Treść główna

Opinie o lotniskach

Lotnisko Amman

(kod IATA: AMM; kod ICAO: OJAI)

Międzynarodowe lotnisko położone około 32 km na południe od stolicy Jordanii – Ammanu. Port lotniczy oddano do użytku w 1983 roku i nazwano na cześć królowej Alii – trzeciej żony króla Husseina, która zmarła w katastrofie lotniczej w pobliżu Ammanu w 1977 roku. Lotnisko jest główna bazą dla linii Royal Jordanian Airlines. Jest największym lotniskiem Jordanii, w 2008 roku obsłużyło prawie 4,5 miliona pasażerów.

Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie Do dyspozycji pasażerów na lotnisku są udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, bank, bankomaty, kantor wymiany walut, poczta, sklepy, kawiarnie, restauracje, apteka, poczekalnia dla pasażerów podróżujących klasami pierwszą i biznes z łóżkami, prysznicami, specjalnym pokoje dla palących, miejscami relaksacyjnymi i salą do modlitwy. Istnieją udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także możliwość skorzystania z sali konferencyjnej i bezprzewodowego Internetu.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod czynnym 24 godziny na dobę numerem telefonu: +962 6 4451739.

Punkty informacji lotniskowej znajdują się w halach przylotów i odlotów. Są otwarte 24 godziny na dobę.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodów. Do dyspozycji pasażerów jest wiele firm. Ich stanowiska znajdują się w halach przylotów obu terminali. W celu rezerwacji można skorzystać z telefonów:

  • Avis, tel. +962 6 4451122-3
  • Europcar, tel. +962 6 4452011-2

Lotnisko dysponuje prawie 1400 miejscami parkingowymi rozmieszczonymi na sześciu parkingach, położonych pomiędzy i wokół terminali.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki i autobusy. Lotnisko położone jest ok. 30 km na południe od Ammanu. Droga nr 15 prowadzi prosto do centrum miasta.

TAKSÓWKI

Postój taksówek znajduje się przed lotniskiem. Ceny są ustalone z góry przez ordan Transport Organization Council. Bilety można nabyć wcześniej na lotnisku. Więcej informacji i możliwość rezerwacji pod numerem telefonu: +962 6 4451302.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Autobusy lotniskowe Airport Express Coaches kursują do Abdali w centrum miasta. Autobusy odjeżdżają co 30 minut w ciągu dnia (7-22) i co godzinę w nocy (22-7). Przejazd w jedną stronę kosztuje 1,50 dinarów jordańskich (plus opłata za bagaż 0,25 dinarów).

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.qaia.gov.jo

Adres

Amman - Queen Alia International Airport
PO Box 39225
Amman
Jordan

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługują między innymi następujące linie lotnicze: Royal Jordanian, Saudi Arabian Airlines, Jordan Aviation, Arab Wings, Air France, Austrian Airlines, Delta, Lufthansa, Emirates, Malev, Turkish Airlines.

Nawigacja dodatkowa