Treść strony

Treść główna

Opinie o liniach lotniczych

Garuda Indonesia - narodowe linie lotnicze Indonezji (kod linii IATA: GA) obsługujące stałe połączenia pasażerskie i cargo pomiędzy macierzystym portem lotniczym Dżakarta-Soekarno-Hatta, a lotniskami w Azji, Europie i Australii. Większość udziałów linii jest w posiadaniu rządu Indonezji. Nazwa linii pochodzi od Garudy - mitycznego bóstwa w hinduizmie i buddyzmie tybetańskim, przedstawianego jako złoty lub czerwony orzeł o ciele człowieka, będący wierzchowcem boga Wisznu. Symbol widnieje również w godle Indonezji. Po skreśleniu linii z czarnej listy linii lotniczych Garuda Indonesia ogłosiły intensywny pięcioletni plan rozwoju zawierający m.in. zmianę logo, malowania samolotów, uniformów załogi, podwojenie liczby maszyn z 62 do 116, zwiększenie ilości międzynarodowych tras z 41 do 62.

Linie lotnicze na najwyższym poziomie. Bardzo nowoczesne i wygodne samoloty, przemiła, profesjonalna obsługa, duży wybór opcji posiłków.
Air Transat to kanadyjskie linie lotnicze. Siedziba firmy mieści się w Montrealu. Firma założona w 1986, inauguracyjny lot odbył się 14 listopada 1987 z Montrealu do Acapulco. Air Transat operuje na rynku przewozów czarterowych oraz rejsowych do 90 lotnisk w 25 krajach. Przewozi około 2,5 miliona osób rocznie i jest jednym z największych przewoźników kanadyjskich. Zimą odbywa najwięcej lotów na Karaiby, do USA, Meksyku i Ameryki Południowej, latem – głównie na liniach wewnątrzkanadyjskich oraz do Europy. Specjalizuje się w przewozach wakacyjnych.

Najbardziej znane tanie linie lotnicze, walczące o miano największego taniego przewoźnika. Linie zostały założone w 1985 roku przez rodzinę Ryan i początkowo posiadały wkład kapitałowy w wysokości 1 funta i zatrudniały 25 pracowników. Pierwszy lot odbył się w lipcu 1985 na trasie Waterford- Londyn (Gatwick). Siedziba firmy znajduje się w Dublinie.

Po raz pierwszy samoloty linii lotniczych Ryanair pojawiły się w Polsce we Wrocławiu w roku 2005. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyło się połączenie lotnicze z Londynu (Stansted), przekonało właścicieli linii Ryanair do rozszerzenia oferty o kolejne loty (m.in. do Glasgow, Liverpoolu, Dublina).

W wyniku szybko postępującego rozwoju Ryanair już w dwa lata po rozpoczęciu swojej działalności we Wrocławiu mógł pochwalić się milionem obsłużonych pasażerów.

Obecnie Ryanair przewozi około 60 milionów pasażerów rocznie na ponad 800 trasach w 25 krajach Europy, obsługując 152 portów lotniczych.

Fot. Patryk Kosmider

Danube Wings to słowacka, regionalna linia lotnicza. Baza lini znajduje się na lotnisku w Bratyslawie.

Wind Jet to włoska tania linia lotnicza z siedzibą w Katanii, na Sycylii. . 12 sierpnia 2012 r. linia zawiesiła wszystkie operacje lotnicze. Powodem są kłopoty finansowe

Japan Airlines International to japoński narodowy przewoźnik. Linia ma swoją siedzibę w Tokio, zaś głównymi węzłami są porty lotnicze w Nagoi, Kansai i Tokio. Linie oferują loty na 220 trasach międzynarodowych w 35 krajach (razem z codeshare).

United Airlines to amerykańskie linie lotnicze, które zostały założone w 1926 jako Boeing Air Transport. Już w 1934 roku nazwę linii zmieniono na United Air Lines. Wcześniej, bo w maju 1930 roku United jako pierwsza linia wprowadziła obsługę stewardess na pokładzie. Szybko inne linie lotnicze przejęły ten pomysł. Dzisiaj linie lotnicze United są drugim, największym przewoźnikiem na świecie, zaraz po American Airlines.

Linie lotnicze Qatar Airways to narodowy przewoźnik Kataru. Linie powstały w 1993 roku zaczyniając jako niewielka linia, by w przeciągu kilku lat rozwinąć się i stać się jedną z najszybciej rozwijających się linii lotniczych na świecie. Siedziba linii znajduje się w stolicy kataru – Doha. Lotnisko Doha jest także głównym węzłem linii.

Bulgaria Air to bułgarska narodowa linia lotnicza z siedzibą w Sofii, stolicy Bułgarii. Linia należy do firmy Himimport Inc. i jest największym przewoźnikiem na bułgarskim rynku. Bulgaria Air ma podpisane porozumienia codeshare z m.in. z Aeroflot, Aerosvit, Alitalia, Austrian Airlines, Iberia, KLM, LOT.

Air Europa to hiszpańskie linie lotnicze z siedzibą w Palma de Mallorca, na Majorce. Są jednymi z największych linii lotniczych w Hiszpanii. Od września 2007 roku hiszpańska linia należy do sojuszu SkyTeam, drugiej na świecie grupy łączącej linie lotnicze. Linie obsługują połączenia z Afryką Północną, Europą, Karaibami i Ameryką Południową. Głównym hubem jest port lotniczy Madryt-Barajas. 

 

Air China narodowy chiński przewoźnik i druga co do wielkości linia lotnicza w Chinach po China Southern Airlines. Linia powstała w 1988 roku, a swoją siedzibę ma w Pekinie. Air China obsługuje codziennie ponad 5 tysięcy lotów na całym świecie. W grudniu 2007 roku linie Air China dołączyły do sojuszu Star Alliance.

 

US Airways to jedna z największych tanich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie.  Linia została założona w 1939 roku. Siedziba linii znajduje się w Tempre w Arizonie. US Airways należy do sojuszu Star Alliance.

Singapore Airlines to singapurskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Singapurze. Swoim pasażerom oferują połączenia ze wszystkimi kontynentami oprócz Ameryki Południowej. Głównym węzłem linii jest Port lotniczy Changi. Singapore Airlines były pierwszymi liniami, które zaczęły korzystać z największego samolotu pasażerskiego Airbus A380. Linie należą do sojuszu Star Alliance. Do Singapore Airlines należy także lokalna linia lotnicza SilkAir.

Flybe to brytyjskie linie lotnicze z siedzibą w Exeter w Wielkiej Brytanii. Linie obsługują głównie połączenia regionalne oraz połączenia do krajów europejskich. Głównymi hubami Flybe są Port lotniczy Exeter, Port lotniczy Birmingham i Port lotniczy Southampton.