Treść główna

Lotnisko w Zurychu

RT
 
4.5 (1)
0

(kod IATA: ZRH, kod ICAO: LSZH)

Międzynarodowe lotnisko położone 3 km na północ od Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. Posiada trzy pasy startowe. W 2007 obsłużył prawe 21 mln pasażerów. Ponad 100 linii lotniczych oferuje połączenia do 150 miejsc na świecie, w tym do Warszawy. W 2008 roku lotnisko zostało uhonorowane nagrodą dla „Trzeciego Najlepszego Lotniska na Świecie” oraz „Najlepszego Dużego Lotniska w Europie”, przyznaną przez Business Traveller. Na lotnisku znajduje się pasaż handlowy, będący jednym z największych centrów handlowych w Szwajcarii.

Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale pasażerskie, które oferują wiele usług i udogodnień w tym: oddziały banków, kantory wymiany walut, oddział poczty, bezprzewodowy dostęp do Internetu, liczne restauracje, kawiarnie, bary, centrum handlowe, przechowalnię bagażu, centrum medyczne (oferujące między innymi usługi dentystyczne), apteki, pokoje dla matki z dzieckiem, kaplicę, wypożyczalnię rowerów oraz wózków spacerowych dla dzieci. Pomiędzy terminalami kursuje kolejka podziemna przewożąca pasażerów. W oczekiwaniu na samolot warto skorzystać z tarasu widokowego, który znajduje się w terminalu Pier A lub z wycieczki po lotnisku.

Użyteczne informacje

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Centrum wypożyczalni samochodów znajduje się w Galerii Airport Shopping G1. Do dyspozycji pasażerów są firmy:

  • Europcar, tel. +41 (0)43 255 56 56
  • Hertz, tel. +41 (0)43 816 32 17
  • Avis, tel. +41 (0)44 800 77 30
  • Budget, tel. +41 (0)44 813 31 31
  • National / Alamo, tel. +41 (0) 43 816 32 90
  • Sixt, tel. +41 (0)43 816 35 23

Na lotnisku znajdują się trzy zadaszone parkingi, położone w pobliżu budynków terminali. Odkryty parking P60 (parking długoterminowy) położony jest w pewnej odległości od portu lotniczego. Połączenie z lotniskiem zapewnia sieć darmowych autobusów. Parkingi P1, P2 i P3, o pojemności 2000 samochodów każdy, są bezpośrednio połączone z budynkami terminali. Koszt 15 minut postoju na wszystkich polach to 2 CHF.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, linie autobusowe i kolejowe.

Lotnisko leży w centrum szwajcarskiej sieci autostrad z doskonałymi połączeniami do Zurychu, Brna, Basel i St. Gallen (autostrada A 20), a także Kloten, Bülach, Schaffhausen, Glattbrugg i Rümlang (czas jazdy - około 15 minut). Dojazd do portu lotniczego jest łatwy ze wszystkich zakątków kraju, bowiem obok niego przebiega autostrada A51 z północy na południe (prowadząca m.in. do Berna, Bazylei, St. Gallen i centrum miasta) oraz drogi ekspresowe.

TAKSÓWKI
Postoje taksówek znajdują się na przeciwko hal przylotów terminala 1 i 2. Koszt przejazdu do centrum miasta to około 60 CHF. Airport Taxi można zamawiać pod numerami: 0848 850 852 lub +41 (0) 44 366 61 31, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Dworzec autobusowy znajduje się w pobliżu parkingu B. Linie autobusowe łączą lotnisko z okolicznymi miastami i wioskami.

Jedenaście autobusów komunikacji miejskiej łączy lotnisko z Glattal, Zurich-Oerlikon oraz Winterthur, kursy odbywają się, co 10, 15, 30 lub 60 minut; szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie przewoźnika VBG www.vbg.ch. Większość hoteli ma swoje minibusy, które czekają na pasażerów przed terminalami przylotów 1 i 2.

TRANSPORT KOLEJOWY
Stacja kolejowa szwajcarskich linii SBB znajduje się na najniższym poziomie, pod stanowiskami check-in 3. Pociągi odjeżdżają co 10 minut do głównego dworca kolejowego w Zurychu, podróż trwa 10 minut.

Na lotnisko Kloten można dostać się bezpośrednio szwajcarskimi liniami kolejowymi SBB CFF FFC z miast: Bazylea, Berno, Genewa, Konstancja, Lozanna, Lucerna, St. Gallen oraz Zug. Za bilet zapłacimy około 49 CHF. Pociągi kursują co 30 minut.

Więcej informacji na stronie www.sbb.ch.

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.zurich-airport.com

Adres
Zurich Airport
8058 Zurich Flughafen
Kloten,
Switzerland

Główni przewoźnicy

Międzynarodowy port lotniczy Zurych obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aer Lingus, Air Berlin, Austrian, British Airways, Bulgaria Air, Clickair, dba, easyjet, Germanwings, LOT, Lufthansa, Norwegian, SWISS.

Lotnisko w Zurychu - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
5.0  (1)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (1)
Strefa wolnocłowa 
 
4.0  (1)
Restauracje 
 
5.0  (1)
Odprawa 
 
3.0  (1)
Poczekalnia 
 
4.0  (1)
Czystość 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 1 0
Duże, dobrze oznczone lotnisko, na którym jest wiele pomocnych osób. Niestety w czasie mojego wylotu pracowały tylko 4 stanowiska odprawy, co spowodowało, że mocno obawiałam się, czy zdąże odprawić się do wylotu, mimo, że byłam godzinę wcześniej. Pojawili się pasażerowie na dwa równoległe loty, kolejka do odprawy miała bardzo długi ogonek, mimo obsługi która dwoiła się i troiła o godzinie piątej rano był tłum. W kolejce stałam blisko 40 minut i miałam dużo stresu.. Cała reszta bez zarzutu.
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
4.0
Restauracje 
 
5.0
Odprawa 
 
3.0
Poczekalnia 
 
4.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa