Treść główna

Cantenbury Cathedral

K
 
0.0 (0)
0
Cantenbury Cathedral

Adres

Miasto
Cantenbury
Państwo
Wielka Brytania
Stanowi najważniejszy zabytek Canterbury – usytuowana w samym centrum miasta nosi tytuł Mother Church Of The Church of England and Seat Of The Primate of All England (Kościół Macierzysty Kościoła Anglii i siedziba prymasa Anglii).

Historia katedry sięga 597 r., kiedy to św. Augustyn przybył do Anglii i postawił tutaj pierwszy kościół w 602 r. Budowla spłonęła w 1067 r., odbudowana przez biskupa Lanfranca.

Dopiero w latach 1390 – 1410 proboszcz Thomas Chillenden i architekt Henry Yevele nadali świątyni ostateczny wygląd. W 1504 r. ukończono pracę nad dzwonnicą Bell Harry. Ostatecznie prace budowlane i wykończeniowe zostały zamknięte w 1540 r. na rozkaz Henryka VIII. Również Wojna Domowa nie oszczędziła budowli. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległa biblioteka ale katedra przetrwała.

Całe pokolenia ludzi przyczyniły się do powstania wspaniałej, wybitnej budowli, która zachwyca do dnia dzisiejszego. W 1988r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Do katedry prowadzi droga otoczona wieloma średniowiecznymi zabytkami. Christ Church Gate zbudowana na początku XVI w. i ozdobiona współczesną rzeźbą Chrystusa, stanowi główne wejście do świątyni. Ciemne, trochę mroczne wnętrze wydaje się nie mieć końca. Każda kolumna, kamienna postać, sklepienie sufitu czy witraże posiadają wielką wartość. Na uwagę zasługują rzeźby nagrobne w kaplicy Trójcy Świętej ulokowanej za ołtarzem głównym. Znajdują się tam grobowiec króla Henryka IV i królowej Joanny z Nawarry oraz posąg Czarnego Księcia czyli księcia Walii Edwarda. Należy obejrzeć Ołtarz Ostrza Miecza, czyli to, co pozostało z sanktuarium Tomasza Becketa zniszczonego przez Henryka VIII. W tym miejscu 29 maja 1982 r. wspólnie modlili się Jan Paweł II i arcybiskup Runcie. Tutejsza XII-wieczna krypta zaliczana jest do najwartościowszych tego rodzaju budowli romańskich w Anglii. Oglądając katedrę z zewnątrz można podziwiać Wielkie Krużganki i kapitularz.

Cantenbury Cathedral - mapa

Swap Start/End

Cantenbury Cathedral - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa