Instagramerzy robią tam zdjęcia jak szaleni, ale to miasteczko z makabryczną historią. Zobacz atrakcje Hallstatt

Austria słynie z jednych z najbardziej fotogenicznych miasteczek na świecie. Malownicze usytuowanie wśród gór daje powalający efekt. Nic dziwnego, że ciągną tam tłumy turystów głodnych niesamowitych widoków i… możliwości zrobienie idealnego zdjęcia na Instagram. Do najbardziej malowniczych miejsc należy miejscowość Hallstatt. Jednak tuż za pięknymi krajobrazami kryje się nieco bardziej mroczna i makabryczna historia. Zobacz najciekawsze atrakcje Hallstatt.

Atrakcje Hallstatt, miasta jak z bajki

Hallstatt znajduje się tuż nad jeziorem Hallstatter See. Dominuje tam alpejska architektura, z uroczymi domami i wybijającą się ponad nie wieżą kościoła. Budynki są przyczepione do skały, część z nich dosłownie – w kościele jedną ścianę stanowi lita skała. Pięknie utrzymane, z ukwieconymi balkonami i kolorowymi donicami przykuwają wzrok i stanowią to, co sprawia, że Hallstatt stało się słynne na całym świecie. 

Makabryczna historia w Hallstatt

Hallstatt jest malutkie, można je przejść w wzdłuż i wszerz w kilkanaście minut. Z racji ograniczonej przestrzeni, lokalny kościół ma bardzo mało miejsca na cmentarz. Dlatego niegdyś powstał tam makabryczny zwyczaj. 10-20 lat po pochówku ciała zmarłych wykopywano z grobów. Kości czyszczono i przechowywano w jednym miejscu, natomiast czaszki zmarłych umieszczano w kaplicy cmentarnej. Można je dziś oglądać – o czym nie każdy odwiedzający wie. Trudno sobie wyobrazić, że w cukierkowym Hallstatt znajduje się kaplica pełna czaszek. Czaszki z Hallstatt są ozdobione ornamentami kwiatowymi, a na czole mają napisane imię i nazwisko zmarłego oraz datę jego śmierci.

Atrakcje Hallstatt

Co warto zobaczyć w Hallstatt oprócz kaplicy czaszek? Mimo tego, że miasteczko jest niewielkie, można tam bez problemu spędzić cały dzień. Spacer po nabrzeżu i wśród wąskich uliczek to jedno. Ale oprócz tego można również wspiąć się na Sky Walk, skąd roztacza się wspaniały widok na jezioro.

Atrakcje Hallstatt byłyby niepełne, gdyby nie wspomnieć o tym, że z miasteczka można dotrzeć ścieżkami lub wjechać malowniczą kolejką do słynnych kopalni soli. Zostały one udostępnione do zwiedzania. Pierwsze kopalnie powstały tu tysiące lat temu, od nich też pochodzi celtycka nazwa miasta. Sól wydobywano już w czasie neolitu. Atrakcje Hallstatt to także możliwość wjazdu na położony wysoko ponad miastem taras widokowy. Z miasteczka można również ruszyć na którąś z pieszych tras lub wynająć rower i zorganizować sobie wycieczkę.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje Hallstatt? Warto wybrać się w rejs po jeziorze. Można albo wynająć łódkę, albo zdecydować się na płynięcie kajakiem lub rowerem wodnym. Dostępne są również zorganizowane wycieczki większymi statkami.

Minusy nagłej sławy

Nagła sława nie wyszła mieszkańcom Hallstatt na dobre – ich niewielkie miasteczko zalała fala turystów z całego świata. Na parkingach brakuje miejsc, po ulicach trzeba nawigować w tłumie, a zwykłe życie stało się mocno utrudnione. Być może dlatego pojawił się pomysł, by w Hallstatt wprowadzić ograniczenia dotyczące możliwej liczby turystów mogących tam przebywać w tym samym czasie. Jak na razie takie ograniczenie nie zostało ustanowione, lecz kto wie, czy kiedyś Austriacy się na to nie zdecydują.

1 KOMENTARZ
  1. A w knajpce kawa i pyszny apfelstrudel za chyba 5 euro Jaka obsługa. Nie to co nas buractwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here