To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie! Jezioro z białym złotem! Otwórz szeroko oczy

Na świecie jest wiele pięknych i niezwykłych miejsc, o których nawet nie śniło się filozofom. Jednym z nich jest słone jezioro w zachodnim Senegalu, u nasady Półwyspu Zielonego Przylądka, około 20 km na wschód od stolicy kraju – Dakaru. Woda jeziora ma różowy kolor, który zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Nazwa Lake Retba (Lac Rose) pochodzi oczywiście od niezwykłego zabarwienia wód jeziora. Kolor nadają mu słonolubne algi Dunaliella salina, produkujące czerwony pigment absorbujący promienie słoneczne. Jezioro zmienia odcienie zależnie od pogody. Organizmy, które w nim żyją nie są szkodliwe dla człowieka. Bardzo wysokie zasolenie jego wód sprawia, że można się tu unosić na wodzie bez wysiłku, jak w Morzu Martwym.

Lake Retba jest płytkie, a od Atlantyku oddziela je tylko pas wydm. Jest naturalnym miejscem pozyskiwania białego złota, czyli soli. Senegalczycy wydobywają ją ręcznie z dna jeziora. Sól krystalizuje na ich skórze. Dla ochrony każdego dnia smarują się masłem shea (wytwarzanym z nasion drzewa z gatunku masłosz Parka) i wypływają na jezioro swoimi łódkami, aby wypełnić je po brzegi.

Senegal jest jednym z największych producentów soli w zachodniej Afryce.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,890ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze