Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko Oslo Gardermoen

(kod IATA: OSL, kod ICAO: ENGM)

Międzynarodowe lotnisko położone w Gardermoen w gminie Ullensaker, 48 km na północ od Oslo. Jest to rozbudowane lotnisko wojskowe z czasów II wojny światowej. Port lotniczy Oslo-Gardermoen stanowi najruchliwszy port lotniczy Norwegii. Obsługuje ponad 20 mln pasażerów rocznie. Został wybrany trzy razy za najbardziej punktualne lotnisko w Europie przez AEA (Association of European Airlines). Może tu lądować lub startować ponad 200 tysięcy samolotów rocznie. Lotnisko oferuje połączenia do 124 lotnisk na całym świecie.

Do dyspozycji pasażerów jest jeden dwupoziomowy terminal, który oferuje wiele usług i udogodnień w tym restauracje, kawiarnie, bary, sklepy, obiekty działalności gospodarczej, centra informacji i przechowalnie bagażu. Na górnym piętrze znajduje się hala odlotów, na dole - przyloty. Po lewej stronie od hali głównej znajduje się pirs terminalu krajowego, po prawej stronie - międzynarodowego. Podróżujący z małymi dziećmi do 2 lat powinni oddać wózek dla dziecka przy samolocie (do strefy podawania bagażu rejestrowanego idzie się ok. 10 min. + odprawa). Dla wylatujących z Oslo sprawdzenie bagażu podręcznego odbywa się tuż po odprawie biletowej. Do strefy wolnocłowej wchodzi się już z uprzednio sprawdzonym bagażem.

Na lotnisko prowadzi bezpośrednio autostrada E6, potem droga 174 prowadząca do terminala. Orientacyjny czas jazdy między miastem i lotniskiem to 35 min. Odcinek między Oslo a lotniskiem monitorowany jest przez centrum ruchu. Elektroniczne wyświetlacze dostarczają informacji na temat korków, opóźnień itp.

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +47 915 06 400

Punkt informacji znajduje się w hali przylotów. Jest otwarty 24 godziny na dobę. Można tu uzyskać informacje o lotach, informacje dotyczące podróży, informacje dotyczące Oslo i okolic, zarezerwować hotel, uzyskać informacje o komunikacji miejskiej, a także skorzystać z faxu i zrobić fotokopie.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Biura agencji wynajmu samochodów znajdują się w hali przylotów, po zachodniej stronie terminalu w pobliżu stacji kolejowej. Wynajęte samochodów powinny być zaparkowane na polu Q na wielopoziomowym parkingu obok terminala. Do dyspozycji pasażerów są:

  • Hertz , tel. +47 64 81 05 50
  • Avis Bilutleie, tel. +47 64 81 06 60
  • Europcar, tel. +47 64 81 05 60
  • Budget, tel. +47 64 81 06 80
  • Sixt, tel. +47 64 82 06 52
  • National, tel. +47 64 82 06 50

Na terenie lotniska znajdują się dwa parkingi wielopoziomowe (P10 i P11) na 4300 miejsc z bezpośrednią drogą dojazdową do terminala oraz przyległy, zewnętrzny parking (P0).
Do dyspozycji pasażerów jest też parking zewnętrzny na 8500 miejsc, podzielony na sześć sektorów (P1, P2, P3, P4, P5 i P6), z darmową komunikacją do/z terminala (autobus odjeżdża co 15 minut). Więcej informacji udziela EuroPark pod numerem telefonu: +47 64 81 19 80 lub e.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Komunikacja

Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki i limuzyny, których postój znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Za transport do centrum pobierają one ustalone stawki. Informacje o taksówkach można uzyskać w hali przylotów terminala w punkcie informacji taxi. Można tam jednocześnie zamówić taksówkę.

Lotnisko Oslo (Gardermoen) połączone jest z centrum miasta pociągami Airport Express Train (Flytoget). Kursują one 6 razy na godzinę w dni robocze i 3 razy na godzinę w pozostałe pomiędzy godz. 05.36 rano i 00.36 w nocy. Podróż do/z Dworca Głównego w Oslo trwa około 20 minut. Cena biletu w jedną stronę to 160 koron norweskich. Rozkład jazdy i więcej informacji na stronie: www.flytoget.no.

Z lotniska Oslo (Gardermoen) ma także połączenia norweska kolej państwowa NSB np. Skien - Oslo - lotnisko Oslo (Gardermoen) - Lillehammer - Trondheim lub Kongsberg – Eidsvoll. Więcej informacji na stronie: www.nsb.no.

Lotnisko Oslo (Gardermoen) połączone jest z miastem i okolicą następującymi autobusami:

  • Flybussen – linia SAS Airport Bus: co 20 min od godz 04.05 rano, ostatni rozkładowy odjazd z lotniska do centrum jest o godz. 01.00 w nocy, orientacyjny czas jazdy to 35-40 min, więcej informacji na stronie: www.flybussen.no
  • Nettbuss – łączy Kongsvinger, Arnes i lotnisko, więcej informacji na stronie: www.nettbuss.no.
  • Nor-way buss Airport Coach – zapewnia połączenia do Bekkestua, Fredrikstad, Majorstuen, Gjøvik i Ski. Więcej informacji na stronie: www.nor-way.no
  • Stor-Oslo Lokaltrafikk – zapewnia transport do wielu okolicznych miast blisko lotniska.

Więcej informacji pod numerem telefonu: +47 815 00 176.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.osl.no

Adres

Oslo Airport
Edvard Munchs veg,
NO-2061 Gardermoen,
Norway

Główni przewoźnicy

Loty do Oslo obsługują między innymi: Adria Airways, Air France, Air Norway, Air Baltic, Austrian Airlines, Blue1, British Airways, Sun Air of Scandinavia, Brussels Airlines, Cimber Air, Continental Airlines, Czech Airlines, KLM, Lufthansa, Norwegian i SAS.

Nawigacja dodatkowa