Treść główna

Lotnisko w Salonikach

RT
 
0.0 (0)
0

Lotnisko (tel. +30 231 047.3212 lub +30 231 047.3312) znajduje się 15 km na południe od śródmieścia, funkcjonuje bardzo sprawnie i jest wyposażone w odpowiednie zaplecze. Między lotniskiem a śródmieściem kursuje wahadłowo (między 6.00 a 23.00) miejski autobus nr 78. Saloniki stanowią główny węzeł komunikacyjny północnej Grecji, dlatego łatwo dostać się stąd do miast takich jak Edesa, Veria czy Kavala.

Informacja
Na lotnisku znajduje się biuro informacji turystycznej (czynny w ograniczonych godzinach) oraz bankomaty (nieopodal kawiarni na pierwszym piętrze). Informacja lotnicza (tel. 2310/411977).

 

Komunikacja
Po Salonikach można się poruszać dwoma rodzajami autobusów: pomarańczowymi przegubowcami (tylko w granicach miasta) oraz wozami ciemnoczerwonymi lub niebieskimi (na dłuższych trasach; przedmieścia, okoliczne wioski). Większość autobusów ma automaty biletowe (przyjmujące tylko dokładnie odliczoną kwotę), ale w niektórych wciąż jeszcze płaci się przy tylnym wejściu u konduktora. Turyści korzystają najczęściej z linii nr 10 i 11, które łączą punkty na całej długości Egnatía i Karamanlí. Z Platía Eleftherías (w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża) autobusy kierują się najpierw na wschód ulicą Mitropóleos; linią nr 5 można dostać się do Muzeum Archeologicznego i Muzeum Etnograficznego, a linie 22 i 28 prowadzą na północ przez dzielnicę Kástra do najwyżej położonej części miasta – Eptapírgio.

Oficjalna strona
www.hcaa-eleng.gr

Saloniki
Saloniki, są pod względem wielkości drugim miastem w Grecji. Stanowią centrum administracyjne dwóch północnych regionów kraju, wyraźnie różnią się od Aten: bliżej im do bałkańskiej europejskości i nowoczesności niż do Bliskiego Wschodu. „Nowoczesność” miasto zawdzięcza w znacznej mierze straszliwemu pożarowi, który w 1917 r. niemal doszczętnie strawił stary labirynt tureckich zaułków oraz całą dzielnicę żydowską z 32 synagogami, pozbawiając dachu nad głową niemal połowę ze 140 tys. mieszkańców.

Lotnisko w Salonikach - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa