Treść główna

Guildford

K
 
4.3 (1)
0
Guildford

Adres

Miasto
Guildford
Państwo
Wielka Brytania
Czasy miasta sięgają V w., gdy po ustąpieniu Rzymian z Brytanii powstałą osada saska na zbiegu dróg handlowych, które przecinały kredowe wzgórza North Downs przez szczelinę utworzoną przez rzekę Wey. Strategiczne położenie spowodowało w XI w. budowę zamku, a kolejne stulecia przyniosły profity ze szczególnego położenia na ważnym szlaku komunikacyjnym. Miasto rozkwitło zwłaszcza w XVII w. jako punkt etapowy na trasie Londyn-Portsmouth i jednocześnie jako bardzo ważny port żeglugi śródlądowej.

Centrum skupia się wokół głównej ulicy High Street. W krajobrazie miasta wyróżnia się XVII-wieczny ratusz (zwiedzanie z przewodnikiem wtorki i czwartki, 14.00 i 15.00, bezpłatnie), w którego fasadzie znajduje się 300-letni, pozłacany zegar. Wytworna ceglana brama wiedzie do położonego w górze ulicy Abbot’s Hospital z 1916 r. – dawnego przytułku dla osób w podeszłym wieku, odznaczającego się potężnym dziedzińcem. Zachowane wnętrze z dębowym belkowaniem i flamandzkie witraże można zwiedzać tylko w towarzystwie przewodnika w soboty o 14.00 i 15.00. Grób Lewisa Carrolla autora „Alicji w krainie czarów” i „Po drugiej stronie lustra” pochowanego pod prawdziwym nazwiskiem Wielebny Charles Lutwidge Dodgos znajduje się na stary cmentarzu Mount Cementary po drugiej stronie rzeki.
Zamek
Zamek, początkowo jako drewniany gród stożkowy (motte-and-bailey), powstał w 1006 r. W XI w. postawiono kamienną replikę poprzedniej budowli dodając silną ale nie bardzo wysoką wieże, która zachowała się do dziś. W XII w.

Król Jan bez Ziemi podpisał w nim przywilej zwany Magna Carta (Wielką Księgą Swobód), czym bardzo wsławił się w dziejach Anglii. W zamku pracował rząd i sąd oraz znajdowały się pomieszczenia królewskie. Król Henryk III uznał zamek za jeden z najbardziej luksusowych w całej Anglii. Po jego śmierci w 1272 r. zamek zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1611 r. warownię kupił jeden z handlowców z Guildford – Francis Carter, który bez powodzenia próbował przerobić ją na prywatną rezydencję. W 1630 r. zawalił się dach i pietra.

Od 1885 r. zamek znajduje się w rękach Guildford Borough Cancil, który przemienił ruiny zamku i jego otoczenie w ciekawy ogród z klombami kwiatów, które dostarczają spektakularnych, sezonowych kolorów. W 2003 r. warownię poddano gruntownemu remontowi i renowacji. Rzeźba zatytułowana „Alicja po drugiej stronie lustra” upamiętnia pisarza Lewisa Carrolla, częstego gościa w Guildford.

Godziny zwiedzania: codziennie
Cennik: bezpłatnie
Tel: +44 1483 444715

Katedra
Nowoczesna anglikańska katedra zaprojektowana przez Sir Edwarda Maufe’a i zbudowana w latach 1936-61, spogląda na miasto ze wzgórza Stag Hill, wyglądając nocą jak rozświetlona latarnia morska. W 1976 r. nakręcono tutaj głośny horror Richarda Donnera „Omen”.

Godziny zwiedzania: codziennie, 8.30 – 17.30
Tel: +44 1483565287
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Website: www.guildford-cathedral.org

Muzeum
Pamiątki po Lewisie Carrolu oraz ogrodniczce i pisarce Gertrude Jekyll, są tutaj włączone do działu historii miasta, które prezentuje życie wcześniejszych mieszkańców Guildford dzięki eksponatom, które po sobie pozostawili, a są to: paleolityczne siekiery, nakrycie głowy rzymskiego kapłana, saskie monety i biżuteria, XVII-wieczne szkło oraz weneckie wyszywanki.

Godziny zwiedzania: pon – sob, 11.00 – 17.00;
Cennik: bezpłatnie;
Tel: +44 1483444750
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
Website: www.guildfordborough.co.uk;

Guildford - mapa

Swap Start/End

Guildford - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Fajne miejsce
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
4.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa