Treść główna

Arłamów

MM
 
3.3 (1)
0
Arłamów

Adres

Miasto
Arłamów
Państwo
Polska
Arłamów – osada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim. Arłamów położony jest w Górach Sanocko-Turczańskich w Karpatach Wschodnich w południowo-wschodniej Polsce. Przez miejscowość z północy na południe przepływa potok Arłamówka dopływ rzeki Wyrwy. Od wschodu graniczy z Ukrainą z miejscowością Michowa w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego. Od południa graniczy z Kwaszeniną, z zachodu z Makową i od północy z Paprotnem w gminie Fredropol. Najwyższe wzniesienie Ralce 596 m n.p.m.leży na wschodzie osady. Zachodnim skrajem osady przebiega droga powiatowa nr 2089R Jureczkowa - Kwaszenina - Arłamów, a od niej droga gminna do centrum miejscowości. Najbliższe miasto to Ustrzyki Dolne odległe o 28 km. Do Przemyśla jest 37 km, a do Sanoka 53 km. Powierzchnia osady wynosi 768 ha.
Według tradycji nazwa miejscowości pochodzi od osiedlonych tu, w czasach książąt ruskich, jeńców tatarskich, tzw. arłamanów (włóczęgów).

Ponowna lokacja na prawie wołoskim miała miejsce pod koniec XV w. i dokonał jej Jan Herburt (Arłamowski) (1470–1508) – poseł województwa ruskiego – pierwszy właściciel – wójt samborski. Potem właścicielami byli jego spadkobiercy, którzy przyjęli nazwisko Arłamowscy. W 1623 roku wieś przejmuje za długi Iwan Kopystyński, a w połowie stulecia wchodzi w jej posiadanie kasztelan lwowski Andrzej Maksymilian Fredro. W 1693 roku dobra dobromilskie nabył Jan Bonawentura Krasiński, wojewoda płocki i starosta warszawski. W 1776 roku Arłamów wraz z posiadłościami dobromilskimi kupił od Zofii z Krasińskich księżnej Lubomirskiej rząd austriacki, włączając je w skład dóbr państwowych, tzw. kameralnych.

W 1644 roku powstała we wsi parafia prawosławna, później greckokatolicka, a następnie przeniesiona do sąsiedniej Kwaszeniny. Ostatnia istniejąca cerkiew z 1914 roku uległa zniszczeniu wraz z całą wsią po roku 1945 roku.

W 1921 roku Arłamów liczył 144 domy i 897 mieszkańców (873 wyznania greckokatolickiego, 9 rzymskokatolickiego, 15 mojżeszowego).

Większość mieszkańców wysiedlono na Ukrainę w 1946 roku, a domy opuszczone przez Ukraińców spalił oddział UPA. Ostatnie 200 osób wywieziono w ramach Akcji „Wisła”.

W latach 1970-1990 wyludniona wieś wraz z sąsiednimi miejscowościami: Borysławką, Grąziową, Jamną Górną, Jamną Dolną, Krajną, Kwaszeniną, Łomną i Trójcą wchodziła w skład Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów.

W Arłamowie przy drodze powiatowej na szczycie wzniesienia Wierch 596 m n.p.m. zlokalizowano lądowisko dla helikopterów - helioport do obsługi położonego w Jamnej Górnej kompleksu hotelowego "Hotel Arłamów". Miejscowość leży na terenie założonego w 1992 roku Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Arłamów - mapa

Swap Start/End

Arłamów - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
3.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
3.0  (1)
Cena 
 
1.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Opinie użytkownika: 1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Miałem okazję służbowo przebywać w Arłamowie dwa razy i wrażenia na prawdę zapierają dech w piersiach! Piękna okolica z dala od zgiełku w cudownym hotelu, chciałoby się powiedzieć utopia... Niestety gdybym miał się tam wybrać prywatnie to niestety horrendalnie wysokie ceny choćby pojedynczego noclegu :/ Mimo wszystko dla osób z zasobnym portfelem nie będzie to problem. Na nudę jednak nikt tu nie może narzekać.
Ocena łączna 
 
3.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
3.0
Cena 
 
1.0

Nawigacja dodatkowa