Treść główna

Lotnisko Ben Gurion Tel Awiw

RT
 
4.7 (1)
0
Lotnisko Ben Gurion Tel Awiw

(kod IATA: TLV, kod ICAO: LLBG)

Międzynarodowe lotnisko im. Bena Guriona w Tel Avivie leży w środkowej części Izraela. Port ten jest zaliczany do najbardziej ruchliwych i dynamicznie rozwijających się lotnisk w Izraelu. Lotnisko im. Bena Guriona obsługuje nie tylko loty krajowe. Port lotniczy oferuje również liczne linie międzynarodowe oraz dalekiego zasięgu. Jest to największe lotnisko Izraela, znajduje się obok miasta Lod, w odległości 15 km na południowy-wschód od Tel Awiwu i około 50 km od Jerozolimy. Lotnisko obecnie nazwane na cześć pierwszego premiera Izraela, Dawida Ben Guriona. W 2007 roku lotnisko zostało dostosowane również do obsługi samolotów typu A380. Jest to główny port lotniczy linii lotniczej El Al, Israir Airlines, Arkia Israel Airlines i Sun d'Or International Airlines. Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion jest jednym z najściślej kontrolowanych w świecie: pojazdy są sprawdzane przed wjazdem na teren otaczający lotnisko, przy wejściach znajdują się posterunki, wnętrze portu jest patrolowane, każdy odlatujący jest wypytywany od 5 min. do godziny, prześwietlony bagaż jest poddawany działaniu ciśnienia.

Port lotniczy jest zarządzany przez powstałą w 1977 państwową korporację Israel Airports Authority, która zarządza wszystkimi publicznymi lotniskami i przejściami granicznymi w Izraelu. W 2008 lotnisko obsłużyło pond 11,5 miliona pasażerów.

Lotnisko posiada cztery terminale. Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale (T1 i T3). Między terminalami kursuje bezpłatny autobus. Na lotnisku są udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, kawiarnie, restauracje, banki, kantory wymiany walut, bankomaty, sklepy, poczta, przechowalnia bagażu. Istnieją także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, oraz możliwość dostępu do Internetu. Interaktywna mapa lotniska i terminali na stronie: mapa lotniska. Wszystkie loty krajowe są obsługiwane w Terminalu 1, a wszystkie międzynarodowe w Terminalu 3.

Użyteczne informacje
Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +972 3-9752386 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punkty informacji lotniskowej można znaleźć na obu terminalach.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów są firmy Avis, Budget, Eldan, Europcar, Hertz i Sixt. Ich biura znajdują się w Greeters’ Hall terminala 3 i są czynne 24 godziny na dobę.

Lotnisko dysponuje 11 000 miejsc parkingowych. Przy obu terminalach znajdują się parkingi krótkoterminowe. Parking długoterminowy znajduje dalej od lotniska, ale kursują do niego bezpłatne autobusy.

Komunikacja
Lotnisko położone jest przy drodze numer 1 Tel Aviv - Jeruzalem. Na wschód od lotniska przebiegają drogi ekspresowe nr 40 (Kfar Saba-Qetura) i nr 46 (Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion-Tirat Jehuda).

TAKSÓWKI
Taksówki na lotnisku w Tel Aviv są dostępne przez cały czas. Postoje taksówek znajdują się w terminalu 3 na poziomie "G". Hadar Lod Taxis (tel: (03) 971 1103) oferują standardowe przewozy, Nesher Tours (tel: (02) 625 7227) oferują przewozy między lotniskiem a Jerozolimą, Amal (tel: (04) 866 2324) oferują przewozy między lotniskiem a Haifą.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Przystanek autobusowy znajduje się na drugim piętrze w pobliżu wyjścia 21 i 23.

Autobusy publiczne obsługiwane przez Egged zatrzymują się na małej stacji autobusowej w Airport City i nie dojeżdżają do lotniska. Do dyspozycji pasażerów są autobusy: 249, 423, 475, 930, 943, 947 i 950. Linia numer 5 przewozi pasażerów między lotniskiem a Airport City. Więcej informacji na stronie: www.egged.co.il.

Lotnisko połączone jest z regionem liniami autobusowymi innych przewoźników. Więcej informacji na stronach: www.metropoline.com i www.connex.co.il.

  • linie Superbus: lotnisko - Shoham
  • linie Connex: lotnisko - Midi'in
  • linie Metropolin: lotnisko - Be'er Sheeva
  • linie Connex nr 330: lotnisko - Ashdod

Inne firmy oferują specjalny transport mini autobusami, więcej informacji na stronie: special transport.

TRANSPORT KOLEJOWY
Terminal 3 posiada na swoim dolnym poziomie stację kolejową Ben-Gurion Airport. Pociągi z Ben-Gurion Airport jadą do Nahariji, Hajfy, Tel Awiwu i Modi'in. Ze stacji kolejowej Tel Aviv dojazd koleją na lotnisko trwa ok. 20 min. Więcej informacji na stronie: www.israrail.org.il

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.iaa.gov.il

Adres
Ben-Gurion Airport
P.O. Box 7,
Ben-Gurion Airport, 70100
Israel

Główni przewoźnicy
Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Aerosvit, Air Malta, Air Baltic, Air Canada, Air France, Air Slovakia, AlItalia, American Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Bulgarian Air, Czech Airlines, EL AL, Finnair, Germania Express, Iberia, Lufthansa, Malev, South African Airways, SpanAir, Swiss, Thomas Cook Airlines, ThomsonFly, Turkish Airlines, LOT, KLM, Sun D'or International Airlines.

Lotnisko Ben Gurion Tel Awiw - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.7
Dojazd 
 
5.0  (1)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
4.0  (1)
Strefa wolnocłowa 
 
5.0  (1)
Restauracje 
 
5.0  (1)
Odprawa 
 
4.0  (1)
Poczekalnia 
 
5.0  (1)
Czystość 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Bardzo duże lotnisko z ogromną ilością lotów. Świetnie skomunikowane z miastem (metro bezpośrednio z lotniska), więc mimo sprej odległości nie ma problemu z dostaniem się. Są jednak minusy - trzeba być aż trzy godziny przed odlotem, przejść wywiad z osobą odprawiającą (bardzo intymne pytania), tanie loty odprawiane sa z innego terminala, na który pasażerowie dowożeni są lotniskowym autobusem (daleko) i dpoiero po odprawie wracają autobusem na główny terminal do stefy wolnocłowej. Organizacyjnie bardzo przyspiesza odpowaę, ale wszyscy pasażerowie byli zestreswani tym, że nie zdążą zrobić zaplanowanych zakupów, nie bardzo wiedzieli czymają sami organizować sobie dojazd na terminal, etc..
Ocena łączna 
 
4.7
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
4.0
Strefa wolnocłowa 
 
5.0
Restauracje 
 
5.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa