Poleciałbym, ale tam jest niebezpiecznie – jak często tak myślisz? Jeśli się to powtarza, być może masz nieaktualne informacje o zagrożeniach w danym państwie. Strach nie jest dobrym doradcą, a potrafi skutecznie zrujnować wypoczynek. Jeśli boimy się na zapas, sami ściągamy na siebie pecha.

Poprzedni

1. Iran

Iran to kraj przesympatycznych ludzi. Z gościnności Irańczycy słyną bardziej niż Polacy – naprawdę! Można przeczytać dziesiątki relacji podróżników, a z każdej wyłania się obraz przyjaznych mieszkańców proponujących nocleg i posiłek. A jedzenie w Iranie naprawdę jest pyszne!

Skąd bierze się strach?

  • Iran z niewiedzy mylony jest z Irakiem, gdzie była wojna, trwały walki z Państwem Islamskim, a zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest wyższe niż w Iranie.
  • Ze względu na to, że służby bezpieczeństwa Iranu restrykcyjnie podchodzą do kontroli na przejściach granicznych, MSZ odradza podróże na pogranicze z Afganistanem i Pakistanem i Irakiem – chodzi o to, że turysta, który nie ma głowy na karku i zacznie zachowywać się podejrzanie, może być posądzony nawet o szpiegostwo.
  • MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w Iranie ze względu na potencjalne zagrożenie terrorystyczne, jednak jednocześnie dodaje że Iran można uznać za kraj stosunkowo bezpieczny.
Iran jest przepiękny i malowniczy, największy problem z nim związany to tak naprawdę pofatygowanie się o wizę. Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here