Treść główna

Lotnisko w Monachium

RT
 
4.8 (2)
0

(kod IATA: MUC, kod ICAO: EDDM)

Międzynarodowe lotnisko im. Franza Josefa Straussa. Jest to drugi największy port lotniczy Niemiec, po Frankfurcie. Położony jest 28 km na północny wschód od Monachium. W 2007 obsłużył prawie 34 mln pasażerów. Ląduje tu lub startuje ponad 400 tysięcy samolotów rocznie. W 2007 roku lotnisko zostało uhonorowane nagrodą „Best Airport In Europe” (Najlepsze Lotnisko w Europie) oraz wyróżnione czwartym miejscem jako Najlepsze Lotnisko na Świecie; nagrodę przyznała firma Skytrax. Lotnisko stanowi bazę dla linii lotniczej Lufthansa oraz linii z grupy Star Alliance. Ponad 80 przewoźników oferuje połączenia do 194 miejsc na świecie (w tym 6 do Polski).

 

Do dyspozycji pasażerów dwa terminale pasażerskie, które oferują wiele usług i udogodnień w tym kaplicę, banki, bankomaty, kantory wymiany walut, bezprzewodowy dostęp do Internetu WiFi, bary, restauracje, kawiarnie, snack bary, sklepy (w tym wolnocłowe), przechowalnia bagażu, 24 godzinne centrum medyczne, apteki, pokoje dla matki z dzieckiem, dentystę, strefy rozrywki dla dzieci, prysznice, bezpłatną opiekę nad dziećmi „Kinderland”. Mapa lotniska dostępna jest na stronie: mapa.pdf .

Lotnisko Monachium znajduje się bezpośrednio w pobliżu autostrady A 92 München/Deggendorf i ma bezpośrednie z nią połączenie. Z południa i ze wschodu lotnisko dostępne jest przez obwodnicę (Münchner Stadtring (A 99)).

Użyteczne informacje

Wszelkich informacji dotyczących podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +49 (089) 97500 lub e.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum informacji lotniskowej mieści się na 3 poziomie Głównego Holu, obsługiwane przez personel posługujący się wieloma językami. W Terminalu 2, Centrum informacyjne mieści się na poziomie 4 hali odlotów, w głównej hali odpraw, jak również przed halą przylotów – poziom 3.

Punkty informacji turystycznej znajdują się na poziomie 4 hal przylotów i odlotów Terminala 1. Punkty informacyjne Lufthansa znajdują się na terenie Terminala 2.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Biura wypożyczalni samochodów znajdują się w hali A terminala 1. Do dyspozycji pasażerów są następujące firmy:

• Avis, tel. +49 89 975-9 76 00
• Budget, tel. +49 89 975-9 67 05
• Europcar, tel +49 89 973-50 20
• Hertz, tel. +49 89 978-8 60
• National, tel. +49 89 975-9 76 80
• Sixt, tel. Phone +49 180 5 26 25 25

Parkingi podziemne P1, P2, P3, P4 oraz P9 oferują miejsca parkingowe krótkoterminowe (postój do jednego tygodnia). Parkingi wielopoziomowe P6, P7, P8, P20, P25 oferują miejsca położone blisko budynków terminali pasażerskich jak również bezpośredni dostęp do lotniska. Parking długoterminowy P41 (w Nordalle) zapewnia miejsca dla osób pozostawiających swoje samochody na okres dłuższy niż jeden tydzień. Połączenie z lotniskiem zapewnia bezpłatna linia autobusowa. Rezerwacja dostępna jest na stronie: parking - rezerwacja.

Komunikacja

Komunikację z portem lotniczym zapewniają autostrada A92 oraz docierające do lotniska linie kolejowe i autobusowe.

TAKSÓWKI

Postoje taksówek znajdują się przed budynkami terminali; czas przejazdu do centrum Monachium wynosi około 45 minut.

TRANSPORT KOLEJOWY

Pomiędzy lotniskiem a stacjami w centrum (Ostbahnhof, Dworzec Główny - niem. Hauptbahnhof, Pasing) co 20 minut jeżdżą kolejki S1 i S8. Czas jazdy na Dworzec Główny to około 40 min.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Autobusy oraz autokary dojeżdżają do Monachium oraz do wielu z pobliskich miast. Lista linii autobusowych obsługujących lotnisko znajduje się na stronie: autobusy.

Autobusy firmy Oberbayern (tel. +49 (089) 323 040, www.autobusoberbayern.de) oferują połączenie na trasie lotnisko Monachium – Dworzec główny Monachium.

W okresie występowania dużych targów, wystaw jest podstawiany dodatkowy autobus odchodzący w kierunku the München Messe exhibition centre.

Punkt informacji oraz kasy dostępne są na poziomie 3 strefy MAC (Munich Airport Centre) tel. +49 (0)89 9752 1375

Wiele hoteli oferuje bezpłatne shuttle-busy. Więcej informacji na stronie: hotel-shuttle.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.munich-airport.de

Adres

Flughafen München GmbH
Flughafen München 2
85356 München

PO Box 23 17 55,
85326 Munich, Germany

Główni przewoźnicy

Loty do portu lotniczego Monachium obsługują między innymi rejsowe samoloty linii: Air France, Alitalia, Aer Lingus, British Airways, Carpatair, Clickair, CSA, easyjet, Germanwings, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Swiss, SAS, Tuifly, Turkish Airlines, United Airlines, Wizz Air.

Informacje dodatkowe

Bardzo dokładny przewodnik po lotnisku – informacje o porcie lotniczym Monachium w języku polskim w formacje PDF znajduje się na stronie: PRZEWODNIK PO LOTNISKU. Naprawdę przydatny!!

Lotnisko w Monachium - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
4.8
Dojazd 
 
4.5  (2)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (2)
Strefa wolnocłowa 
 
5.0  (2)
Restauracje 
 
5.0  (2)
Odprawa 
 
4.5  (2)
Poczekalnia 
 
5.0  (2)
Czystość 
 
4.5  (2)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Dla mnie też było to miejsce przesiadki, dobre śniadanie, czysto i miło.
Ocena łączna 
 
5.0
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
5.0
Restauracje 
 
5.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Dobry punkt przesiadkowy z Polski dalej w Świat. Terminale dobrze skomunikowane i łatwe w poruszaniu się. Można spędzić czas w jednej z knajpek z niemieckim piwkiem lub odwiedzić wolnocłowe sklepy.
Ocena łączna 
 
4.6
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
5.0
Restauracje 
 
5.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
4.0

Nawigacja dodatkowa