Treść główna

Tulum

AS
 
5.0 (1)
0
Tulum
Głównymi atrakcjami Tulum, 130 km na południe od Cancun, są ruiny budowli Majów i piękne plaże.
Dobrze zachowane budowle Tulumu wznoszą się w pięknej okolicy. Ciemnoszare, stare mury stoją przy otoczonej palmami plaży, oblewanej turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Nawet w pochmurne sztormowe dni widok majestatycznych ruin na szczycie urwiska pozostawia niezatarte wspomnienie. Nie ma tu monumentalnych piramid ani niczego przypominającego architekturę Chichen Itza lub Uxmalu - obiekty, w których widać wpływy tolteckie, powstały bowiem u schyłku cywilizacji Majów.
Dwukondygnacyjny budynek Templo de Las Pinturas powstawał etapami w latach 1400-1450. Jego wystrój należał do najokazalszych - wnętrze zdobiły płaskorzeźby, maski i kolorowe malowidła na ścianie (częściowo je odrestaurowano). Prawdopodobnie był to ostatni obiekt wzniesiony przez Majów przed przybyciem Hiszpanów. Kolumny, rzeźbienia, konstrukcja i stele na zewnątrz sprawiają, że stanowi jeden z najciekawszych zabytków.
Najwyższym obiektem Tulumu jest wieża strażnicza (widać z niej Morze Karaibskie), nazwana przez Hiszpanów El Castillo (Zamek). Przy wejściu warto zwrócić uwagę na przypominające architekturę z Chichén Itzá kolumny - węże w stylu tolteckim.
Nazwa Templo del Dios Descendente (Świątynia Zstępującego Boga) pochodzi od płaskorzeźby nad wejściem - wizerunku antropomorficznego, skrzydlatego stworzenia opadającego głową w dół. Prawdopodobnie ma on związek z kultem pszczół. Podobne postaci pojawiają się w innych miastach Majów na wschodnim wybrzeżu, również w Cobá.
Odnowioną Templo de la Estela (Świątynia Steli), znaną również jako Świątynia Początkowej Serii, nazwano od znalezionej tu Steli 1 (obecnie w British Museum). Zapisano na niej datę z kalendarza Majów, odpowiadającą 564 r. n.e. ("początkowa seria" hieroglifów w napisie oznacza czas jej powstania). Odczytany napis był dużym zaskoczeniem dla archeologów, którzy do tej pory uważali, że Tulum powstał kilkaset lat później. Naukowcy sądzą, że Stela 1 została tu przeniesiona z oddalonej o 4 km na północ od Tankahu osady z okresu klasycznego.
Przechodząc pod wspartym na kroksztynach łukiem na prawo od świątyni i skręcając w lewo, dochodzi się do miejsca, skąd widać morze.
Nad głównym wejściem El Palacio (Pałac) widnieje piękna stiukowa płaskorzeźba Zstępującego Boga.
Z Templo del Dios del Viento (Świątynia Boga Wiatru) roztacza się piękny widok na El Castillo nad morzem - zazwyczaj tłoczą się tu turyści, fotografujący niezwykły krajobraz.

Tulum - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Miejscowi nazywają Tulum pierwszą willą z wiodokiem na ocean. Ruiny nie są tak wielkie jak Chitzen Itza, ale warte odwiedzenia. Na miejscu mnóstwo gadów wygrzewających się na słońcu. Sporo turystów, ale da się wytrzymać
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa