Treść główna

Wzgórze Przemysła w Poznaniu

G
 
0.0 (0)
0
Wzgórze Przemysła w Poznaniu
W samym centrum miasta, kilka kroków od ruchliwego i gwarnego Starego Rynku znajduje się miejsce zaciszne, stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. Przybyszów spoza regionu może dziwić, że w samym sercu miasta kojarzonego z „płaską” Wielkopolską niespodziewanie wyrasta góra, zwana Górą Zamkową lub Wzgórzem Przemysła. Jej powstanie tłumaczy się w Poznaniu legendą sięgającą korzeniami do czasów Mieszka I.
Wzgórze to stanowiło naturalną barierę wykorzystaną w systemie obronnym miasta. Do dzisiaj wzdłuż ul. Ludgardy można zobaczyć pozostałości po podwójnych średniowiecznych murach miejskich. Spacerując tędy warto wstąpić do podziemi kościoła Franciszkanów, gdzie znajduje się Makieta Dawnego Poznania i dalej ul. Paderwskiego obok budynku Poznańskiego Bazaru przejść na plac Wolności, na miejsce gdzie zaczęło się Powstanie Wielkopolskie.
Na Wzgórzu Przemysła zwracają uwagę dwie budowle: kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy oraz zamek królewski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych. Miejsce to jest przesiąknięte historią. To tutaj powstała pieczęć majestatyczna wykonana na uroczystość koronacji Przemysła II (król od 1295 r.) z najstarszym wizerunkiem godła polskiego. Tutaj odbyło się w 1341 r. wesele Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską. Tutaj mieszkał król Władysław Jagiełło w czasie swoich częstych wizyt w sanktuarium Bożego Ciała. Tu wreszcie miał miejsce hołd pruski złożony w 1493 r. przez mistrza krzyżackiego Hansa von Tiefena polskiemu królowi Janowi Olbrachtowi. W poznańskim zamku przyszła na świat królewska córka Zygmunta I Starego i Barbary Zapolyi. W ostatnich czasach Społeczny Komitet Odbudowy Zamku zabiega o odbudowę królewskiej rezydencji i przywrócenie temu zakątkowi historycznego klimatu.
Zródło grafiki:http://www.tutajbylem.pl/resources/op/1085_3b_1.jpg

Wzgórze Przemysła w Poznaniu - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa