- Szczegóły
- niedziela, 06 październik 2024 21:40
Tanie loty do Kuwejtu
Znajdź nas w social mediach
Kuwejt - Masjid Al-Kabir |
Fot. khalid almasoud |
Kuwejt to państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską. Kuwejt jest bardzo małym państwem. Zajmuje tylko 17,8 tys. km2 powierzchni. Jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Głównym źródłem dochodu jest ropa naftowa. Jest celem wypraw przede wszystkim biznesowych. Turystyka odgrywa tu marginalną rolę. Nie wydaje się, by sytuacja miała ulec zmianie, biorąc pod uwagę udział Kuwejtu w światowym wydobyciu ropy, przy jednoczesnym braku wyjątkowych atrakcji przyrodniczych czy historycznych. Stolica, wyspy, pustynia, orientalna kultura mogą jednak być magnesem przyciągających turystów podróżujących po regionie.
Kuwejt to sztuczny kraj, utworzony przez Brytyjczyków w połowie XX wieku. Obszar współczesnego Kuwejtu był zamieszkany już w czasach starożytnych. W IV wieku p.n.e. do wybrzeży Kuwejtu dotarli osadnicy greccy, a na początku XVI w. kupcy portugalscy założyli tu swoje faktorie. W XVIII w. koczownicy arabscy z plemienia Anaizah zaczęli budować tu stałe osady. W latach 1871-1899 zwierzchność nad Kuwejtem sprawował turecki sułtan, a w latach 1914-1961 Kuwejt był brytyjskim protektoratem. Od 1961 r. jest niepodległym państwem. 2 sierpnia 1990 roku Kuwejt został zaatakowany i zajęty przez Irak. Po kilku tygodniach bombardowań, 23 lutego 1991 roku dowodzona przez USA koalicja rozpoczęła działania lądowe, które w ciągu 4 dni doprowadziły do całkowitego oswobodzenia Kuwejtu. Od tamtej pory wojsko amerykańskie wpisuje się w stały krajobraz pustynnego kraju.
Kraj jest nizinny, a większość jego terenu zajmuje pustynia, na północy kraju kamienista, a na południu piaszczysta. Wybrzeże płaskie i piaszczyste urozmaicone jest przybrzeżnymi wyspami oraz rafami koralowymi. Obszar Kuwejtu nawiedzają częste burze piaskowe. W całym kraju brak jest stałych rzek, a jedynie epizodyczne deszcze, które bywają ulewne wypełniają liczne suche doliny (wadi). Woda pitna pochodzi ze studni artezyjskich w oazach i odsalarni wody morskiej. Florę reprezentuje roślinność pustynna, głównie słonorośla. Niewielkie obszary leśne występują nad Zatoką Kuwejcką i w oazach. Faunę reprezentują gazele, szakale, jaszczurki, węże, rarogi.
Drogi mają w tym niewielkim pustynnym kraju pierwszorzędne znaczenie – nikt nie porusza się tu na piechotę ze względu na wysokie temperatury, ale szuka wytchnienia w klimatyzowanych wnętrzach samochodów. Poza tym benzyna jest bajecznie tania. Kuwejt wyrósł na ropie, a dzięki niej jest tu najwięcej prawdziwych milionerów na metr kwadratowy. Prawdziwych, bo kuwejcki dinar jest najdroższą walutą na świecie. Za jednego dinara musimy zapłacić ok. 10 zł!
Kuwejtczycy stanowią tylko 44% populacji kraju. Reszta to imigranci przybyli do pracy: Libańczycy, Egipcjanie, Irańczycy, Pakistańczycy, Hindusi, Koreańczycy i Chińczycy. W miastach skupia się ponad 96% ludności.
Atrakcjami turystycznymi kraju są ruiny greckiej świątyni i wykopaliska na wyspie Fajlaka oraz stolica, w której zachowały się starożytne bramy. Kuwejt nie jest raczej kierunkiem turystycznym. Spodoba się entuzjastom Bliskiego Wschodu, ludziom, którzy interesują się krajami muzułmańskimi.
Warto pamiętać, że zabroniony jest przywóz do Kuwejtu napojów alkoholowych, wieprzowiny i wydawnictw erotycznych. Pieniądze, biżuterię oraz złoto można przywozić i wywozić w dowolnych ilościach. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet – nie powinny wkładać zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów ani palić tytoniu. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy.
Kiedy jechać?
Na pewno nie latem i nie w porze Ramadanu. Kuwejt znajduję się w klimacie zwrotnikowym suchym. Lato jest niezwykle suche i gorące. Odczuwa się to już po wyjściu z lotniska, kiedy to człowiek ma wrażenie, że nagle znalazł się w rozgrzanym piekarniku. Od czerwca do końca września temperatura przekracza 44°C w cieniu. Najlepiej wybrać się od połowy października do końca grudnia i od końca lutego do połowy maja. Na wiosnę w powietrzu czasami wisi kurz z pustyni, w miesiącach letnich pojawia się go więcej. Wiatry wieją przeważnie z północnego-zachodu i wówczas powietrze jest suche. Przy wiatrach południowych wilgotność powietrza sięga 95 proc., co w połączeniu z upałem daje efekt sauny.
Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty do Kuwejtu w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Kuwejtu? Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!