Treść główna

Lotnisko Bombaj

RT
 
4.6 (2)
0
Lotnisko Bombaj

(kod IATA: BOM, kod ICAO: VABB)

Bombaj to brama do Indii, przez którą napływają miliony turystów, Hindusów i imigrantów z całej Azji. Międzynarodowe lotnisko w Bombaju jest największe w Indiach. Rocznie obsługuje ponad 20 milionów pasażerów. Dawniej nazywane było Sahar International Airport.

Terminale lotniska leżą na przedmieściach aglomeracji – Santacruz i Sahar, ok. 35 km od centrum miasta. Obecna nazwa nadana została na cześć XVI-wiecznego króla stanu - Maharastra Chhatrapati Shivaji.

Lotnisko posiada dwa pasy startowe, które tak jak i reszta obiektu, przechodzą modyfikacje pozwalające na obsługę najnowszego samolotu pasażerskiego Airbus A380 i mające na celu poprawę infrastruktury lotniska. Dotychczas nie cieszyło się ono zbyt dobrą opinią. W 2008 roku, po raz drugi z rzędu, lotnisko zostało uznane za najmniej punktualne (pod względem przylotów) na świecie.

W skład lotniska wchodzą 2 terminale pasażerskie: International Terminal (terminal międzynarodowy) zwany również Terminal 2 lub Sahar oraz Domestic Terminal (terminal krajowy) bądź Terminal 1 albo SantaCruz. Pomiędzy terminalami kursuje bezpłatny autobus (czas podróży to około 20 minut). Mapa lotniska dostępna jest na stronie: mapa. Do dyspozycji pasażerów pozostają liczne restauracje, centra telekomunikacyjne, kantor wymiany walut, banki, bankomaty, poczta, apteka, pokoje dla matek z dzieckiem, kawiarnie, sklepy, kawiarnia internetowa. Istnieje możliwość dostępu do Internetu, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Użyteczne informacje

Wszelkie informacje dotyczące podróży i lotniska można uzyskać pod numerami telefonów:
Terminal 1A/1B - +91 22 26264000
Terminal 2B/2C - +91 22 26813000

Punkty informacji lotniskowej i turystycznej znajdują się w obu terminalach.

W halach przylotów obu terminali dostępne są prywatne wypożyczalnie, które oferują samochody z kierowcą.

Parkingi znajdują się przy obu terminalach. Dostępne są parkingi standard i premium. Do dyspozycji pasażerów oddano około 3600 miejsc parkingowych.

Komunikacja

System komunikacyjny na lotnisku jest dobrze rozwinięty. Do dyspozycji pasażerów są licencjonowane taksówki, pociąg i autobusy. Lotnisko położone jest 35 km od centrum miasta – droga jest dobrze oznakowana.

TAKSÓWKI

Taksówki są dostępne przed lotniskiem, trasa do centrum miasta zajmuje od 90 do 180 min. W hali przylotów istnieje możliwość zamówienia klimatyzowanej taksówki i zapłacenia za nią z góry. Dodatkowo istnieje możliwość podróży tradycyjną taksówką lub auto-rikszą, lecz koszt jest ustalany na podstawie taksometru.

TRANSPORT AUTOBUSOWY

Komunikacja miejska dostępna jest przy terminalu 2. Autobusy kursują zarówno do centrum i obrzeży Bombaju, jak i do pobliskich miast.

TRANSPORT KOLEJOWY

Stacja kolejowa znajduje się przy terminalu 2. Pociąg łączy lotnisko ze stacją metra Bombaju – Mumbai CST Terminus (znany wcześniej jako Victoria Terminus) i z Churchgatea, skąd możliwe są połączenia do Bombaju i całych Indii. Istnieją plany połączenia lotniska z miastem bezpośrednią linią metra.

Oficjalna strona internetowa lotniska

www.csia.in

Adres

Chhatrapati Shivaji International Airport
Mumbai 400 099
India

Główni przewoźnicy

Lotnisko obsługuje następujące linie lotnicze: Go Air, Indian Airlines, Kingfisher Airlines, Jet Lite, Air Deccan, Jet Airways, IndiGo Airlines, SpiceJet, Air Arabia, Air Blue, Alitalia, All Nippon Airways, Austrian Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Delta Air Lines, El Al Israel Airlines, Finnair, Gulf Air, Indian Airlines, Iran Air, Jazeera Airways, Jet Airways, Kenya Airways, Kuwait Airways, Lufthansa, Northwest Airlines, Oman Air, Pakistan International Airlines, Qantas, Qatar Airways, Saudi Arabian Airlines, Singapore Airlines, SriLankan Airlines, Swiss International Air Lines, Virgin Atlantic Airways, Aerofłot, Air France, Air India, Air Mauritius, Biman Bangladesh Airlines, Continental Airlines, EgyptAir, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Ethiopian Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Royal Jordanian, Thai Airways International, Turkish Airlines, South African Airways, Yemenia.

Lotnisko Bombaj - opinie

Ilość opinii: 2
Ocena łączna 
 
4.6
Dojazd 
 
4.5  (2)
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0  (2)
Strefa wolnocłowa 
 
N/A  (0)
Restauracje 
 
4.0  (2)
Odprawa 
 
5.0  (2)
Poczekalnia 
 
4.5  (2)
Czystość 
 
4.5  (2)
Twoja ocena
Dojazd
Oceń, na ile lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem/regionem i czy łatwo tam dotrzeć.
Łatwość poruszania się po lotnisku
Wskaż, na ile lotnisko jest dobrze oznakowane i łatwo się po nim przemieszczać.
Strefa wolnocłowa
Jeżeli lotnisko ma strefę "duty free" oceń jej atrakcyjność.
Restauracje
Oceń stopień dostępności i różnorodności lokali gastronomicznych na lotnisku.
Odprawa
W jakim stopniu odprawa jest nieuciążliwa dla pasażerów i czy służby lotniskowe za nią odpowiedzialne są przyjaźnie nastawione do pasażerów.
Poczekalnia
Oceń, na ile poczekalnie lotniskowe pozwalają komfortowo odpocząć podczas oczekiwania na samolot.
Czystość
Oceń w jakim stopniu służby lotniska dbają o czystość.
Twoja opinia
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Do terminalu łatwo dostaniemy się z międzynarodowego terminalu autobusem, działa to bez zarzutu. Terminal nie jest duży więc poruszać się nie ma za bardzo po czym, można określić że jest łatwo. Na miejscu jest cafejka, więc można coś przed lotem wypić i zjeść ciastko lub muffinka.
Ocena łączna 
 
4.5
Dojazd 
 
5.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
N/A
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
4.0
Czystość 
 
4.0
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Terminal międzynarodowy jest czysty i łatwy w poruszaniu się. Osoby które są z dziećmi lub potrzebują pomocy w poruszaniu się mogą skorzystać z bezpłatnej podwózki pod gate. W poczekalni za strefą bezpieczeństwa można znaleźć wygodne leżaki na których bez problemu można odpocząć. Dostępne są bezpłatne stanowiska z Internetem, skypem i grami dla wszystkich. Restauracji i punktów gastronomicznych mogłoby być trochę więcej.
Ocena łączna 
 
4.7
Dojazd 
 
4.0
Łatwość poruszania się po lotnisku 
 
5.0
Strefa wolnocłowa 
 
N/A
Restauracje 
 
4.0
Odprawa 
 
5.0
Poczekalnia 
 
5.0
Czystość 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa