W Europie ma powstać nowy kraj. Już możesz zaplanować tam podróż

We włoskiej Ligurii znajduje się piękne miasteczko Seborg. Ma własną flagę, hymn, paszporty, pieczątki i walutę, nie ma jednak najważniejszego – suwerenności. Walczy o to od lat 60. XX wieku.

Bajkowe miasteczko leży w pobliżu granicy z Francją, a od Monako dzieli je niecałe 40 km. Jak informuje turystyka.wp.pl, przy wjeździe do miasteczka znajduje się nieoficjalne przejście graniczne z budką strażniczą pomalowaną w barwach flagi Seborgi.

Seborgi jest samozwańczym księstwem. Pierwszym władcą był Giorgio Carbone, a właściwie Jerzy I, prezes spółdzielni ogrodniczej, który rządził od 1963 do 2009 r. Jego miejsce zajął Marcello Menegatto, a po jego abdykacji w 2009 r. na czele Seborgi stoi jego żona Nina Menegatto. Wybory odbywają się co 7 lat.

Oficjalnie miasteczko ma też włoskiego burmistrza.

Oficjalnie powinniśmy być w stanie wojny, ale nieoficjalnie jesteśmy przyjaciółmi – przyznaje księżna.

Nina I na początku nie traktowała sprawy księstwa poważnie, myślała że to zabawna historia. Jednak, kiedy wczytała się w dokumenty stwierdziła, że księstwo ma rację bytu i trzeba postarać się o jego suwerenność. Wie, że nie będzie to możliwe w najbliższym czasie, ale jak sama przyznaje nie ma rzeczy niemożliwych.

Na razie wniosek o uznanie niepodległości został odrzucony zarówno przez włoski Trybunał Konstytucyjny, jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Historia brzmi dość ciekawie. Masz ochotę odwiedzić miasteczko?

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też