Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Znajdź nas w social mediach

zea
Dubaj to wizytówka kraju
Fot. Dreamstime

To niewielkie państwo na Środkowym Wschodzie ze stolicą w Abu Dhabi (pol. Abu Zabi) oraz słynnym na całym świecie miastem Dubaj skupia na swoim terytorium złoża jednego z największych bogactw współczesności – ogromne pokłady ropy naftowej i gazu ziemnego. Właśnie tym surowcom Emiraty (jeszcze stosunkowo niedawno kraj koczowniczych plemion pustyni) zawdzięczają swoje oszałamiające bogactwo, które pozwala ich władcom realizować najśmielsze i najbardziej luksusowe projekty architektoniczne na świecie. Dzięki bogactwom czarnego złota, ten niemal zupełnie pustynny kraj może rozwijać się w tak szybkim tempie.

Ładowanie...

Historia

Pierwsi ludzie pojawili się na terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich dopiero ok. 100 tys. lat temu, gdyż cały obszar Półwyspu Arabskiego był pustynią trudną do przebycia. Pierwsze ślady cywilizacji na tym terenie pochodzą od ludów Mezopotamii - mieszkańców Sumeru, Akadu, Babilonii czy Asyrii i sięgają III tysiąclecia p.n.e. Od VI w. p.n.e. rozpoczynają się kolejne krótkie okresy wpływu kultury perskiej, hellenistycznej i państw Seleucydów, a później Partów. Około 250 roku n.e. tereny te zostały podbite przez Persję, a w VII w. zajęte przez muzułmanów i od tego czasu nazywane Al-Jamamą.

Europejczycy trafili w ten rejon dopiero w XVI w. i od tego czasu rozpoczął się okres rywalizacji i podziału wpływów na terenach Emiratów pomiędzy Turków Osmańskich, a Portugalczyków. W drugiej połowie XVIII w. Arabowie nawiązali kontakty z Brytyjską Kompanią Wschodnioindyjską. W 1892 Brytyjczycy, zaniepokojeni wzrostem zainteresowania innych mocarstw Zatoką Perską, zawarli układy protekcyjne z każdym z emiratów (Abu Dhabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża i Umm al-Kajwajn), według których polityka zagraniczna tych państw (zwanych następnie Omanem Traktatowym) leżała w gestii Korony Brytyjskiej. Ustanowiono Radę Traktatową składającą się z siedmiu władców. W perspektywie miało dojść do utworzenia federacji. W latach 60. XX w. Oman Traktatowy stał się zamożny dzięki eksploatacji złóż ropy naftowej. W 1968 rząd brytyjski ogłosił zamiar wycofania swoich wojsk z regionu w ciągu 3 lat, a państewka Omanu Traktatowego wraz z Bahrajnem i Katarem utworzyły Federację Emiratów Arabskich, która miała się przekształcić w państwo federalne. W 1971 Bahrajn, Ras al-Chajma i Katar wystąpiły z federacji i utworzyły niezależne państwa. Pozostałe księstwa dawnego Omanu Traktatowego połączyły się, tworząc Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Atrakcje

Rządzone przez radę udzielnych władców, których potęgi i bogactwa nie da się ogarnąć, Emiraty są zaprzeczeniem naszych wyobrażeń o pustynnym państwie. Tym bardziej, że dziś 80% ludności kraju to ekspatrianci, z których większość przyjeżdża do Emiratów do pracy. Oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany. Miasta dawno przestały być skupionymi wokół oaz osadami. Dzisiejszy Dubaj czy Abu Dhabi to ultranowoczesne metropolie o wspaniałej infrastrukturze i niespotykanym chyba nigdzie indziej nagromadzeniu futurystycznej architektury. Coraz trudniej znaleźć w Emiratach ślady pierwotnej kultury zamieszkujących je ludów. Nie przeszkadza to jednak turystom podziwiać wspaniałości i bogactwa tego małego i równocześnie jednego z najbardziej znaczących gospodarczo państw świata.

Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli poszukujesz tanich biletów lotniczych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź