Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko Taoyuan Tajpej

(kod IATA: TPE; kod ICAO: RCTP)

Międzynarodowe lotnisko położone w powiecie Taoyuan, 40 km na zachód od centrum Tajpej w Republice Chińskiej (na północnym Tajwanie). Dawniej, port lotniczy w powiecie Taoyuan nosił imię Czang Kaj-szeka. 6 września 2006 obecny rząd Republiki Chińskiej (Tajwanu) zarządził wycofanie imienia i zmianę nazwy na aktualną. Decyzja spotkał się z ostrym sprzeciwem partii w opozycji, która zabiegała o zachowanie patronatu. Nazwa portu wobec tego może ulec dalszej zmianie, w zależności od tego, kto jest u władzy. Jest jednym z trzech międzynarodowych portów lotniczych w Republice Chińskiej (Tajwanie), pełniąc rolę najruchliwszego międzynarodowego punktu wjazdu do kraju. Stanowi główną bazę i zasadniczy węzeł lotniczy dla linii lotniczych China Airlines i EVA Air. W 2006 obsłużył blisko 23 mln pasażerów.

 

Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie. Pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny pociąg Skytrain oraz bezpłatne autobusy lotniskowe. Mapy terminali znajdują się na stronie: mapy. Do dyspozycji pasażerów pozostają liczne kawiarnie, restauracje, bary, wiele sklepów, apteki, kantory wymiany walut, poczta, bank, bankomaty, wypożyczalnie samochodów, kaplica. Istnieje możliwość skorzystania z salonu piękności, pomieszczeń konferencyjnych, Internetu, pokoi dla VIP-ów, specjalnych poczekalni, centrum masażu. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi (w tym sale zabaw dla dzieci), a także pomieszczenia dla palących.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerami telefonów: +886 (03) 398 2143 (Terminal 1) lub +886 398 3274 (Terminal 2)

Punkty informacji lotniskowej znajdują się w obu budynkach terminali. Dostępne są także punkty informacji turystycznej.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Stanowiska wypożyczalni znajdują się w halach przylotów obu terminali. Więcej informacji na stronie: wypożyczalnie samochodów.

Parkingi znajdują się po obu stronach terminali. Ceny są zróżnicowane w zależności od wielkości samochodu. Pełny cennik na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja

Lotnisko położone jest około 40 km na zachód od centrum Tajpej. Przejazd samochodem do centrum miasta trwa około 50 minut.

TAKSÓWKI
Postój taksówek znajduje się przed terminalami. Lotnisko obsługują tylko autoryzowane taksówki wyposażone w taksometry. Przejazd do centrum miasta kosztuje około 1100 TWD

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Lokalne autobusy obsługują lotnisko oferując połączenia do centrum miasta, do stacji kolejowej i na lotnisko krajowe. Dostępne są także połączenia do Taoyuan, Chungli i Taichung. Przystanki znajdują się przy obu terminalach. Spis wszystkich połączeń wraz z cenami biletów znajduje się na stronie: autobusy.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.taoyuanairport.gov.tw

Adres

Taiwan Taoyuan International Airport
Hangzhan S. Rd.,
Dayuan Shiang
Taoyuan County 33758
Taiwan

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aie China, China Airlines, Japan Airlines,  Eva Air, KLM, United Airlines.

Nawigacja dodatkowa