Treść główna

Fallas de Valencia - Święto Ognia w Walencji

G
 
0.0 (0)
0
Fallas de Valencia - Święto Ognia w Walencji
Walencja wita wiosnę Świętem Ognia. Miesiącami przygotowuje się ogromne i krótkotrwałe kartonowe rzeźby, pochłaniane przez ogień w czasie wyjątkowego spektaklu.
Święto Ognia to najbardziej znane na świecie święto Walencji. W tygodniu, w którym wypada 19 marca, podczas współzawodnictwa sztuki, pomysłowości i dobrego gustu, miasto wypełnia się gigantycznymi rzeźbami z kartonu, zwanymi ninots. Geneza obchodów sięga tzw. parot należących do cieśli: drewnianych lamp, którymi oświetlali warsztaty zimą i palili na ulicy w przeddzień obchodów św. Józefa. Początkowo ozdabiano je strzępami starych tkanin, nadając im ludzki wygląd, ale w połowie XIX wieku rozpoczęły przyjmować coraz większą objętość i wysokość oraz bardziej wyraźny kształt, stając się ogromnymi dekoracyjnymi kukłami.
Choć najważniejsze wydarzenia obchodów mają miejsce w tygodniu, w którym przypada 19., Walencja przygotowuje świąteczny klimat już od 1 marca, organizując mascletás - pokazy pirotechniczne, odbywające się codziennie o godzinie 14.00 na Plaza del Ayuntamiento. Nadchodzi wreszcie oczekiwana noc 15 marca, kiedy to ma miejsce tradycyjne plantà de fallas . Prace, polegające na zainstalowaniu ponad 700 figur na ulicach i placach miasta, trwają przez całą noc. Ustawianie niektórych z nich rozpoczyna się nawet kilka dni wcześniej, zważywszy, że te ogromne rzeźby mogą osiągnąć wysokość 20 metrów. Rankiem, 16 marca, Walencja budzi się zamieszkała przez karykatury i satyryczne obrazy, które z dużym poczuciem humoru krytykują polityków, celebrytów oraz najważniejsze aktualne wydarzenia.W ciągu następnych dni można podziwiać te niesamowite sceny do nocy z 19 na 20 marca - wtedy następuje cremà, moment, w którym płoną wśród fantastycznego przedstawienia, pełnego świateł, muzyki i sztucznych ogni. Pali się wszystkie figury z wyjątkiem ninota, który został wybrany w ogólnym głosowaniu. Unika płomieni, by stać się częścią kolekcji Muzeum poświęconego Świętu Ognia. Kolejnym emocjonującym momentem Święta Ognia jest ofiara z kwiatów składana Maryi Dziewicy. W dniach 17 i 18 marca komitety przygotowujące święto maszerują i, ku czci swej patronki, układają kopiec z kwiatów, sięgający 14 metrów wysokości. Zabawy taneczne, kawalkady, walki byków, konkursy i inne atrakcje uzupełniają program obchodów.
Zródło grafiki:http://img02.lavanguardia.com/2014/03/20/La-crema-de-las-fallas-en-Vale_54403261637_54028874188_960_639.jpg

Fallas de Valencia - Święto Ognia w Walencji - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa