Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Heraklionu

Znajdź nas w social mediach

Heraklion
Fort w Heraklionie
Fot. Wikipedia

Jest to miasto sięgające swoją historią daleko wgłąb dziejów, była to kolebka kultury minojskiej, a obecnie jest to największe skupisko ludności na Krecie, w obrębie miasta i jego przedmieść stale zamieszkuje około 140 tyś. ludzi. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez turystów z całego świata na miejsce spędzenia słonecznego i udanego urlopu, bez względu na to czy preferujemy leniwe plażowanie czy aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Wyspa Kreta może nam zapewnić niezapomniane wrażenia zarówno w jednym jak i drugim przypadku.

Poza tym Heraklion jest najważniejszym ośrodkiem administracyjnym na wyspie, jak również  najważniejszym miastem i węzłem komunikacyjnym, a istniejący w pobliżu miasta port lotniczy obsłużył w ubiegłym roku niemal 6 mln podróżnych. 

Historia zamieszkania tego obszaru sięga aż 7 tysiąclecia przed naszą erą, kiedy wyjątkowo przyjazny klimat przyciągną w te rejony neolitycznych myśliwych i zbieraczy, którzy po pewnym czasie osiedli tutaj na stałe zajmując się uprawą i hodowlą. Niedaleko miasta znajduje się pałac w Knossos, gdzie rozwijała się około 2000 lat przed Chrystusem bardzo znacząca kultura minojska, po której pozostały w okolicach wspaniałe zabytki o ogromnym znaczeniu dla historii ludzkości. Następnie Kreta znalazła się pod wpływem kultury mykeńskiej z kontynentalnej Grecji, a po jej upadku około 1000 lat przed naszą erą, miasto znacząco podupadło dostając się w końcu w strefę wpływów rzymskich, by w końcu w 395 roku wejść w skład Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto znajdowało się pod wpływem tego kraju aż do przełomu XII i XIII wieku, kiedy to wyspa została zakupiona przez rozrastające się państwo Weneckie. Nowi właściciele potężnie ufortyfikowali osadę tworząc warownię Koulo, mury obronne w niektórych miejscach grube na ponad 40 metrów oraz system 7 bastionów. Niestety nie uchroniło to Krety przed krwawym konfliktem, kiedy władzę nad nią postanowiło w XVII wieku zdobyć rosnące w siłę Imperium Osmańskie. Niemniej jednak o ile pozostał cześć wyspy została zdobyta relatywnie łatwo w latach 1645–1648, to warownia broniła się przez 22 lata, a stosunek poległych po stronie Kreteńczyków do poległych Osmanów wynosił mniej więcej 1 :4. Walki te pochłonęły w sumie około 200 tyś ofiar. W  1913 roku po wielu wiekach panowania najeźdźców miasto zostało wyzwolone i włączone ponownie do Grecji – historia zatoczyła koło... Późniejsza historia okazała się łaskawsza dla wyspy niż dla pozostałych części Europy i wyrządzone przez działania obu wojen światowych zniszczenia nie były tak katastrofalne jak w innych miejscach i zostały one relatywnie szybko naprawione. Od tego czasu miasto się rozwja, a ruch turystyczny jedynie sprzyja bogaceniu się mieszkańców. Jest to na tyle znacząca gałąź gospodarki, że obecnie właściwe nie istnieją tutaj inne, a wszyscy mieszkańcy utrzymują się z pieniędzy wydawanych przez wypoczywających tutaj turystów.

W historii miasta warto jeszcze podkreślić znaczenie Heraklionu w czasch renesansu, kirdy mieścił się tutaj ważny ośrodek kulturalny. X tego miasta pochodził m. in. słynny malarz El Greco, którego dzieła są uznawane za genialne wzbogacając najbardziej znane kolecje sztuki, głownie w Hiszpanii oraz Włoszech. Również na Krecie można zobaczyć kilka jego wczesnych prac, z czasów kiedy zajmował się pisaniem ikon.

Klimat i pogoda na Krecie rozpieszczają turystów – jest tutaj ciepło i słonecznie przez cały rok, a temperatura nawet zimą właściwie nie spada poniżej dziesięciu stopni. Jest tutaj natomiast bardzo cucho – średni opad roczny wynosi około 50 cm, w związku z czym na wyspie rozwinęła sie szczególna szata roślinna, której nie szkodzi tak mała wilgotność.

Kreta to królestwo plaż i ciepłego morza, ojczyzna przyjaznych i otwartych ludzi, doskonałej śródziemnomorskiej kuchni oraz fantastycznie bogata w zabytki kolebka dawnych kultur. A Heraklion reprezentuje to co w całej wyspie najlepszego oferując zarówno urocze zakątki przesiąknięte historycznymi naleciałościami jak i świetne kafejki i restauracje, a wieczorami rozrywkę na znakomitym poziomie w licznych klubach. Koniecznie trzeba tego wszystkiego  doświadczyć na własnej skórze...

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź