Treść główna

Lotnisko w Perth

RT
 
4.2 (1)
0
perth_airport
Wjazd na lotnisko Perth
Fot. Thewinchester

(kod IATA: PER; kod ICAO: YPPH)

Międzynarodowe lotnisko położone na przedmieściach Guildford, w Zachodniej Australii. Posiada trzy terminale: krajowy (podzielony na dwa mniejsze terminale), usytuowany 12 km od centrum Perth oraz międzynarodowy, usytuowany 17 km od centrum Perth. Jest to największy port lotniczy stanu Australia Zachodnia. Obsługuje połączenia do Azji, Afryki i Pacyfiku, rocznie około 10 milionów pasażerów.

Lotnisko posiada trzy główne terminale pasażerskie i kilka terminali regionalnych obsługujących loty czarterowe i prywatne. Mapy lotniska znajdują się na stronie: mapy. Pomiędzy terminalami kursują autobusy i taksówki. Do dyspozycji pasażerów pozostają: restauracje, kawiarnie, sklepy, bankomaty, pokój modlitwy, poczta, prysznice. Istnieje możliwość skorzystania z internetu. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi (w tym plac zabaw dla dzieci przed terminalem nr 1).

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +61 (08) 9478 8888.

Do dyspozycji pasażerów na parterze terminalu międzynarodowego znajduje się samoobsługowy punkt informacji lotniskowej. Na lotnisku można znaleźć także pracowników noszących złote marynarki, którzy pomogą nam w razie problemów.

Na lotnisku na obu terminalach znajdują się stanowiska wypożyczalni samochodów wielu firm, między innymi: Hertz, Avis, Budget i Europcar. Dane kontaktowe dostępne są na stronie wypożyczalnie samochodów.

Na lotnisku znajdują się parkingi krótko- i długoterminowe, dostępne przy obu terminalach. Cennik dostępny jest na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja

Lotnisko położone jest na wschód od miasta. Terminal międzynarodowy oddalony jest od centrum o 17 km i leży przy drodze Horrie Miller Drive, do której można się dostać z autostrady Tonkin Highway. Terminal krajowy leży o 12 km dalej, przy drodze Brearley Avenue, do której także prowadzi zjazd z autostrady Tonkin Highway. Dojazd jest dobrze oznakowany.

TAKSÓWKI

Postoje taksówek znajdują się przed terminalami 1. (międzynarodowym), 2 i 3 (krajowymi) oraz przed biurami Skippers Aviation i National Jet Systems przy Valentine Street, w pobliżu lotniska. Przejazd z terminalu nr 1 do centrum Perth kosztuje około 33 AUD, do Fremantle 50 AUD, do Scarborough 47 AUD, do Joondalup 66 AUD. Przejazd z terminali 2 i 3 to koszt odpowiednio: 26, 50, 43 i 62 AUD. W przypadku wyjazdu z Valentine Street nie jest doliczana opłata w wysokości 2 AUD, przeznaczona na modernizację lotniska.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Komunikacja miejska obsługuje terminal krajowy. Dostępne są autobusy linii:

  • numer 36 – autobus kursuje z Midland przez terminal krajowy do centrum miasta w kierunku Esplanade Busport
  • numer 37 – autobus kursuje z terminalu krajowego przez centrum miasta do Kings Park
  • numer 40 – autobus kursuje z terminalu krajowego przez centrum miasta do Esplanade Busport.

Więcej informacji na stronie: www.transperth.wa.gov.au.

Dostępy jest także Perth Airport City Shuttle, którym dojechać można w okolice centrum, Northbridge, Mill Point Road i Great Eastern Highway. Autobus kursuje z obu terminali. Bilet z terminalu krajowego w jedną stronę kosztuje 15 AUD, w obie strony 25 AUD. Z terminalu międzynarodowego jest to 20 AUD w jedną i 30 AUD w dwie strony.

Dojazd do Fremantle zapewnia Fremantle Airporter, a do Scarborough autobus Scarborough Airport Shuttle. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.

TRANSPORT MIĘDZY TERMINALAMI

Pomiędzy terminalami kursują autobusy i taksówki. Dla pasażerów podróżujących innymi liniami niż Qantas przejazd kosztuje 8 AUD.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.perthairport.com

Adres

Perth Airport
PO Box 6
Cloverdale WA 6985
Australia

Główni przewoźnicy
Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Air New Zealand, Cathay, Emirates, Garuda Indonesia, Malaysia Airlines, South African Airways, Thai Airways International, Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines, Pacific Blue, Qantas, Ozjet, Tiger Airways Australia, Virgin Blue, Skywest, Skippers Aviation, Network Aviation, Maroomba Airlines, Alliance Airlines.

Lotnisko w Perth - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.2
Dojazd 
 
5.0  (1)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
4.0  (1)
Strefa wolnocłowa 
 
3.0  (1)
Restauracje 
 
4.0  (1)
Odprawa 
 
4.0  (1)
Poczekalnia 
 
4.0  (1)
Czystość 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Dojechać na lotnisko można miejskim autobusem nie zajmie to dużo czasu. Lotnisko łatwe w poruszaniu się. Dostępne prysznice.
Ocena łączna 
 
4.2
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
4.0
Strefa wolnocłowa 
 
3.0
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
4.0
Poczekalnia 
 
4.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa