Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Polska niezwykła – najwspanialsze cuda natury w naszym kraju

Polska niezwykła – najwspanialsze cuda natury w naszym kraju

Matka Natura nie poskąpiła Polsce urody – w naszym kraju znajdziemy mnóstwo wspaniałych miejsc stworzonych siłami przyrody. Niezwykłe kolory, niesamowite podziemne formacje czy szlaki wodne to prawdziwe cuda, z których możemy być dumni.

 W myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swojego nie znacie” postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej cudom natury, jakie możemy zobaczyć w Polsce. Na terenie naszego kraju na turystów czeka mnóstwo atrakcji stworzonych siłami natury, które zachwycają nie tylko naszych rodaków, ale także przyjezdnych z całej Europy.

Szmaragd i purpura w Rudawach Janowickich

Zdjęcie: PitertCC BY-SA 3.0, na podstawie Wikimedia Commons 

W województwie dolnośląskim u podnóża niewielkiej górki, liczącej niespełna 900 metrów n.p.m. Wielkiej Kopy, znajdują się 4 stawy o wyjątkowym zabarwieniu. Woda w tych zbiornikach przybiera barwy: purpurową, zieloną, niebieską oraz żółtą, co czyni je jednymi z największych atrakcji turystycznych Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jeziorka powstały na terenie dawnych niemieckich wyrobisk oraz kopalni, a kolor ziemi w poszczególnych zbiornikach, uzależniony jest od składu chemicznego podłoża oraz otaczających je ścian. I tak purpurowe jeziorko zawdzięcza swoją szlachetną barwę związkom miedzi i żelaza, ale przede wszystkim pirytu. Z kolei kolor pozostałych uzależniony jest przede wszystkim od występowania związków miedzi.

Podziemny Raj w Górach Świętokrzyskich

Wapienna jaskinia krasowa znajdująca się nieopodal Kielc, to niesamowicie ukształtowany podziemny świat, pełen form naciekowych – stalaktytów i stalagmitów – które przybierając często dziwne, wręcz złowieszcze kształty, dopełniają uroku tego miejsca. Jaskinia Raj uważana jest za jedną  najpiękniejszych w Polsce, a szczególnie duże wrażenie robią jej sklepienia upstrzone tysiącami kamiennych sopli. Odkryto ją przypadkowo w 1968 roku podczas wydobywania kamienia na potrzeby pobliskiej budowy. Obecnie jaskinia jest przystosowana do zwiedzania, a podziemny spacer pośród tych niesamowitych cudów natury trwa około 45 minut.

Las krzywych drzew

Zdjęcie: Artur Strzelczyk, praca własna, CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons 

Niedaleko Gryfina znajduje się szczególny las, który uznawany jest już za pomnik przyrody. Dzieje się tak dlatego, że porastające go sosny zwyczajne mają dziwne, powyginane kształty. Istnieje wiele hipotez tłumaczących takie ukształtowanie drzew, jednak żadna nie jest na tyle wiarygodna, aby uznać ją za pewną. Niektóre mówią o celowej działalności człowieka, inne o działaniu tajemniczych sił oddziałujących na kształt sosnowych pni. Jakkolwiek by nie było, krzywy las zachwyca nie tylko powyginanymi sosnami, ale także ich równemu, niemalże tanecznemu szykowi – wszystkie drzewa są podobnie zaokrąglone, dokładnie na tej samej wysokości.

Łuk Mużakowa, województwo lubuskie

 

Zdjęcie: Larion Enerdil, flickr.com (CC BY 2.0)

Na pograniczu polsko-niemieckim znajduje się niesamowity twór geologiczny, powstały na skutek działalności lądolodu w okresie zlodowacenia środkowopolskiego. Morena czołowa, widoczna nawet z kosmosu przybiera tu kształt podkowy, przez której środek biegnie Nysa Łużycka, a ukształtowanie terenu sprawia, ze różnica wysokości pomiędzy najniższym, a najwyższym punktem na tym obszarze wynosi nawet 100 metrów. Ta imponująca formacja została objęta ścisłą ochroną jako Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa i można ją zwiedzać zarówno na zorganizowanych wycieczkach z przewodnikiem, jak i samodzielnie. Najlepszą formą podziwiania tutejszego ukształtowania terenu oraz roślinności, jest wynajęcie roweru. 

Klify na wyspie Wolin

Zdjęcie: Marcin Polak, flickr.com (CC BY 2.0)

Wybrzeże klifowe na wyspie Wolin to malownicze urwisko, miejscami osiągające prawie 100 metrów wysokości. Niemalże pionowe ściany, wznoszą się nad wąskimi plażami, usłanymi połamanymi drzewami, które niegdyś rosły na szczycie klifów. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Zatokę Pomorską.

Kajakiem przez Mazury

Pojezierze Mazurskie jest jednym z niekwestionowanych naturalnych cudów Polski. Jednak na szczególną uwagę zasługuje tu liczący nieco ponad 100 kilometrów szlak wodny, biegnący korytem rzeki Krutynia oraz mazurskich jezior. Ta malownicza trasa jest chętnie wybierana na spływy kajakowe, ponieważ biegnie między innymi przez takie miejsca jak Puszcza Piska czy Mazurski Park Krajobrazowy. Spływ jest doskonałą okazją do podziwiania imponującej przyrody – np. wielkich dębów, mokradeł oraz bagien.

Krokusy na polanie Chochołowskiej

Zdjęcie: Fractus, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Co do urody i wyjątkowości najwyższych gór w Polsce nie trzeba nikogo przekonywać, jednak osoby, które nie należą do stałych bywalców w Tartarach mogą nie wiedzieć, że każdej wiosny ma tu miejsce niesamowity, kolorowy spektakl. Znajdująca się na wysokości około 1100 metrów n.p.m polana Chochołowska wraz z nastaniem pierwszych ciepłych i słonecznych dni, pokrywa się kobiercem fioletowych krokusów. O tej porze roku jest to z pewnością jedno z najczęściej fotografowanych miejsc po polskiej stronie Tatr, a każdy kto widział na żywo ten piękny widok, nie ma żadnych wątpliwości, dlaczego tak jest.

 

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli