Treść główna

Lotnisko w Wilnie

RT
 
0.0 (0)
0

(kod IATA: VNO; kod ICAO: EYVI)

Międzynarodowe Lotnisko w Wilnie położone w dzielnicy Nowy Świat, 6 km na południe od Starego Miasta. Największy port lotniczy Litwy, w 2007 obsłużył prawie 2 miliony pasażerów. Przed wojną lotnisko znajdowało się poza miastem i nosiło nazwę Porubanek od nazwy sąsiedniej wsi (obecnie dzielnica Kirtimai).

Lotnisko posiada jeden terminal. Mapa lotniska dostępna jest na stronie: mapa. Do dyspozycji pasażerów pozostają restauracje, kantor wymiany walut, bank, bankomaty, poczta, apteka, pokoje dla matek z dzieckiem, kawiarnie, sklepy, przechowalnia bagażu, kwiaciarnia, kasy biletowe. Istnieje możliwość dostępu do Internetu, skorzystania z faksu i ksero w pokoju biznesowym. Dostępne są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje
Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerami telefonów: +370 5 273 9305 lub +370 5 230 6666 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Punkty informacji lotniskowej znajdują się w obu terminalach, główne centrum informacyjne w terminalu 1. Punkt informacji turystycznej znajduje się w terminalu 1.

Lotnisko umożliwia wypożyczenie samochodu. Do dyspozycji podróżnych są między innymi: Avis, Budget, Europcar, Hertz i Sixt, a także wiele lokalnych firm. Pełna lista wypożyczalni wraz z danymi kontaktowymi na stronie: wypożyczalnie samochodów.

Na lotnisku w Wilnie znajduje się 5 parkingów:

  • Pola P2 i P3 przeznaczone są dla parkujących krócej niż 24 godziny, położone są najbliżej terminala, pół godzinny postój kosztuje 3 LT, godzina to 5 LT a 24 godziny 39 LT.
  • P1 to kryty, wielopoziomowy parking długoterminowy, pół godzinny postój to koszt 3 LT, 24 godziny to 25 LT, tydzień 160 LT a 30 dni 395 LT.
  • Pola P4 i P5 to parkingi długoterminowe. Ceny są takie same jak na parkingu P1

Komunikacja
System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, pociągi i autobusy. Na lotnisko najlepiej dojechać drogą E85 lub drogą 5205. Z centrum miasta, czas podróży zajmuje ok. 15 minut.

TAKSÓWKI
Taksówkę można zamówić telefonicznie z hali przylotów bądź skorzystać z samochodów firmy Martonas na postoju przed budynkiem terminala. Cena za przejazd z lotniska do najdalej położonych dzielnic w obrębie miasta wynosi 30-35 LT (kursy mogą być droższe w zależności od pory dnia i świąt).

TRANSPORT AUTOBUSOWY
Z lotniska odjeżdżają autobusy do centrum miasta i do stacji kolejowej

  • Autobus nr 1 kursuje z lotniska (przystanek Oro Uostas) do dworca głównego (Stotis)
  • Autobus nr 2 kursuje z lotniska do centrum miasta (kierunek Seskine)

Koszt biletu to 1,80 LT lub 2,50 LT przy zakupie biletu bezpośrednio u kierowcy.

Dojazd na lotnisko zapewniają też linie mikrobusowe. Jeżdżą, co 5-15 minut. Bilet kosztuje 4 LT Kursują spod portu lotniczego przez centrum do różnych dzielnic miasta i miescowości na przedmieściach Wilna. Dostępne są połączenia:

  • Nr 15 ? ulica Kalwaryjska (Kalvariju) do Santariškes
  • Nr 20 - do Fabijoniš
  • Nr 23 ? Aleja Konstytucji (Konstitucijos) do Šeškine
  • Nr 47 - do Pašilaičiai

TRANSPORT KOLEJOWY
Od października 2008 roku pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym kursuje specjalny pociąg. Stacja znajduje się w pobliżu terminala i wyposażona jest w windę, oświetlenie, system monitoringu dla bezpieczeństwa podróżnych oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Czas przejazdu do centrum miasta to 12 minut a bilet kosztuje 2,5 LT. Informacja kolejowa JSC "Lithuanian railways" dostępna jest pod numerem telefonu +370 5 269 2092 lub na stronie www.litrail.lt.

Oficjalna strona internetowa lotniska
www.vilnius-airport.lt

Adres
Vilnius International Airport
Rodunios kelias 10A
LT- 02189, Vilnius
Lithuania

Główni przewoźnicy
Lotnisko obsługuje między innymi następujące linie lotnicze: Aer Lingus, Aeroflot, Air Baltic, Aurela, Austrian Airlines, Aviavilsa, Czech Airlines, Estonian Air, Finnair, flyLAL, flysmaland, LOT, Lufthansa, Norwegian Air Shuttle, SAS, UtAir

Lotnisko w Wilnie - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa