Treść główna

Zamek św. Hilariona

E
 
3.7 (1)
0
Zamek św. Hilariona

Adres

Miasto
Girne
Państwo
Cypr

Zamek św. Hilariona to majestatyczna twierdza w północnej części Cypru, znajdująca się na wysokiej skale (732 metry n.p.m.) w malowniczej scenerii gór Kyreni. Jego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to przybyły z Palestyny św. Hilarion założył pustelnię. Po śmierci został tu pochowany, a jakiś czas później wokół jego grobu Bizantyjczyczy wznieśli kościół wraz z klasztorem. W XI wieku na rozkaz władców wywodzących się z dynastii Lusiganów świątynia przekształcona została w warowny zamek. Obecnie Zamek św. Hilariona to jedna z największych i najlepiej zachowanych warownych twierdz w górach północnego Cypru. Cały kompleks składa się z trzech pasów umocnień (dolnego, średniego i górnego) oddzielonych od siebie, długimi stromymi podejściami. Ze szczytu twierdzy rozpościera się przepiękna panorama okolicy oraz wybrzeża. Warownia ta także stanowiła inspirację dla Walta Disneya, w czasie kręcenia bajki zatytułowanej "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".

Zamek św. Hilariona - mapa

Swap Start/End

Zamek św. Hilariona - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
3.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
3.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Zamek usytuowany jest na wysokiej górze. Pod same podnóża zamku wjeżdża się samochodem. Ale na zwiedzających czeka jeszcze dosyć długa wspinaczka wśród ruin zamku, na jego szczyt. W lecie, kiedy na Cyprze panują duże upały jest to nie lada wyczyn. Ale piękne panorama okolicy widziana z góry wynagrodzi cały trud. Jednak, aby zobaczyć przepiękne widoki, nie trzeba koniecznie wspinać się na samą górę. Osoby o słabszej kondycji, czy kłopotami z sercem też będą mogły nacieszyć się pięknymi widokami. Nie rozumiem jednak informacji, że właśnie ta warownia była inspiracją dla Walta Disneya przy kręceniu bajki "Królewna śnieżka i 7 krasnoludków. Nie widziałam żadnego podobieństwa.
Ocena łączna 
 
3.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
3.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
3.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa