- Szczegóły
- wtorek, 17 wrzesień 2024 14:13
Tanie loty do Gwatemali
Znajdź nas w social mediach
Photo by Alphabet Citizen / Wikipedia |
Stolicą Gwatemali – niewielkiego państwa w Ameryce Środkowej jest miasto o wielce oryginalnej nazwie Gwatemala City. I tak jak nazwa samo miasto również nie jest wyjątkowo oryginalne- nie oznacza jednak, że nie warto go odwiedzić...
Jak wszystkie ważniejsze ośrodki w promieniu kilkuset kilometrów miasto powstało jako kolonia Hiszpanów i to właśnie im zawdzięcza swoje istnienie. Poza tym do lokalizacji tego ośrodka przyczyniło się katastrofalne trzęsienie ziemi jakie nawiedziło poprzednią stolicę położoną ledwie 45 kilometrów od centrum współczesnej Gwatemali. Wydarzenie to miało miejsce w 1776 roku, wtedy też dla odróżnienia do dawnej lokalizacji zaczęto używać nazwy Nowa Gwatemala, a zniszczone miasto zaczęto nazywać Antigua (Stara) Gwatemala. W tej chwili ze względu na rozrost metropolii stołecznej oba miasta zlewają się już w jedno. Zamieszkuje tu około 1 miliona ludzi, jest to nie tylko największe miasto w kraju, ale również w całej Środkowej Ameryce.
Rozlokowana wśród malowniczych wzgórz Gwatemala, której najstarsza dzielnica zajmuje dno doliny to niezbyt częste miejsce docelowe dla turystów, powtarzana jest nawet potocznie opinia, że nie warto tutaj przyjeżdżać, jednak nie wydaje się by była ona słuszna... W Gwatemali może jest nieco inaczej niż w znanych światowych stolicach słynących z turystycznych atrakcji, nie można powiedzieć jednak, że gorzej. Wprawdzie turysta musi sobie zadać więcej trudu, by dotrzeć do interesujących obiektów, czy unikalnych miejsc, nic nie jest podane „na tacy”, jednak dzięki temu można przyjrzeć się prawdziwemu życiu i doświadczyć realności tego miasta ze wszystkimi jego cieniami i blaskami. Można spróbować porównać skrajnie różniące się sąsiadujące se sobą Gwatemale – Starą i Nową.
Nowa Gwatemala to przede wszystkim szare budynki hołdujące najgorszej z możliwych architekturze - użytkowe klocki jak z polskich lat 70. i 80. XX wieku, niezbyt funkcjonalne, zbudowane w duchu maksymalnej oszczędności , która teraz wychodzi zewsząd, osypujące się tynkowania ścian, szarość i marazm. Zupełnie jak podróż w czasie... A wśród tych budynków Indianie, którym właściwie jest wszystko jedno, ich niezmienna „maniana” i mimo tak złego położenia, warunków socjalnych, braku perspektyw uznać ich należy za optymistycznie i pozytywnie nastawionych, a przede wszystkim szczęśliwych. W przeciwieństwie do innych bardziej, eksploatowanych turystycznie regionów, relatywnie mało jest tu naciągaczy żerujących na naiwności będących tutaj często pierwszy i jedyny raz w życiu gości.
Stara Gwatemala to już coś całkiem innego – mnóstwo tutaj ludzi zwabionych renomą miasta. Przewodniki rozpisujące się o wspaniałej architekturze z czasów kolonialnych nieco tylko naruszonej zębem czasu i drżeniami skorupy ziemskiej zrobiły swoje – jest to żelazny punk zwiedzania kraju. Każdemu podróżnemu wydaje się że rezygnacja z pobytu w tym mieście z pewnością stanowić będzie karygodne wykroczenie i nieodżałowana stratę. Z tego też powodu w Antigua Gwatemala ma się wrażenie że turystów jest tam wielokrotnie więcej niż mieszkańców. Wprawdzie zachwyty nad architekturą i urokliwym lokalnym klimatem uznać można za uzasadnione, jednak tłumy skutecznie potrafią zniechęcić każdego. Duże grupy Amerykanów przesłonić potrafią wszelkie wspaniałości – ich swobodne, głośne i konsumpcjonistyczne zachowania niekiedy bardzo rażą, jednak większość dominuje i tak pośród pięknych budynków tęsknimy za brzydką Nową Gwatemalą...
Warto jeszcze zwrócić uwagę na tutejsza pogodę – klimat tej osłoniętej doliny pomiędzy wzgórzami jest bardzo przyjazny i można śmiało stwierdzić, że należy do najbardziej optymalnych na Ziemi. Jest tutaj ciepło, ale nie upalnie – przeciętna amplituda maksymalnych temperatur w roku nie przekracza 7 stopni, a wskazania termometrów mieszczą się w ciągu całego roku pomiędzy 22 i 29 stopni Celsjusza w ciągu dnia, nocą wskazują natomiast od 12 do 15 stopni. Do tego przez większa część roku jest słonecznie, a roczna suma opadów to około 600 – 650 milimetrów.
Dlatego też naprawdę warto wybrać się do miasta Gwatemala, pełnej skrajności stolicy Ameryki Środkowej.