Treść główna

Bajterek w Astanie ( Kazahstan)

G
 
0.0 (0)
0
Bajterek w Astanie ( Kazahstan)

Adres

Miasto
Astana
Państwo
Kazachstan
Monument i wieża widokowa w Astanie, stolicy Kazachstanu. Budowlę ukończono w 2002 roku. Symbolizuje ona nowy status miasta Astana jako stolicy Kazachstanu, stając się jego symbolem i atrakcją turystyczną popularną wśród zagranicznych turystów, a także rodzimych Kazachów.
Wygląd pomnika ma być ucieleśnieniem kazachstańskiej opowieści ludowej o „mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku szczęścia”. Według opowieści ptak, nazwany Samruk, włożył złożone przez siebie jajo w szczelinę między dwie gałęzie drzewa topoli będącego drzewem życia podtrzymującym niebo, tak powstało słońce. Ponad 105 metrowa struktura budowli składa się z wąskiego wału cylindrycznego poszerzającego się ku górze („drzewo”), oraz złotej kuli o średnicy 22 metrów będącej odzwierciedleniem „jajka”, zawierającej taras widokowy, oraz galerię sztuki. Autorem projektu wzniesionej budowli jest angielski architekt Norman Foster.

Ciekawostką jest,że wieża Bäjterek znajduje się na odwrocie każdego banknotu waluty kazachskiej – tenge, wprowadzonej w nowej serii banknotów w 2006 roku.

Bajterek w Astanie ( Kazahstan) - mapa

Swap Start/End

Bajterek w Astanie ( Kazahstan) - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa