Po miesiącach zamknięcia nie możecie się doczekać podróży? Sprawdzamy dokąd można latać i jakich formalności trzeba dopełnić przed podróżą do popularnych wakacyjnych destynacji.

Artykuł jest aktualizowany na bieżąco! Ostatnia aktualizacja 06.02

Przed wyjazdem za granicę zachęcamy do śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

13. Finlandia

Począwszy od środy, 27 stycznia 2021 roku Finlandia dodatkowo ogranicza możliwości wjazdu do kraju z państw strefy Schengen, w tym z Polski.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi wjazd do Finlandii jest obecnie możliwy dla obywateli Polski m.in. w następujących przypadkach:

  • na podstawie umowy o pracę,
  • w celu podjęcia/kontynuowania studiów w Finlandii,
  • w celu uczestniczenia w kluczowych wydarzeniach rodzinnych (np. spotkanie z najbliższą rodziną, pogrzeb, ślub, choroba krewnego).

Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony. Wjazd w celach typowo turystycznych czy rekreacyjnych wciąż nie jest dozwolony.

Przy wjeździe obowiązuje zalecenie 14-dniowej kwarantanny polegającej na dobrowolnej samoizolacji, która wyklucza uczęszczanie do pracy czy przedszkola lub szkoły podstawowej. Kwarantannę można skrócić wykonując dwa testy.

Uwaga! Fiński Instytut Zdrowia zalecił liniom lotniczym by już podczas odprawy na rejsy do Finlandii wymagały od pasażerów przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19. Warunki odprawy proszę sprawdzać z wyprzedzeniem bezpośrednio z danym przewoźnikiem.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie fińskiej Straży Granicznej: https://www.raja.fi/ajankohtaista/ohjeet_rajanylitykseen.


Fot. Shutterstock

3 KOMENTARZE

  1. W całej Unii powinny być jednakowe zasady…lecisz gdy jesteś zaszczepiony.
    W innych wariantach nie wrócimy do normalnych lotów jeszcze długo…moja praca jest zależna od lotów i nie mam jej od roku…

  2. bez przesady, uważam, że test i zaświadczenie o negatywnym wyniki to naprawdę wystarczy. Aczkolwiek powinno to być ujednolicone we wszystkich krajach. My np. zamówiliśmy test do wykonania w domu – kurier przywiózł, zabrał, wynik dostaliśmy w jęz. angielskim bez dodatkowych kosztów i można lecieć 🙂 Musimy się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości i tyle

  3. Szczepionka nie chroni Cię przed wirusem, ma za zadanie ochronić Cię przed ciężkimi objawami choroby. Możesz być zaszczepiony/a, ale i tak wirusa załapiesz, przed wylotem zrobisz test i będzie pozytywny – gdzie wtedy polecisz?
    Szczepienia zostaw dla tych, którzy tego chcą, zostaw ludziom wolną wolę, aby mogli decydować za siebie. Chcesz się szczepić i latać, proszę bardzo – ja zostanę przy teście robionym przed wylotem. Dziękuję…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here