Nowo powstałe, nieodkryte wyspy na świecie – gratka dla podróżników

Myślisz, że na świecie nie ma już miejsca dla odkrywców? Że wszystko już zostało zbadane, odkryte i sfotografowane? Masz sporo racji, ale są miejsca, na których nie stanęło jeszcze zbyt wiele ludzkich stóp. Należą do nich nowo powstałe wyspy, uformowane m.in. na skutek aktywności wulkanicznej naszej planety. Zobacz, gdzie znajdują się nowe wyspy na świecie i poczuj się jak odkrywca!

Kilauea, Hawaje

Najnowsze punkty na mapie to m.in. powiększone wyspy na Hawajach. Ponad 1,5 km nowej linii brzegowej powstało na skutek wybuchu wulkanu Kilauea. Aktywność wulkaniczna w tym rejonie świata jest bardzo nasilona i nadal trwa. Nie wiadomo zatem jeszcze jak ostatecznie będzie wyglądać efekt aktywności wulkanu. Można uznać, że dzięki erupcji Hawaje po prostu się rozrosły, jednak są na świecie również miejsca całkowicie nowe. Nieznane wyspy wyłoniły się po prostu z oceanu.

Nishinoshima, Japonia

Japonia również leży w pasie aktywnym sejsmicznie, tak jak Hawaje. Jednak nawet tam zadziwić może wybuch wulkanu nieaktywnego od 10 000 lat. Właśnie tak stało się w przypadku niewielkiej wyspy Nishinoshima. W 2013 roku nastąpiła erupcja, która nieprzerwanie trwała przez kolejne dwa lata. Dzięki niej powstała nowa wyspa Niijimi, wielkością zdecydowanie przewyższająca swoją poprzedniczkę. Obecnie obie wyspy połączyły się ze sobą, tym samym powiększając powierzchnię pierwotnej wyspy dwunastokrotnie.

Hunga Tonga-Hunga Haʻapai, Królestwo Tonga

Na południowym Pacyfiku w 2014 roku powstała wyspa Hunga Tonga-Hunga Haʻapai. Została wpisana w granice Królestwa Tonga, w Polinezji. Hunga Tonga-Hunga Haʻapai powstała dzięki erupcji podwodnego wulkanu. Jej główny szczyt, czyli stożek wulkanu, wznosi się na wysokość 120 metrów nad poziom morza. Naukowcy nadal spierają się, czy nowa wyspa przetrwa próbę czasu, czy być może ponownie zniknie w wodach Pacyfiku, dlatego z jej oglądaniem trzeba się spieszyć.

Kavachi, Wyspy Salomona

Nowe wyspy na świecie? Szukajcie ich na Wyspach Salomona, które znajdują się w jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie rejonów świata. Kavachi określane jest nawet mianem piekarnika – tak często następują tam wybuchy podwodnych wulkanów. Tylko od lat 70. XX wieku nastąpiło 11 erupcji, dzięki którym powstały nowe wyspy. Większość jest jednak zbyt mała i bardzo łatwo poddaje się erozji, zatem znikną pod wodą równie szybko jak powstały. Niektóre jednak nadal trwają ponad powierzchnią!

#Kavachi #undersea #volcano #south #pacific

A post shared by потжгаㄹуッ (@stephanie102989) on

Jadid i Sholan, Jemen

Morze Czerwone być może niekoniecznie kojarzy się z wulkanami, jednak tam również występują erupcje. W 2011 i 2013 roku w efekcie kolejnych z nich powstały dwie wyspy: Jadid i Sholan. Znajdują się w archipelagu Zubair, należącym do Jemenu. Naukowcy twierdzą, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci mogą tam powstać następne wyspy.

Wyspy znikające

Nie wszystkie nowe wyspy na świecie przetrzymują próbę czasu. Te najmniejsze po prostu znikają pod wodą na skutek erozji. Właśnie taki los spotkał Zalzala Koh w Pakistanie. Ta niewielka wysepka pojawiła się na zdjęciach satelitarnych w 2013 roku, na skutek potężnego trzęsienia ziemi. Zaledwie 3 lata później już jej nie było – zatonęła.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku wyspy Shelly, w Północnej Karolinie w USA. Pojawiła się na zaledwie 11 miesięcy. Po raz pierwszy zauważono ją w kwietniu 2017 roku, zniknęła w lutym 2018 roku. Powstała na skutek sztormu i zyskała sławę, dzięki swojemu mięciutkiemu piaskowi oraz dużej liczbie muszelek, jakie można było na niej znaleźć.

I choć, jak mogliście się dowiedzieć, wciąż powstają nowe wyspy na świecie, to należy się spieszyć również z oglądaniem tych już istniejących. Ze względu na zmiany klimatyczne i rosnący poziom wód, wyspy Kiribati, Malediwy czy Seszele mogą całkowicie zniknąć pod powierzchnią oceanu.

Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
24,249ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze