Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko w Kairze

(kod IATA: CAI; kod ICAO: HECA)

Międzynarodowe lotnisko położone 15 km na północny wschód od centrum Kairu, niedaleko dzielnicy Heliopolis. Największy port lotniczy Egiptu i drugi co do wielkości w całej Afryce, po lotnisku w Johannesburgu w RPA. Nowoczesne lotnisko, stanowi ważny punkt komunikacyjny zarówno dla lotów międzynarodowych, jak i regionalnych. Lotnisko jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych EgyptAir. W 2008 roku obsłużyło ono prawie 14,5 miliona pasażerów, codziennie obsługuje ponad 3400 lotów.

 

Lotnisko dysponuje dwoma terminalami, które położone są w odległości trzech kilometrów od siebie. Między terminalami kursuje co 30 minut bezpłatny autobus. Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są: udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, kawiarnie, restauracje, banki, kantory wymiany walut, bankomaty, sklepy, poczta, przechowalnia bagażu, apteka, fotograf, pokój dla palących (terminal 1.) Istnieją także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz dostęp do internetu.

W maju 2009 do dyspozycji pasażerów powinien został oddany nowoczesny terminal 3, przy którym znajduje się także hotel, a do 2010 trzy terminale mają być połączone specjalną kolejką Air Link.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerami telefonów: +(202) 2653308 lub +(202) 2684248 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punkty informacji lotniskowej można znaleźć w obu terminalach. Personel oprócz informacji o lotnisku może pomóc zarezerwować pokój w hotelu, udzielić informacji o Kairze i transporcie.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów w hali przylotów są firmy: Avis, Budget, Europcar, Hertz, J Car i Thrifty.

Przy obu terminalach znajdują się parkingi. Przy terminalu 1 jest 10 parkingów o łącznej powierzchni 86 tysięcy metrów, na ponad 3500 samochodów i przy terminalu 2 – 4 parkingi o łącznej powierzchni 96 tysięcy metrów na ponad 4000 samochodów. Więcej informacji na stronie: parking.

Komunikacja

Do centrum Kairu należy jechać ulicą Salah Salem Road. Droga jest dobrze oznakowana. Lotnisko jest także dostępne przez nowo wybudowaną drogę z autostrady Cairo – Suez.

TAKSÓWKI

Postoje taksówek znajdują się przed halami przylotów. Czas podróży do centrum Kairu – ok. 30 min. Należy targować się o cenę kursu.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Regularnie kursujący autobus Shuttle Bus łączy lotnisko z centrum miasta. Autobus kursuje do: Heliopolis, Nasr, centrum Kairu, Giza, Mohandesin, Zamalek, Maadi i Haram (obszar Piramid). Autobusy kursują co pół godziny, a bilet do centrum kosztuje 35 funtów egipskich (stan na kwiecień 2009). Pełny cennik i więcej informacji pod numerem telefonu Cairo Airport Company +2022653937 lub na stronie internetowej lotniska.

Dostępne są również publiczne autobusy kursujące do wielu punktów w całym mieście. Przystanek autobusowy znajduje się przy terminalu 1. Do dyspozycji pasażerów są autobusy klimatyzowane i bez klimatyzacji.

Autobusy klimatyzowane (bilet kosztuje 2 funty egipskie):

  • 362 (Lotnisko – Elmounib)
  • 356 (Lotnisko – Tahrir)
  • 799 (Lotnisko – Shubra – Ramsis)

Autobusy nie-klimatyzowane (bilet kosztuje 0,50 lub 0,25 funtów egipskich):

  • 27 (Lotnisko – Roxi – Tahrir)
  • 949 (Lotnisko – Ramsis – Tahrir – Giza)
  • 400 (Lotnisko – Roxi – Ramsis – Tahrir)
  • 970 (Lotnisko – Roxi – Helmia – Shubra)
  • 971 (Lotnisko – Shubra – Ramsis)
  • 948 (Lotnisko – Al-Azhar – Attaba)
  • 925 (Lotnisko – Shubra – Amelia)

Istnieje także bezpośrednie międzymiastowe połączenie z Aleksandrią. Dostępne są dwie firmy: Super Jet i Western Delta. Autobusy dostępne są co pół godziny lub co godzinę - od rana do późnego wieczora. Cena biletu zależna jest od pory dnia i kształtuje się na poziomie: 25-31 funtów egipskich.

TRANSPORT KOLEJOWY / METRO

Kolejka metro obsługuje lotnisko od 2010 roku.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.cairo-airport.com

Adres

Cairo International Airport
Oruba Road,
Heliopolis, Cairo
Egypt

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Aeroflot, Aerosvit, Air Algerie, Air France, Air Malta, Alexandria Airlines, Alitalia, Austrian Airlines, BMI British Midland, British Airways, Cairo Aviation, Czech Airlines, Delta Air Lines, EgyptAir, EgyptAir Express, El Al Israel Airlines, Emirates, Gulf Air, Iberia, Kenya Airways, KLM, Lufthansa, Malév, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Saudi Arabian Airlines, Singapore Airlines, Sudan Airways, Swiss, Turkish Airlines, TUIfly, Tunisair.

Nawigacja dodatkowa