Pamiątki z podróży, które można zbierać. Macie takie inspirujące kolekcje?

Niektórzy zbierają jedynie zdjęcia i wspomnienia, inni z każdego odwiedzanego kraju chcieliby przywieźć coś więcej. Oto pamiątki z podróży, które łatwo można znaleźć w każdym kraju. Być może to Was zainspiruje do rozpoczęcia własnej kolekcji.

Magnesy

Bogatą kolekcję magnesów można mieć dzięki wymianie z przyjaciółmi odwiedzającymi różne kraje. Fot. Magdalena Sobantka

To najpopularniejsze pamiątki z wakacji i przyznamy że sami mamy ich mnóstwo. Gdzieś pod nimi powinna być lodówka… Magnesy jeszcze niedawno były uznawane za kicz, a dziś wracają do łask. Być może dlatego że jest ich tyle rodzajów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Magnesy mogą być płaskie lub 3D, plastikowe, drewniane, gumowe, metalowe, a nawet szklane. Niektóre przypominają miniaturowe dzieła sztuki.

Pocztówki

Pocztówki, czyli jedne z popularniejszych pamiątek. Fot. Magdalena Sobantka

Kto dziś wysyła pocztówki? Coraz mniej osób, ale trzeba przyznać, że okazją kiedy jeszcze przypominamy sobie o takim wynalazku jak poczta, są wakacje. Kolorowe pocztówki można bowiem znaleźć dosłownie wszędzie i są to najczęściej najtańsze pamiątki z wakacji. Niektórzy na portalach społecznościowych w specjalnych grupach wymieniają się kontaktami z ludźmi z całego świata, by zebrać jak największą liczbę pocztówek.

Znaczki

Znaczki z niektórych krajów mogą być cenne. Fot. Pixabay

Przyznam, że dla mnie osobiście pewnym rytuałem podczas pobytu w obcym kraju jest pisanie listów do rodziny i przyjaciół. To niezwykła pamiątka, bo oznacza także że poświęcamy czas by napisać osobiście komuś kilka słów więcej niż na zwykłej pocztówce. Dziś w erze komunikatorów internetowych, mejli i smsów zwykłe listy wydają się być duchami przeszłości. Ale są tym cenniejsze, że coraz rzadziej spotykane. Niektórzy piszą je też z innego powodu… Dla znaczków.

Zarówno z koperty jak i pocztówki można odzyskać cenny znaczek z drugiego końca świata. Filatelistyka może być dziś tym bardziej pasjonująca, że znaczki z odległych krajów łatwiej zdobyć niż kilkadziesiąt lat temu. Warto odkurzyć albumy naszych ojców i dziadków i postarać się choćby o znaczek z Pitcairnu, czyli odizolowanego terytorium brytyjskiego na Pacyfiku. Podobno to jedna z najcenniejszych filatelistycznych zdobyczy.

Otwieracze do butelek

Otwieracze mogą być zabawną a przy tym praktyczną pamiątką. Fot. Pixabay

Praktyczne i zarazem pamiątkowe. Zwykłe magnesy albo breloczki to zazwyczaj tylko ozdoby, ale komuś podchodzącemu do prezentów praktycznie, niekoniecznie się one spodobają. Za to otwieracz… To nie tylko podarunek z innego kraju, ale narzędzie na widok którego uśmiechnie się każdy piwosz. Tandetne? Cóż, nie bardziej niż inne rzeczy w tym zestawieniu 🙂

Maski

Maski to popularne pamiątki z Wenecji. Fot. Pixabay

Weneckie maski karnawałowe, greckie maski teatralne, drewniane plemienne maski afrykańskie i azjatyckie, kolorowe malowane na drewnie twarze potworów ze Sri Lanki, pociągłe wydłużone podobizny wodzów, misternie ornamentowane wielobarwne maski z Bali przywdziewane podczas misternego tańca barong. Wybór tych pamiątek jest wielki, a w dodatku maska jest niecodziennym suwenirem. Nie ma co się jednak oszukiwać: od Rwandy przez Nepal po Indonezję maski są produkowane masowo, a w wielu sklepach można znaleźć takie same. Oryginalne drewniane maski wodzów zapomnianych plemion raczej nie wpadają ot tak w ręce zwykłego śmiertelnika. Ale nawet te robione masowo pod turystów pięknie zdobią ściany.

Banknoty

Dolary bermudzkie. Fot. Unsplash

Z przywiezieniem takiej pamiątki nigdy nie powinno być problemu. Banknoty same wpadną Wam w ręce i to dosłownie. Niektóre kraje takie jak Bermudy, Malediwy, Australia, czy Seszele mają przepiękne kolorowe banknoty, które same proszą się o to, by je sobie zostawić na pamiątkę. Jeśli nie jesteście przekonani do takiej kolekcji, zbieranie walut spodoba się dzieciom. Mój bratanek w specjalnym klaserze z pietyzmem układa kolorowe banknoty obok pocztówek.

Czytaj także: Najpiękniejsze waluty świata. Tych pieniędzy nie wydasz, zostawisz na pamiątkę! (Top 11)

Breloczki

Breloczki można nosić przy kluczach, torebce albo zbierać w specjalnym pudełku. Fot. Pixabay

Znamy osoby, które z każdego kraju przywożą sobie breloczki i proszą także, by wysyłać im je lub przywozić na pamiątkę. Breloczki są jednymi z najpopularniejszych suwenirów i można je znaleźć właściwie w każdym kraju. Taka drobnostka doczepiona do kluczy może wywołać uśmiech za każdym razem, gdy wracamy do domu i otwieramy drzwi.

Kubki

Niektórzy kolekcjonują pamiątkowe kubki lub filiżanki. Fot. Pixabay

Są osoby, które zamiast magnesów zbierają kubki lub filiżanki. Można z nich pić ulubioną kawę lub herbatę, więc obok kwestii ozdobnych ma to wymiar praktyczny. Napój z takiego kubka lepiej smakuje, ale trzeba przyznać że po pewnym czasie kuchnia jest pełna takich kurzących się pamiątek, a pije się tylko z kilku.

Lokalne rękodzieło

góry atlas i tradycyjne naczynia w maroku
Stragan z marokańskimi wyrobami, m.in. naczyniami tajine. W tle góry Atlas. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Część osób ceni sobie tylko te pamiątki, które są wykonane ręcznie na miejscu. Im produkcja jest mniej masowa, tym lepiej. Takie osoby omijają stragany wyglądające tak samo szerokim łukiem. Szukają czegoś oryginalnego. Drewniane ozdoby, naczynia, figurki, obrazki: nie ma to większego znaczenia, byle było wykonane ręcznie na miejscu.

A Wy co zbieracie i przywozicie z podróży? Pochwalcie się w komentarzach.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

5 KOMENTARZE

  1. Od kilku lat kubki. Ale obowiązkowo takie, na których są zdjęcia odwiedzanych miejsc. Im więcej błękitów nieba, szmaragdów morza/oceanów, tym lepiej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze