Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko w Mińsku

(kod IATA: MSQ; kod ICAO: UMMS)

minsk_airport
Terminal lotniska
Fot. d_proffer

Międzynarodowe lotnisko położone 42 km na wschód od centrum Mińska. Jest największym portem lotniczym na Białorusi oraz głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Belavia. Port lotniczy rozpoczął działalność w 1982 roku. Istniejący terminal działa od 1989 roku, kiedy to lotnisko zastąpiło drugi (dziś już niedziałający) port lotniczy Mińsk-1, dlatego często  nazywa się  je Mińsk-2. Lotnisko rocznie obsługuje około miliona pasażerów.

Lotnisko posiada jeden terminal pasażerski o przepustowości 5 milionów pasażerów. Do dyspozycji pasażerów pozostają: restauracje, kawiarnie, bary, sklepy, banki, bankomaty, kantory wymiany walut, poczekalnie dla VIP-ów. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi. Na lotnisku można także skorzystać z internetu.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +375-17-279-13-00.

Punkt informacyjny znajduje się na terenie terminalu.

Na lotnisku znajdują się stanowiska wypożyczalni samochodów wielu firm, między innymi: Avis, i Europcar.

Na terenie lotniska zlokalizowany jest jeden duży obszar parkingowy. Jest on strzeżony i umożliwia postoje krótko- i długoterminowe.

Komunikacja

Lotnisko jest położone około 42 km na wschód od centrum Mińska. Dojazd na lotnisko wiedzie drogą E30. Droga do portu lotniczego jest dobrze oznakowana.

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się przed budynkiem lotniska, przed halami przylotów. Połączenia obsługuje wiele korporacji taksówkowych, ale można też trafić na prywatnych przewoźników. Warto uzgodnić cenę wcześniej. Powinna ona wynieść około 20 euro (do centrum miasta).

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Autobusy na lotnisko odjeżdżają z dworca centralnego w Mińsku o godzinie 7:00 i kursują co 30 minut. Orientacyjny czas podróży to około 50 minut.

Lotnisko obsługują także minibusy, których rozkład dopasowany jest do rozkładu połączeń lotniczych.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.airport.by

Adres

National Airport Minsk
Republic of Belarus

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aeroflot, airBaltic, Austrian, Belavia, Czech Airlines, EL Al., Estonian Air, Ethiad, LOT, Lufthansa, SCAT, Turkish Airlines.

Nawigacja dodatkowa