To najbardziej dzikie miejsce w Europie, gdzie nadal nie dotarła cywilizacja!

Widziałeś już Amazonię w sercu Europy? Wybierz się do Rumunii! W Europie znajduje się wiele miejsc, które przyciągają turystów. Ale jest jedno z nich na tyle dzikie, by można je porównać do brazylijskiej Amazonki. To Delta Dunaju, a najłatwiej jest ją zobaczyć od strony Rumunii. To prawdziwa perełka tego kraju!

Amazonia w sercu Europy

Jeśli wybierasz się w podróż po Europie i zastanawiasz się, co koniecznie trzeba zobaczyć w Rumunii, to wybierz się właśnie do Delty Dunaju. Delta Dunaju jest drugą co do wielkości deltą na naszym kontynencie. Utworzyła ją również druga co do wielkości rzeka Europy, czyli Dunaj (na pierwszym miejscu znajduje się Wołga). Ten niesamowity obszar zajmujący 7500 km kwadratowych jest podzielony między Rumunię a Ukrainę. W okresie międzywojennym w całości należał do Rumunii. I już wtedy uznano jego wartość przyrodniczą – nadano mu miano rezerwatu. Obecnie Delta Dunaju jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (znajduje się na niej od 1991 roku).

Być może teren całkowicie skupiony na naturze nie jest pierwszą atrakcją, kiedy myślimy o tym, co koniecznie trzeba zobaczyć w Rumunii. Jednak jest to tak niezwykłe miejsce na tle całej Europy, że po prostu nie można go pominąć. Strona rumuńska Delty Dunaju jest najbardziej dzika – na 3500 km kwadratowych należących do Ukrainy spotkać można ludzi mieszkających tam na stałe. To Lipowianie, staroobrzędowcy, którzy schronili się w trudno dostępne ujście rzeki uciekając przed prześladowaniami ze strony carskiej Rosji.

Co zobaczyć w Rumunii?

Delta Dunaju jest niesamowitym miejscem. Wynajmując łódź można zobaczyć dziką stronę Europy. Na tym terenie znajdują się trzęsawiska, lasy łęgowe, trzcinowiska, podmokłe łąki a nawet wydmy. Praktycznie cała Delta Dunaju jest terenem zalewowym, dlatego najlepiej jest się po niej poruszać z przewodnikiem. Najbardziej dzika atrakcja Rumunii jest prawdziwym rajem dla ptaków. Można tam zaobserwować 300 różnych gatunków, z czego spora część w delcie gniazduje. Oprócz tego to jedno z ostatnich miejsc, gdzie można zobaczyć żbika, piżmaka czy ibisa.

Delta Dunaju jest tym, co trzeba zobaczyć w Rumunii po prostu koniecznie. Jej najbardziej interesującą częścią jest ławicowa wyspa Latea. Porastają ją rozłożyste dęby i jesiony, które prawie całkowicie zostały oplecione bluszczem i innymi pnączami. Widok jest niesamowity, aż trudno uwierzyć, że to rzeczywiste miejsce, a nie wyjęte z kart starych baśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here