Treść główna

Lotnisko Bazylea

RT
 
0.0 (0)
0
Lotnisko Bazylea

(kod IATA: BSL, MLH, EAP; kod ICAO LFSB)

Międzynarodowe lotnisko położone jest ok. 4 km na północny zachód od Bazylei przy francuskiej wsi Blotzheim, korzystają z niego także Miluza (Francja) oraz Fryburg (Niemcy). EuroAirport jest międzynarodowym portem lotniczym, trzecim pod względem wielkości w Szwajcarii po lotnisku Zurych-Kloten i Genewie-Cointrin. Formalnie znajduje się na terytorium Francji, administrowane jest jednak wspólnie przez francuzów i szwajcarów, gdyż korzysta ze statusu dwunarodowego na mocy francusko-szwajcarskiej umowy międzypaństwowej z roku 1949. W jej ramach EuroAirport obejmuje także szwajcarską strefę celną oraz jest połączony drogą wolnocłową z Bazyleą. Z EuroAirportu można dotrzeć regularnymi lotami do 60 lokalizacji oraz lotami czarterowymi do ok. 40 punktów wokół Morza Śródziemnego, na Karaiby, do Afryki i Ameryki.

W niektórych lotach na EuroAirport lotnisko docelowe opisane jest jako Bazylea, Szwajcaria (kod IATA: BSL), a w innych - Miluza, Francja (kod IATA: MLH). Czasem stosowany jest też kompromisowy opis Euroairport (kod IATA: EAP). W każdym przypadku można korzystać z przejść do Francji i do Szwajcarii. Szukając lotu do EuroAirportu warto sprawdzić wszystkie trzy warianty, gdyż ten szczegół nie jest znany we wszystkich biurach podróży. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do większości innych lotnisk, odbiór bagażu odbywa się przed kontrolą paszportowo-celną. Dopiero po przejęciu bagażu należy przejść, zgodnie z wyborem, przez kontrolę francuską lub szwajcarską.

Lotnisko posiada jeden terminal pasażerski. Mapa terminala znajduje się na stronie: mapa. Do dyspozycji pasażerów pozostają restauracje, kawiarnie, bary, sklepy, bankomaty, kantory wymiany walut, automat pocztowy. Istnieje możliwość skorzystania z Internetu. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi (w tym plac zabaw dla dzieci).

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +33 (0)3 89 90 31 11.

Punkt informacyjny znajduje się na poziomie 2 terminala i jest otwarty od 5.30 do północy. Na lotnisku dostępny jest też punkt informacji hotelowej.

Na lotnisku w obu strefach (francuskiej i szwajcarskiej) znajdują się punkty wypożyczalni samochodów. Dane kontaktowe wypożyczalni znajdują się na stronie: wypożyczalnie samochodów. Dostępne firmy to między innymi Avis, Europcar, Hertz i Sixt. 

Na lotnisku znajdują się parkingi krótko- i długoterminowe, w tym kryte garaże wielopoziomowe, dostępne przy obu sektorach terminala po stronie francuskiej i po stronie szwajcarskiej. Dokładne informacje i cennik dostępne są na stronie: parking.

Komunikacja

EuroAirport położony jest dokładnie na granicy pomiędzy Szwajcarią, Francją a Niemcami. Od strony Miluzy w kierunku Bazylei należy kierować się autostradą A35 na południowy wschód. Lotnisko posiada własny zjazd z autostrady. Z centrum Miluzy jest to około 30 km. Z Bazylei około 7 km. Z Fryburga prowadzi droga E35/E54 wzdłuż granicy francusko-niemieckiej (kierunek południowy zachód) a następnie skręcić w kierunku wschodnim na autostradę A35, która prowadzi do lotniska. Z Fryburga do lotniska jest około 77 km.

TAKSÓWKI
Postoje taksówek znajdują się przed lotniskiem, w obu strefach. Dostępnych jest wiele firm. Ich lista znajduje się na internetowej stronie lotniska. Orientacyjny koszt dojazdu to: Miluza 45 euro w ciągu dnia, 60 euro w nocy, Fryburg 110 euro, Bazylea 40 franków szwajcarskich.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Lotnisko połączone jest z dworcem kolejowym w Bazylea SBB autobusem nr 50 (obsługiwanym przez przedsiębiorstwo komunikacyjne z Bazylei, BVB). Ponadto kursują autobusy do Fryburga, Miluzy, Saint Louis i Strasburga. Więcej informacji na stronie: autobusy.

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.euroairport.com

Adres
Aéroport de Bâle-Mulhouse
BP 60120
F-68304 Saint-Louis Cedex
France

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aigle Azur, Air Algerie, Air Berlin, Airlinair, Air France, Air France Régional, Air Transat, Atlas Blue, Austrian Airlines, Austrian Arrows, British Airways, Bulgarian Air Charter, Cimber Air, easyjet, Egypt Air, Hello, Iceland Express, Lufthansa, Onur Air, Pegasus Airlines, Ryanair, Sky Airlines, SunExpress, Swiss, TUIfly, Turkish Airlines, Twin Jet.

Lotnisko Bazylea - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa