Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty na Jamajkę

Znajdź nas w social mediach

jamajka
Jamajka słynie z pięknych plaż
Fot. Denver Pam

Jamajka to trzecia co do wielkości wyspa Karaibów. Praktycznie wszystkie większe ośrodki zlokalizowane są na wybrzeżu. Wakacje na Jamajce kojarzą się z powiewem egzotyki. To niewielkie państewko położone na wyspie na Morzu Karaibskim jest doskonałym celem podróży dla każdego, kto pragnie się naprawdę zrelaksować. Jamajka jest ojczyzną rastafarianizmu i muzyki reggae, które głoszą potrzebę pokoju na świecie.  Jamajka podobnie, jak wszystkie wyspy na Morzu Karaibskim oferuje turystom piaszczyste plaże, przejrzystą wodę i palmy. Oprócz tego wyspa ma do zaoferowania także fascynującą, barwną, odrębną kulturę i niezwykłą historię.

Historia

Pierwszymi mieszkańcami Jamajki byli Indianie z plemienia Taino i Arawak. Przybyli oni na wyspę z terenów Ameryki Południowej ok. 2,5 tys. lat temu. Nazwali ją „Xaymaca”, co oznaczało kraina wody i drewna. 5 maja 1494 roku do wybrzeży wyspy przybił Krzysztof Kolumb i jego ekspedycja. Dla Jamajki był to początek epoki kolonizatorów wykorzystujących rdzennych mieszkańców do niewolniczej pracy. Kiedy po pewnym czasie Indianie zaczęli masowo umierać w wyniku chorób i wycieńczenia, na ich miejsce zaczęto sprowadzać niewolników z Afryki. W XVII wieku na wyspie zaczęli pojawiać się przedstawiciele innych europejskich nacji.

W 1655 roku Jamajkę opanowali Anglicy dowodzeni przez admirała Williama Penna. Hiszpanie ewakuując się z wyspy, zostawili na niej murzyńskich niewolników. Wykorzystali oni moment chaosu na wyspie, zbiegli na tereny opanowane przez Indian i dołączyli do ich plemion. Podczas panowania angielskiego Jamajka wzrastała w bogactwa. Na wyspie produkowano rum i uprawiano trzcinę cukrową. Nazywano ją nawet „klejnotem w koronie brytyjskiej”.

W XVIII wieku gospodarka Jamajki przeżywała kryzys związany ze spadkiem popytu na cukier. W 1833 roku ostatecznie zakazano niewolnictwa, a w 1865 roku wyspie nadano konstytucję i uznano ją za brytyjską kolonię. Siedem lat później stolicą kraju ogłoszono Kingston. Jamajka zachowała status kolonii aż do 1945 roku. W latach 60. XX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój ruchu rastafarian, którzy dążyli do przeniesienia ludności pochodzenia afrykańskiego z powrotem do Afryki. 6 sierpnia 1962 roku Jamajka uzyskała niepodległość i ogłoszono ją monarchią konstytucyjną należącą do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od tego czasu coraz silniejsze są związki Jamajki z USA.

Atrakcje

Przede wszystkim do atrakcji turystycznych Jamajki zaliczyć można możliwość wypoczynku na jej pięknych plażach, zażywanie kąpieli morskich w jej ciepłych i krystalicznie czystych wodach. Niewątpliwie podczas podróży warto również zahaczyć o wiecznie tętniące życiem miasteczka, gdzie w lokalnych barach nadmorskich kurortach i restauracjach ciągle słychać dźwięki muzyki reggae. Większość turystów zwiedzanie wyspy zaczyna od odwiedzenia stolicy wyspy- Kingston. Tam znajduje się muzeum Boba Marley' a. Oprócz tego ciekawym miejscem w mieście jest również Muzeum Narodowe, Ogrody Botaniczne Hope i Hiszpańskie Miasto.

Miasteczka Negril i Montego Bay to miejsca, gdzie znajdują się piękne plaże i nadmorskie kurorty. Do Falmouth warto udać się, aby podziwiać zabytki architektury kolonialnej. W Górach Błękitnych znajduje się jezioro zwane Błękitną Laguną. Jego woda ma kolor szmaragdów, a podłoże jest wapienne, co razem daje niezwykle piękny efekt. Dla turystów rządnych przygód polecenia godny jest spływ bambusową tratwą po rzece Rio Grande.

Będąc na Jamajce warto spróbować tamtejszej kawy, rumu i potraw lokalnej kuchni.

Kiedy rezerwować tanie loty na Jamajkę?

Klimat Jamajki jest tropikalny, ciepły, ale pogoda raczej nie należy do męczących. Każda pora roku na Jamajce to idealna pora na urlop, więc przy jego planowaniu powinniśmy kierować się głównie tym, kiedy mamy wolny czas. Na wybrzeżu temperatura przez cały rok nie spada raczej poniżej 28 stopni Celsjusza. Klimat na południu jest bardziej suchy, na północy wyspy natomiast zdarzają się ulewne, ale trwające dość krótko deszcze. Tzw. wysoki sezon turystyczny na Jamajce przypada na okres od połowy grudnia do połowy kwietnia.

Jeśli planujesz wylot na Jamajkę koniecznie sprawdź nasz promocje. Być może uda Ci się znaleźć naprawdę tanie loty na Jamajkę, przez co więcej środków finansowych pozostanie Ci do wydania na miejscu. Trzymaj rękę na pulsie i szukaj najtańszych biletów lotniczych!

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 114 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ11 ofert od 385 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 126 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 114 Sprawdź