Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko w Zurychu

(kod IATA: ZRH, kod ICAO: LSZH)

Międzynarodowe lotnisko położone 3 km na północ od Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. Posiada trzy pasy startowe. W 2007 obsłużył prawe 21 mln pasażerów. Ponad 100 linii lotniczych oferuje połączenia do 150 miejsc na świecie, w tym do Warszawy. W 2008 roku lotnisko zostało uhonorowane nagrodą dla „Trzeciego Najlepszego Lotniska na Świecie” oraz „Najlepszego Dużego Lotniska w Europie”, przyznaną przez Business Traveller. Na lotnisku znajduje się pasaż handlowy, będący jednym z największych centrów handlowych w Szwajcarii.

Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale pasażerskie, które oferują wiele usług i udogodnień w tym: oddziały banków, kantory wymiany walut, oddział poczty, bezprzewodowy dostęp do Internetu, liczne restauracje, kawiarnie, bary, centrum handlowe, przechowalnię bagażu, centrum medyczne (oferujące między innymi usługi dentystyczne), apteki, pokoje dla matki z dzieckiem, kaplicę, wypożyczalnię rowerów oraz wózków spacerowych dla dzieci. Pomiędzy terminalami kursuje kolejka podziemna przewożąca pasażerów. W oczekiwaniu na samolot warto skorzystać z tarasu widokowego, który znajduje się w terminalu Pier A lub z wycieczki po lotnisku.

Użyteczne informacje

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Centrum wypożyczalni samochodów znajduje się w Galerii Airport Shopping G1. Do dyspozycji pasażerów są firmy:

  • Europcar, tel. +41 (0)43 255 56 56
  • Hertz, tel. +41 (0)43 816 32 17
  • Avis, tel. +41 (0)44 800 77 30
  • Budget, tel. +41 (0)44 813 31 31
  • National / Alamo, tel. +41 (0) 43 816 32 90
  • Sixt, tel. +41 (0)43 816 35 23

Na lotnisku znajdują się trzy zadaszone parkingi, położone w pobliżu budynków terminali. Odkryty parking P60 (parking długoterminowy) położony jest w pewnej odległości od portu lotniczego. Połączenie z lotniskiem zapewnia sieć darmowych autobusów. Parkingi P1, P2 i P3, o pojemności 2000 samochodów każdy, są bezpośrednio połączone z budynkami terminali. Koszt 15 minut postoju na wszystkich polach to 2 CHF.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, linie autobusowe i kolejowe.

Lotnisko leży w centrum szwajcarskiej sieci autostrad z doskonałymi połączeniami do Zurychu, Brna, Basel i St. Gallen (autostrada A 20), a także Kloten, Bülach, Schaffhausen, Glattbrugg i Rümlang (czas jazdy - około 15 minut). Dojazd do portu lotniczego jest łatwy ze wszystkich zakątków kraju, bowiem obok niego przebiega autostrada A51 z północy na południe (prowadząca m.in. do Berna, Bazylei, St. Gallen i centrum miasta) oraz drogi ekspresowe.

TAKSÓWKI
Postoje taksówek znajdują się na przeciwko hal przylotów terminala 1 i 2. Koszt przejazdu do centrum miasta to około 60 CHF. Airport Taxi można zamawiać pod numerami: 0848 850 852 lub +41 (0) 44 366 61 31, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Dworzec autobusowy znajduje się w pobliżu parkingu B. Linie autobusowe łączą lotnisko z okolicznymi miastami i wioskami.

Jedenaście autobusów komunikacji miejskiej łączy lotnisko z Glattal, Zurich-Oerlikon oraz Winterthur, kursy odbywają się, co 10, 15, 30 lub 60 minut; szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie przewoźnika VBG www.vbg.ch. Większość hoteli ma swoje minibusy, które czekają na pasażerów przed terminalami przylotów 1 i 2.

TRANSPORT KOLEJOWY
Stacja kolejowa szwajcarskich linii SBB znajduje się na najniższym poziomie, pod stanowiskami check-in 3. Pociągi odjeżdżają co 10 minut do głównego dworca kolejowego w Zurychu, podróż trwa 10 minut.

Na lotnisko Kloten można dostać się bezpośrednio szwajcarskimi liniami kolejowymi SBB CFF FFC z miast: Bazylea, Berno, Genewa, Konstancja, Lozanna, Lucerna, St. Gallen oraz Zug. Za bilet zapłacimy około 49 CHF. Pociągi kursują co 30 minut.

Więcej informacji na stronie www.sbb.ch.

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.zurich-airport.com

Adres
Zurich Airport
8058 Zurich Flughafen
Kloten,
Switzerland

Główni przewoźnicy

Międzynarodowy port lotniczy Zurych obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aer Lingus, Air Berlin, Austrian, British Airways, Bulgaria Air, Clickair, dba, easyjet, Germanwings, LOT, Lufthansa, Norwegian, SWISS.

Nawigacja dodatkowa