Treść główna

Księstwo Hutt River w Australii Zachodniej

G
 
4.5 (1)
0
Księstwo Hutt River w Australii Zachodniej
Mikronacja w zachodniej części Australii, niedaleko miasta Geraldton. Jego stolicą jest Nain. Hutt River powstało w 1970 roku, zainspirowane udanym założeniem Sealandu. Wszystkiemu winna pszenica. W 1969 roku rząd stanowy pozwolił Casleyowi, który prowadził swoją farmę dokładnie w granicach obecnego księstwa, na wyprodukowanie zaledwie 1647 buszli pszenicy, co stanowiło ułamek dotychczasowych przeciętnych zbiorów- 108 tysięcy buszli. Leonard „Len” Casley zaprotestował przeciw narzuconemu limitowi. Jego odwołanie nie odniosło skutku. „Australia dusi się od nadmiaru zboża”- odpowiedziano mu. Wywiązała się korespondencja z gubernatorem stanu, z ministrami Australii Zachodniej, z adwokatami.
Wtedy Casey zgromadził stertę książek prawniczych i 24 tomy encyklopedii Britannica, zamknął się na kilka tygodni w domu i przeprowadził gruntowne studia. W tekście Magna Charty znalazł stwierdzenie, że monarcha nie może tolerować jakiejkolwiek niesprawiedliwości, czynionej jego (lub jej) poddanemu. Wtedy doszedł do wniosku, że królowa Elżbieta II dopuściła do „uczynienia niesprawiedliwości” w stosunku do niego. Dlatego postanowił wysłać na ręce gubernatora Zachodniej Australii, Sir Douglesa Kandrewa, żądanie odszkodowania w wysokości 52 milionów dolarów. Wobec braku odpowiedzi, po miesiącu zwołał naradę rodzinną, na której oświadczył, że nie pozostało mu nic innego- jak oderwać swoje ziemie od Australii, pozostając wszelako w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów.
Kiedyś przez trzy dni Hutt River pozostawało formalnie w stanie wojny z Australią. Księcia Leonarda tak zmęczyły nękania władz w Perth, że w 1977 roku przesłał na ręce gubernatora generalnego dokument wypowiedzenia wojny. W trzy dni później podobnym listem wojnę zakończył. W istocie był to kolejny trik rebelianta, który wyczytał w tekście Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, iż „Każdy kraj który niepokonany przetrwa stan wojny, zostaje automatycznie uznany za suwerenny”.
Wreszcie, w obliczu powszechnego rozbawienia w kraju, gubernator stanowy orzekł „Mister Casley, jeżeli to go bawi, ma prawo myśleć o sobie jako o księciu lub królu jakiegokolwiek fikcyjnego terytorium”.
Liczy sobie około 200 mieszkańców, obywatelstwo posiada również 13 000 osób zamieszkujących poza granicami księstwa, otrzymuje je każdy, kto wyśle wniosek i zapłaci 300$ za wydanie ważnego przez 5 lat paszportu. Przy wjeździe i wyjeździe z kraju każdy otrzymuje darmową wizę i odpowiedni stempel. Powierzchnia wynosi 75 km². Do roku 1997 było monarchią absolutną, obecnie jest konstytucyjną, a książę stoi na czele gabinetu rządzącego.

Księstwo Hutt River w Australii Zachodniej - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
5.0  (1)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Recenzent #1
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Udało się podczas wizyty porozmawiać z władcą Leonardem, bardzo pozytywny i wesoły człowiek. Ciekawa historia powstania i chyba nie osiągalna w każdym państwie, takie rzeczy to tylko w Australii. W krótkim czasie człowiek stworzył całe państwo wraz z pieniędzmi, religią, itd. Będąc w okolicy warto przyjechać i zobaczyć.
Ocena łączna 
 
4.5
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
5.0

Nawigacja dodatkowa