Treść główna

Masada w Izraelu

RT
 
4.7 (1)
0
Masada w Izraelu

Adres

Miasto
Masada
Państwo
Izrael

Masada jest jedną z ciekawszych, choć wciąż niedocenianych atrakcji Izraela. Samo słowo „masada” oznacza w języku hebrajskim „fortecę”. Rzeczywiście, Masada jest swego rodzaju naturalną cytadelą – umocnienia są położone na niezwykłym, spłaszczonym szczycie płaskowyżu. Dla Izraelitów to miejsce ma ogromne znaczenie. Jest symbolem patriotyzmu i walki o niepodległość. W 73 roku Masada była jednym z ostatnich punktów oporu przeciwko wojskom Imperium Rzymskiego prowadzonym przez Flawiusza Silvę. Ostatecznie oblężeni Żydzi zdecydowali się na zbiorowe samobójstwo, byleby tylko nie wpaść w ręce wroga. Przez wieki zapomniana, Masada została ponownie odkryta dopiero w 1842 roku. W XX wieku prowadzono tu liczne prace wykopaliskowe, które pozwoliły na odkrycie ruin łaźni, synagogi i zwykłych magazynów. Masada jest przepięknie położona. Fortyfikacje górują nad Morzem Martwym – widoki z góry są niezapomniane.

Masada w Izraelu - mapa

Swap Start/End

Masada w Izraelu - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Na górę można dostać się na dwa sposoby, wejść na piechotę lub wjechać kolejką. Z góry rozpościera się wspaniały widok na okolicę, zwłaszcza Morze Martwe prezentuje się bardzo malowniczo. Na górze możemy zobaczyć pozostałości dawnej świetności, czarną linią oddzielone są oryginalne części budowli, od tych, które częściowo dobudowano, aby lepiej zobrazować co się tam kiedyś mieściło. Podobało mi się jak przewodnik wylał troszeczkę wody na pozostałości mozaiki i było widać, że nadal jest pięknie kolorowa mimo upływu lat, a raczej wieków. Skurzona mozaika na słońcu wydaje się bardzo blada. Są makiety pokazujące jak dawniej zbierali wodę z otaczających gór, co pokazuje z jakim byli mądrymi ludźmi wykorzystującymi prawa natury. Masada jest jedną z atrakcji Izraela, które trzeba obowiązkowo zobaczyć.
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa