuje stary browar jako atrakcję turystyczną. Ekspozycje ilustrują historię browarnictwa oraz curriculum vitae samego Heinekena. Są tam ciekawe stare instalacje do produkcji piwa, ale wielu zwiedzających bardziej kusi darmowe piwo.

Rijksmuseum

Najsłynniejsze muzeum Holandii zajmuje wielki gmach z końca XIX w., wzniesiony w nowatorskim stylu opartym na historyzmie. To jedno z tych muzeów Amsterdamu, które po prostu trzeba zobaczyć. Sławi je tutejsza kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego z ponad 20 płótnami Rembrandta, dziełami Steena, Halsa, Vermeera i wielu innych artystów

Muzeum Van Gogha

Muzeum tego niesłychanie popularnego i kontrowersyjnego malarza, z ogromną kolekcją jego płócien należy do największych atrakcji Amsterdamu. Muzeum mieści się w ultranowoczesnej kanciastej budowli oraz równie niezwykłej przybudówce, zaprojektowanych przez awangardowych architektów i same w sobie warte są obejrzenia. Dobrze przemyślane i pięknie urządzone ekspozycje, których jądro tworzy kolekcja zebrana przez brata malarza, marszanda Theo, odkrywają przed zwiedzającymi zarówno twórczość artysty, jak i jego osobowość.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa