Syros, najbardziej katolicka wyspa w prawosławnej Grecji, słynie z bogatej kultury, romantycznych nadmorskich kurortów oraz imponującej architektury. To zdecydowanie jedna z najciekawszych cykladzkich wysp. Zauroczy was wspaniałymi krajobrazami, elegancką atmosferą i lokalnymi produktami.

Poprzedni

1. Ermupoli – szyk w cykladzkim stylu

Stolica archipelagu Cyklad, założona przez uchodźców z Chios na cześć patrona kupców Hermesa (stąd jej nazwa), to niewątpliwie eleganckie miasto. Wystarczy spojrzeć na majestatyczny Urząd Miasta, który wyszedł spod ręki słynnego architekta Ernsta Zillera. W gmachu mieszczą się warte odwiedzenia Muzeum Replik Sztuki Cykladzkiej oraz Muzeum Archeologiczne, gdzie można obejrzeć słynne cykladzkie figurki i przedmioty z osady Chalandriani datowane na III w p.n.e.  Budynek usytuowany jest na otoczonym palmami i kawiarniami marmurowym Placu Miaouli wyglądem przypominającym place nowoczesnych europejskich miast.

kolorowe budynki nad turkusowym morzem
Jedną z wizytówek miasta jest dzielnica Vaporia mieszcząca się za portem. Znajduje się tu sporo XIX-wiecznych rezydencji w stylu neoklasycystycznym. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Szyku zadają także stara arystokratyczna dzielnica Vaporia wypełniona niegdyś należącymi do kapitanów neoklasycystycznymi rezydencjami oraz stylowy, odnowiony Teatr Apollo, a także liczne muzea i galerie. Tutaj mieści się słynny prawosławny kościół Agios Nikolaos należący do piątki największych w Grecji, który charakteryzuje się niebieską kopułą. Wykonany z marmuru imponuje nie tylko z zewnątrz. Warto zwrócić uwagę m.in. na nietypową ambonę zwieńczoną głową anioła oraz fresk na kopule przedstawiający całą postać Chrystusa.


blank
Na placu Miaouli mieści się Urząd Miasta będący jednym z największych i najbardziej imponujących w całej Grecji. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here