Treść główna

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Uważane za jedną z największych na świecie galerii sztuki. Posiada w zbiorach wyjątkowo cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.
Muzeum zostało otworzone w 1891, 2 lata po Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Zostało ono wybudowane na rozkaz cesarza Franciszka Józefa I. Bliźniacze niemal budynki obu muzeów, stojące naprzeciwko siebie, są jednymi z najokazalszych wiedeńskich budowli usytuowanych wzdłuż Ringu – reprezentacyjnej szerokiej alei okalającej ścisłe centrum miasta, wybudowanej na miejscu dawnych murów miejskich.
Liczne główne dzieła mistrzów europejskich, wśród nich „Madonna w zieleni” Rafaela, "Pracownia artysty" Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta składają się na kolekcję obrazów w galerii.
Zbiory zawierają rarytasy z dawnych gabinetów osobliwości i niecodziennych eksponatów rodziny Habsburgów. Kolekcja sztuki antycznej i egipsko-orientalnej wprawia w zachwyt skarbami pochodzącymi z zagadkowych kultur minionych epok.

Nawigacja dodatkowa