Treść główna

Lotnisko w Rijadzie

RT
 
0.0 (0)
0

(kod IATA: RUH; kod ICAO: OERK)

riyad_airport
Meczet na lotnisku Rijad
Fot.Habeeb Shaikh/Wikipedia

Międzynarodowe lotnisko położone 35 km na północ od centrum Rijadu w Arabii Saudyjskiej. Nosi imię króla Khalida. Jest zapasowym lotniskiem promów kosmicznych NASA. Na lotnisku znajduje się wieża kontroli lotów o wysokości 81 m – jedna z najwyższych na świecie. Na lotnisku znajduje się też oddzielny budynek meczetu.

Lotnisko posiada cztery terminale pasażerskie: dwa krajowe i dwa międzynarodowe oraz królewski pawilon. Pomiędzy terminalami pasażerskimi można przemieszczać się na specjalnym ruchomym chodniku. Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są banki, bankomaty, kantor wymiany walut, poczta, sklepy, kawiarnie, restauracje, poczekalnia dla pasażerów podróżujących klasami pierwszą i biznes, meczet. Istnieją udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerem telefonu +966 (0)1 221 1000

Punkty informacji lotniskowej znajdują się w każdym terminalu.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów jest wiele firm międzynarodowych i lokalnych. Samochód możba też wypozyczyć na stronie: www.tania-wypozyczalnia.pl

Lotnisko dysponuje dwoma trzypiętrowymi parkingami umiejscowionymi naprzeciwko terminali, po obu stronach meczetu. Oferują one łącznie ponad 11 tysięcy miejsc parkingowych.

Komunikacja

Lotnisko położone jest ok. 35 km na północ od centrum Rijadu. W Rijadzie nie ma właściwie miejskiej komunikacji publicznej. Powszechnie dostępne i stosunkowo tanie są natomiast taksówki.

TAKSÓWKI
Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są taksówki i limuzyny. Pamiętajmy by upewnić się, co do wysokości ceny kursu. Stawki są ustalone i powinny być wywieszone w środku samochodu. Warto mieć zapisaną na kartce po arabsku nazwę miejsca, do którego chcemy się udać, gdyż większość kierowców nie mówi po angielsku.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.gaca.gov.sa

Adres

King Khaled International Airport
Riyadh 11483
Kingdom of Saudi Arabia.

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Air Arabia, Air France, Austrian Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Emirates, Lufthansa, Swiss, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines.

Lotnisko w Rijadzie - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa