Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko International Kuala Lumpur

(kod IATA: KUL; kod ICAO: WMKK)

Międzynarodowe lotnisko położone w dystrykcie Sepang, na południu stanu Selangor, około 50 km na południe od Kuala Lumpur. Największe lotnisko Malezji i jedno z największych w Azji. Stanowi bazę linii lotniczych Malaysia Airlines oraz AirAsia. W 2008 roku lotnisko zostało wybrane za najlepsze lotnisko w klasie portów lotniczych obsługujących 15-25 ilionów pasażerów rocznie.

Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie: Główny terminal, terminal satelitarny. Interaktywne mapy obu terminali znajdują się na stronie: mapy. Dodatkowo dostępny jest specjalny terminal dla tanich linii lotniczych (LCCT). Pomiędzy głównym terminalem i terminalem LCCT kursuje autobus lotniskowy (koszt 1,50 RM). Pomiędzy terminalem satelitarnym i głównym terminalem kursuje co 3-5 minut specjalny pociąg. Podróż trwa 2 minuty. Do dyspozycji pasażerów pozostają liczne kawiarnie, restauracje, bary, wiele sklepów, apteki, kantory wymiany walut, poczta, bank, bankomaty, wypożyczalnie samochodów, kaplica. Istnieje możliwość skorzystania z kliniki, pomieszczeń konferencyjnych, bezpłatnego bezprzewodowego Internetu, pokoi dla VIP-ów, specjalnych poczekalni, centrum fittnes. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i dla matek z dziećmi (w tym sala zabaw dla dzieci), a także pomieszczenia dla palących.

Użyteczne informacje
Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu: +603-8776 2000

Punkty informacji lotniskowej znajdują się we wszystkich budynkach terminali. Dostępnych jest także wiele komputerów, umieszczonych we wszystkich terminalach, dzięki którym można uzyskać informacje o lotnisku, komunikacji, najważniejszych miejscach w Malezji.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Do dyspozycji pasażerów jest wiele firm w tym: Kasina Baru, Hertz, Thrifty, National, Myflower, Orix, Pacific i Avis. Pełna lista wypożyczalni wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie: wypożyczalnie samochodów.

Na lotnisku w Kuala Lumpur znajdują się dwa główne parkingi mogące pomieścić w sumie prawie 11,5 tysiąca samochodów. Parking krótkoterminowy jest kryty, składa się z czterech siedmiopiętrowych bloków (A, B, C, D). Jedna godzina postoju to koszt 3,50 RM, 1 dzień postoju to koszt 43 RM. Parking długoterminowy to idealne rozwiązanie dla pasażerów zostawiających samochód na dłużej niż 3 dni. Pierwsze trzy dni postoju kosztują 129 RM – i jest to minimalny czas na jaki trzeba zostawić samochód, ale już następne dni postoju to tylko 15 RM. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.

Komunikacja
Lotnisko położone jest około 50 km na południe od Kuala Lumpur. Z Kuala Lumpur należy jechać drogą expresową North-South Central Link Expressway (ELITE). Można również dostać się wschodnią drogą, która łączy Nilai z lotniskiem. Przejazd z Kuala Lumpur zajmuje około 1 godz

TAKSÓWKI
Na lotnisku w Kuala Lumpur usługi przewozowe świadczy firma Airport Limo oferująca cztery typy pojazdów, na które składa się sześć modeli samochodów o pojemności od trzech do ośmiu osób. Kupon uprawniający do przejazdu taksówką można nabyć w hali przylotów krajowych i międzynarodowych terminala głównego. Nie poleca się korzystać z usług taksówek nie należących do lotniska. Więcej informacji na stronie taxi.

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Autobusy ekspresowe oraz lokalne dojeżdżają do Kuala Lumpur, Nilai KTM Komuter Station i Subang. Dworzec autobusowy na lotnisku usytuowany jest na parterze Bloku C, garażu wielopoziomowego. Więcej informacji i dokładny spis autobusów na stronie: autobusy.

TRANSPORT KOLEJOWY
Połączenia między lotniskiem a miastem oferują KLIA Ekspres i KLIA Transit.

  • KLIA Ekspres kursuje do KL Sentral, przejazd jest bezpośredni i trwa 28 minut. Pierwszy pociąg z lotniska odjeżdża o 5:00 a ostatni o 1:00. Pierwszy pociąg z miasta odjeżdża o 5:00 a ostatni o 0:30. Pociągi kursują co 15-20 minut, koszt biletu w jedną stronę dla osoby dorosłej to 35 RM, w obie strony 70 RM, dla dziecka (2 – 12 lat) jest to 15 RM w jedną i 30 RM w obie strony.
  • KLIA Transit kursuje do KL Sentral, ma po drodze trzy przystanki: Bandar Tasik Selatan, Putrajaya & Cyberjaya i Salak Tinggi (jadąc w kierunku lotniska), czas przejazdu to 35 minut. Pierwszy pociąg z lotniska odjeżdża o 5:52 a ostatni o 1:03. Pociągi kursują co 30 minut. Koszt biletu dla osoby dorosłej w jedną stronę to 35 RM a dla dziecka 15 RM.

Więcej informacji na stronie: www.KLIAekspres.com.

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.klia.com.my

Adres
Kuala Lumpur International Airport
64000 KLIA
Selangor,
Malaysia

Główni przewoźnicy
Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Malaysia Airlines, AirAsia, Air China, Air India, Cathay Pacific, EgyptAir, Emirates, Japan Airlines, KLM, Lufthansa, Qatar Airways.

Nawigacja dodatkowa