Treść strony

tanie-loty-do-bagdadu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Bagdadu

Znajdź nas w social mediach

bagdad
Pałac Al Faw
Fot. Dan Pupek

Bagdad to bezsprzecznie miasto, które wciąż budzi wiele kontrowersji. Wydawać by się mogło, że nikt o zdrowych zmysłach nie zaplanuje podróży do stolicy kraju, który jeszcze przed 7 laty był w centrum militarnych zainteresowań Stanów Zjednoczonych. Ale... Wbrew pozorom od tamtego czasu minęło upłynęło już wiele lat, a Bagdad staje się coraz popularniejszym celem urlopów. Chociaż miasto ucierpiało w wyniku działań USA, władze liczą na to, że już niedługo wizyty turystów pozwolą na polepszenie statusu Bagdadu. Biorąc pod uwagę fakt, że miasto jest bardzo ciekawe, rzeczywiście aż żal byłoby rezygnować z wizyty w nim.

Bagdad jest aktualnie zamieszkały przez około 7 milionów mieszkańców. Irak był zamieszkały jeszcze 3,5 tysiąca lat p.n.e. w czasach cywilizacji Sumerów. Bagdad natomiast założono w 762 roku, a jego historia jest niezwykle interesująca. Na każdym kroku można natknąć się na dziedzictwo ponad 1300 lat bagdadzkiej historii. W 762 roku inicjatorem powstania miasta był Abu Jafar al-Mansur, kalif z dynastii Abbasydów. Właściwie od początku swojego istnienia Bagdad stał się ważnym ośrodkiem handlowym i gospodarczym. Niezmiernie duże było także znaczenie Bagdadu jako ośrodka rozwoju nauki i myśli humanistycznej.

Abbasydzi rządzili Bagdadem do 1258 roku, kiedy to miasto zostało opanowane przez Mongołów. Również wtedy miała miejsce pierwsza wielka masakra mieszkańców miasta. Za kolejną w 1401 roku odpowiadał mongolski wódz Timur. Wielu mieszkańców zginęło tragiczną śmiercią, a miasto zostało doszczętnie złupione. W wyniku tych zdarzeń na Bagdad na dłuższy czas stracił swoje znaczenie. W XIX wieku znacznie wzrosła populacja Żydów w mieście. 1 i 2 czerwca 1941 roku miał miejsce pogrom Żydów. Życie straciło wtedy 175 wyznawców judaizmu, tysiąc zostało rannych, zniszczono również prawie tysiąc domów żydowskich. Od lat 70 Bagdad ponownie zyskał na znaczeniu dzięki podwyżkom ceny ropy naftowej. Od kiedy do władzy doszedł Saddam Husajn zaczął się ciężki okres dla miasta. Kolejnym ciosem była wojna w Zatoce Perskiej. W 2003 roku miasto opanowane zostało przez wojska USA.

Kiedy najlepiej wybrać się do Bagdadu? Na pewno w okresie wrzesień – październik, ale również kwiecień – maj. Zdecydowanie odpadają miesiące letnie, ponieważ temperatury w mieście bywają nie do zniesienia. Niebezpieczne bywają również burze piaskowe.

Nie da się ukryć, że największymi fanami wyprawy do Bagdadu będą miłośnicy tzw. turystyki militarnej. Nawet najbardziej nieustraszeni nie powinni jednak na długo opuszczać tzw. „Zielonej Strefy”, która uznawana jest za najbardziej bezpieczne miejsce w mieście. To tutaj zresztą znajduje się praktycznie cała infrastruktura turystyczna.

Zabytki Bagdadu? Najważniejszym z nich jest oczywiście pałac Abbasydów. Prawdopodobnie to także najstarsza budowla w mieście. Kapliczka Al Kadhimain to natomiast ważne miejsce w dla wszystkich szyitów. To właśnie tu spoczywają doczesne szczątki imamów sprzed X wieku. W Bagdadzie znajduje się też jeden z nowszych pałaców Saddama Husajna, pałac Al Faw.

Jeśli jesteś miłośnikiem kultury, na pewno nie będziesz rozczarowany. Będąc w Bagdadzie można wybrać się do teatru lub do opery. Sporo tu również interesujących muzeów, dzięki którym kultura islamska przestanie wydawać nam się taka obca. Narodowe Muzeum Iraku robi naprawdę spore wrażenie na zwiedzających. Z pewnością warto również wybrać się do bagdadzkiego ogrodu zoologicznego. W trakcie inwazji zoo bardzo ucierpiało, ale udało się sprawić, że teraz jest znacznie lepsze niż kiedyś.

Pobyt w Bagdadzie ma wady i zalety. Trzeba uważać na niewypały, koniecznie pić wodę mineralną sprzedawaną w butelkach, uważać na jedzenie. Mimo to możliwość bliskiego kontaktu z odradzającą się po wojnie fascynującą kulturą powinna zrekompensować nam wszelkie niedogodności. Ostrożności jednak oczywiście nigdy zbyt wiele.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 120 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 117 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 112 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 300 Sprawdź