Treść główna

Hampton Court Palace

K
 
4.7 (1)
0
Hampton Court Palace

Adres

Miasto
Hampton
Państwo
Wielka Brytania
Pierwsze budynki na terenie dzisiejszego Hampton Court należały do rycerzy zakonu św. Jana – zgrupowania założonego w XI wieku. Począwszy od 1236 roku znajdowała się tutaj ich farma i spichlerz.

Pierwsze lokale mieszkalne pojawiły się dopiero w XIV wieku i szybko zyskały sobie popularność wśród bogatych gości, którzy odwiedzali znajdujące się nieopodal Hampton królewskie pałace Sheen i Byfleet. Wkrótce jednak, na skutek upadku posiadłości Byfleet i związanego z tym spadku zainteresowania Hampton, zakon zmuszony został rozpocząć wynajmowanie apartamentów.
Pierwszym długoterminowym lokatorem był Giles Daubeney – przyszły Lord Chamberlain króla Henry VII. Za jego sprawą w posiadłości zaczęły wówczas gościć ważne osobistości – włączając króla i królową, którym Hampton bardzo przypadł do gustu.

Po Daubeney’u pałac przejął Thomas Wolsey – arcybiskup Yorku i bliski współpracownik Henryka VIII, który niejednokrotnie gościł słynnego władcę w Hampton. To właśnie Wolsey zbudował ów ogromny kompleks pałacowy, który dał początek dzisiejszej bryle. Już wtedy pałac składał się z ponad 1000 pokojów.

Gdy Henryk VIII zerwał stosunki z kościołem katolickim po słynnej odmowie udzielenia mu rozwodu, Wolsey stracił pałac. Hampton trafił w ręce królewskie, w których pozostaje do dziś. W ciągu zaledwie 10 lat Henryk VIII wydał 62 000 funtów (suma odpowiadająca dziś 18 milionom funtów) przebudowując i rozbudowując Hampton Court. Pałac stał się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej wyrafinowanych w Anglii. Nowymi dodatkami były m.in. kuchnie o powierzchni 3 344 metrów kwadratowych, kaplica oraz ogromny pokój jadalny, korty tenisowe oraz ogrody i tereny łowne o powierzchni ponad 1100 akrów.

Kolejni władcy także pałali wielką sympatią do pałacu – regularnie wizytowała go m.in. Elżbieta I. Karol I Stuart zbudował nowy kort tenisowy i nakazał wykopanie rzeki Longford, aby zasilić nowe fontanny w przypałacowych ogrodach oraz sprowadził bogatą kolekcję sztuki – zwłaszcza obrazów i rzeźb, a jego następca – Karol II – dobudował apartamenty w południowo-wschodniej części budynku – zupełnie inne w charakterze od gotyckiej architektury Henryka VIII.
Pod koniec XVII wieku pałac przebudowano w bardzo dużym stopniu w stylu eleganckiego baroku, dodając wewnątrz m.in. nietuzinkowe kominki i kolorowe sufity.

W 1737 roku rodzina Jerzego II jako ostatnia z królewskich używała całego pałacu. W 1760 roku tysiące pokojów pałacu podzielono na mniejsze apartamenty (zwykle 12 – 14 pokojowe, choć zdarzały się i takie z 40 pokojami ), w których zamieszkiwali Ci, którzy szczególnie zasłużyli się dla Korony i kraju.

W 1838 młoda królowa Wiktoria rozkazała otworzyć pałac dla publiczności – tak pozostało do dziś.
W 1986 pożar poważnie uszkodził dużą część królewskich apartamentów, jednak po 6 latach nieustających prac udało się je odrestaurować do dawnej świetności.

Na odwiedzających (od otworzenia pałacu dla publiczności przez królową Wiktorię było ich w sumie ponad 55 milionów) czekają setki pięknych, iście królewskich pokojów wypełnionych dziełami sztuki sprowadzanymi przez kolejnych właścicieli (obrazy Breugla, Cranacha, Holbeina, Tintoretta i Tycjana).

Podczas zwiedzania nie można pominąć pięknie dekorowanej kaplicy, liczącej sobie ponad 450 lat, Wielkiego Holu – największego i ostatniego średniowiecznego holu, w którym u początku XVII wieku swe sztuki wystawiał Szekspir oraz wspaniałych kuchni Tudorów – zaprojektowanych dla przygotowywania posiłków dla ponad 600 osób równocześnie (są to największe kuchnie tego typu w Anglii) oraz Privy Garden – przywróconego do wyglądu z XVII wieku, w którym należy zajrzec do Dolnej Oranżerii gdzie umieszczono cykl obrazów Andrei Mantegny „Triumfy Cezara”. Do dziś świetnie się trzyma zasadzona w 1768 r. Wielka Winorośl, co roku wydająca ponad 300 kg owoców.
Ponadto zamek posiada cały zastęp duchów – podobno straszą tu żony Henryka VIII a także sam król Henryk VIII.

Hampton Court Palace - mapa

Swap Start/End

Hampton Court Palace - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Ogromny budynek, malownicza okolica
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa