Znasz różowe miasto we Francji? Zobacz najciekawsze atrakcje Tuluzy

Tuluza to jedno z najstarszych i największych miast Francji. Położona jest w szerokiej kotlinie, przez którą przepływa rzeka Garonna. Dlaczego miasto określane jest mianem różowego? Dowiesz się za chwilę! Oto najciekawsze atrakcje Tuluzy.

Znajdź tanie bilety do Tuluzy.

Różowe miasto – atrakcje Tuluzy

Dlaczego Tuluza jest określana głównie kolorem różowem? Kiedy budowano Tuluzę użyto specjalnego rodzaju cegieł. Ma ono niespotykany, różowy odcień, dlatego Tuluza na zawsze stała się różowym miastem. Plątanina starych uliczek pełna jest starych domów z kamienia i o szachulcowej konstrukcji oraz gotyckich i renesansowych rezydencji. Te ostatnie są bardzo charakterystyczne, zbudowane z cegły i kamienia, z biało-czerwonymi fasadami. Do najciekawszych budynków w tym stylu należą pałac Hotel d’Assezat z XVI w. z pięknym dziedzińcem, Hotel de Clary z bogatą barokowo zdobioną fasadą oraz Hotel Vieux Raisin z kamiennymi rzeźbami pomiędzy oknami wieżyczki.

Stare Miasto Tuluzy i jego atrakcje

Dawna stolica Langwedocji może się poszczycić pięknym starym miastem. Koniecznie zajrzyj na plac du Capitole. Znajdziesz tam m.in. klasycystyczny ratusz z XVIII wieku, a tuż obok niego teatr. Razem budynki te tworzą monumentalną budowlę. Z pierwotnej siedziby władz miejskich pozostała jedynie ceglana wieża z zegarem, ale to co powstało w pobliżu stanowi przykład świetnej architektury.

Atrakcje Tuluzy

Klasztor Jakobinów – atrakcje Tuluzy

Klasztor Jakobinów to prawdziwy klejnot sztuki średniowiecznej. Gigantyczny budynek jest niezwykle oryginalny i jest pięknym przykładem gotyckiej architektury. Surowa fasada stanowi mocny kontrast dla zachwycającego wnętrza o lekkich sklepieniach i podwójnej nawie, która kończy się spektakularną kamienną palmą z 22 liśćmi. Pod ołtarzem znajdują się relikwie dominikanina Tomasza z Akwinu. Po zwiedzaniu można odpocząć w zacisznych krużgankach, gdzie często odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Zwiedzanie klasztoru jest interaktywne, używane są tablety z ekranem dotykowym, a wstęp kosztuje 5 euro.

Bazylika św. Saturnina

Bazylika św. Saturnina w Tuluzie powstała w XI. wieku i stanowi największą romańską bazylikę w całej Francji. Niegdyś należała do potężnego opactwa benedyktynów i jest w zasadzie… halą. A przynajmniej taką ma konstrukcję. Znajdują się tam relikwie pierwszego biskupa Tuluzy i jest to ważny punkt na trasie szlaku pielgrzymkowego do Santiago do Compostela. We wnętrzu bazyliki znajdują się cenne malowidła ścienne i bogate zdobienia. Wstęp kosztuje 2,5 euro.

Katedra św. Szczepana – atrakcje Tuluzy

Katedra św. Szczepana to najbardziej intrygująca budowla w całej Tuluzie. Połowę wysokości fasady zajmuje wielki, ale pusty portal. Tuż obok stoi romańska wieża z cegły o renesansowych zdobieniach. Całość wygląda co najmniej niezgrabnie, ale dzięki temu jest bardzo oryginalna. Równie ciekawie prezentuje się wnętrze, z mieszaniną niepasujących do siebie elementów i styli. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

Znajdź tanie loty do Tuluzy.

Plac du Capitole i okolice

Budynek Kapitolu to siedziba władz Tuluzy i serce placu du Capitole. To najbardziej popularne miejsce spotkań w całym mieście. Plac pełen jest kafejek i restauracji, gdzie można spróbować lokalnych potraw i zrelaksować się w cieniu ogródków piwnych. Koniecznie zajrzyj do hotelu de Ville, gdzie znajdują się niezwykle bogato zdobione sale – wstęp jest darmowy, a obiekt jest otwarty we wszystkie dni oprócz sobót.

Co zobaczyć w okolicy Tuluzy?

Jeśli masz ochotę wyjechać gdzieś poza Tuluzę, istnieje wiele atrakcji, które znajdują się w pobliżu tego miasta. Jedną z nich są liczne winnice. Tylko tam nadal uprawiana jest unikalna odmiana winorośli o nazwie Négrette. Dobrym pomysłem na spędzenie jednego dnia będzie zwiedzanie winnic i delektowanie się lokalnym winem.

Koniecznie zajrzyj również do Albi – średniowiecznej miejscowości związanej z wyprawami krzyżowymi. Część starego miasto została nawet wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Albi znajduje się niecałą godzinę drogi na wschód od Tuluzy. Mniej więcej tyle samo czasu zajmuje dojazd do kolejnej niezwykle ciekawej miejscowości w pobliżu Tuluzy. Mowa o Carcassonne, gdzie można obejrzeć ufortyfikowaną i świetnie zachowaną średniowieczną architekturę.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też