Treść główna

Sigirija

G
 
4.5 (1)
0
Sigirija
Sigirija (w wolnym tłumaczeniu "Lwia Skała") - stanowisko archeologiczne w Sri Lance, znajdują się tam ruiny starożytnego pałacu i twierdzy zbudowanych podczas panowania króla Kassapy (473–491) na szczycie 180-metrowej skały. Sigirija jest jedna z siedmiu miejsc w Sri Lance na Liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Skała to ogromna bryła magmy - pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie jest widoczna z odległości wielu kilometrów.
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła przedstawiające - jak się można domyślać - damy dworu lub nałożnice królewskie. Zrekonstruowano początkową partię schodów, które wychodzą spomiędzy dwóch kamiennych lwich łap. Dla wygody turystów zbudowano też wygodne schody na stalowej konstrukcji.

Sigirija - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
4.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Podczas wycieczki po Sri Lance odbyłem wyprawę wspinając się przy promieniach słońca dna Skalną Fortecę Sigiryię siedzibę królewską z V w. n.e. Nie jest to łatwa wyprawa, gdyż aby zdobyć „Lwią Skałę” musimy pokonać 200 metrów w pionie głównie po schodach i ścieżkach.
Wspinaczka na „Lwią Skałę” daje się we znaki nie tylko starszym osobą lecz również i młodszym, opóróżniamy kolejne butelki wody. Podczas mozolnego wspinania się na Sigiryje podziwiamy jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassapy.
Po dotarciu na szczyt delektujemy swoje oczy widokiem na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy oraz w oddali gigantyczną statuę Buddy w mudrze - przyjdź do mnie nie lękaj się.
Sigiriya jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp ok. 30 $ USD.
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
4.0

Nawigacja dodatkowa