Treść główna

Lotnisko w Jeddah

RT
 
0.0 (0)
0

(kod IATA: JED; kod ICAO: OEJN)

jeddah_airport
Terminal Hajj
Fot. Wikipedia

Międzynarodowe lotnisko położone 25 km od centrum Jeddah (Dżuddy) na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Jest jednym z największych portów lotniczych w Arabii Saudyjskiej. Nosi imię króla Abdulaziz Al Sauda. Lotnisko obsługuje rocznie ponad 10 milionów pasażerów. Jest jednym z najbardziej przepełnionych lotnisk świata, gdyż to tutaj lądują pasażerowie pielgrzymujący do Mekki. Rozbudowywane lotnisko w ciągu 33 dni w roku będzie musiało obsłużyć ponad 2 mln pielgrzymów udających się do pobliskiej Mekki. Z myślą o poprawie warunków podróżowania rodziny królewskiej postanowiono wybudować specjalny terminal. Główny budynek (zwany przez twórców "oazą"), mający formę pierścienia z otwartą wewnętrzną przestrzenią, będzie musiał sprostać intensywnemu przyrostowi liczby podróżnych przybywających w okresie muzułmańskiego święta hadżdż.

Lotnisko posiada obecnie trzy terminale pasażerskie: terminal północny, terminal południowy oraz specjalny, ogromny (czwarty na świecie pod względem wielkości) terminal dla pielgrzymów – terminal Hajj. Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są: banki, bankomaty, kantor wymiany walut, poczta, sklepy, kawiarnie, restauracje, poczekalnia dla pasażerów podróżujących klasami pierwszą i biznes, meczet. Istnieją też liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerami telefonów: +966 26842227, +96626854341 lub +9662685-4314.

Punkty informacji lotniskowej znajdujące się w halach przylotów i odlotów są otwarte 24 godziny na dobę.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów jest wiele firm międzynarodowych i lokalnych. Ich stanowiska znajdują się w centrum hali przylotów. Firmą polecaną przez lotnisko jest Zeeb Car Rental, tel. 050-2145623

Lotnisko dysponuje wieloma miejscami parkingowymi na parkingach krótko- i długoterminowych. Warto pamiętać, że w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów.

Komunikacja

Lotnisko położone jest ok. 25 km od centrum Dżuddy. W zasadzie nie ma miejskiej komunikacji publicznej. Powszechnie dostępne i stosunkowo tanie są natomiast taksówki.

TAKSÓWKI
Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są taksówki i limuzyny. Warto wcześniej upewnić się, co do ceny kursu. Ceny są ustalone i powinny być wywieszone w środku samochodu. Warto mieć zapisaną na kartce po arabsku nazwę miejsca, do którego chcemy się udać, gdyż większość kierowców nie mówi po angielsku.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.gaca.gov.sa

Adres

King Abdulaziz International Airport
Jeddah 52025,
Kingdom of Saudi Arabia

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Aeroflot, Air Arabia, Air France, Austrian Airlines, British Airways, Emirates, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines.

Lotnisko w Jeddah - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa